Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Hasiči spolu s policí procvičili novou typovou činnost - Nález nelegální drogové laboratoře

Ve dnech 17. až 19. 9. 2023 proběhl tradiční podzimní kurz pro pracovníky chemických laboratoří HZS krajů – radiační část, který se letos konal ve Výcvikovém zařízení HZS Jihomoravského kraje Tišnov. 

 

002_IMZ_2023_varna.jpg

Zaměstnání se letos kromě tradičních hostů z řad Policie ČR z Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, Celní správy z Letiště Václava Havla a vojáků z 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany, zúčastnili i zástupci Pyrotechnické služby PČR a dva příslušníci z Odboru kriminalistické techniky a expertiz KŘP JMK.

Hlavní náplní kurzu byl nácvik činností podle nové společné typové činnosti STČ 17A/IZS – Nález nelegální drogové laboratoře. Námět byl takový, že při požáru sklepních prostor byla zasahující jednotkou PO objevena patrně nelegální drogová laboratoř, navíc s pravděpodobnou přítomností radioaktivních látek a nebezpečných chemikálií, včetně bojových chemických látek. Vzhledem k přítomnosti CBRN látek byla na místo povolána nejen CHL HZS ČR, ale i speciální jednotka NCOZ SKPV z Prahy, která se zabývá vyšetřováním případů s přítomností CBRN materiálů.

Na žádost policie, která měla ve svém týmu nové posily, jednotlivé týmy nacvičovali prvotní průzkum nebezpečného prostoru. Každý tým byl vždy složen ze zástupců CHL HZS ČR, kteří prováděli činnosti důležité z hlediska ochrany zasahujících (měření atmosféry, dávkového příkonu záření gama, možná kontaminace apod.) a zástupce PČR, který se soustředil na vyšetřování a hledání klíčových důkazů, které by měly být následně zajištěny kriminalistickými techniky.

005_IMZ_2023_varna.jpg

Vzhledem k tomu, že zpočátku nebylo zřejmé, co vše se uvnitř nachází, probíhal prvotní průzkum za použití ochranného obleku typu 3 a s použitím izolačního dýchacího přístroje, který limitoval čas zasahujících v nebezpečné zóně, kteří si museli nechat dostatečnou zásobu vzduchu i na následnou dekontaminaci. O mokrou dekontaminaci zasahujících se postarali hasiči z Jihomoravského kraje, konkrétně ze stanice Rosice a Tišnov. Vedle dekontaminace se ujali i velení při zásahu, komunikace s průzkumným týmem pomocí vysílaček a kontroly na přítomnost radioaktivní kontaminace, která se musí provádět vždy, dokud se nepotvrdí, že v nebezpečné zóně není žádná kontaminace a nacházejí se tam pouze uzavřené zdroje ionizujícího záření.

Během závěrečného debriefingu jsme si nejen vyměnili zkušenosti z prováděné činnosti, ale dospěli jsme i k několika závěrům a námětům na zlepšení postupu při společných zásazích. Zároveň jsme se jednomyslně shodli na tom, že podobná cvičení jsou velmi přínosná pro všechny zúčastněné strany a budeme v nich proto i nadále pokračovat, případně je rozšíříme i o další složky IZS. Například o jednotku pyrotechniků, kteří se letos zúčastnili pouze jako pozorovatelé a ukázali nám své vybavení, které jsou schopní použít u těchto zásahů.

Print  E-mail