Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

8.2.2024 - Jednotka SOŠ PO a VOŠ PO byla povolána k rozsáhlému požáru v Třinci-Oldřichovících

V úterý 7. února 2024 ve večerních hodinách byl KOPIS HZS MSK vyhlášen poplach jednotce SOŠ PO a VOŠ PO. Příslušníci jednotky vyjeli s technikou CAS 30-T815-7 Force k rozsáhlému požáru v Třinci-Oldřichovících, u kterého byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. 

 

Níže naleznete fotografie poskytnuté HZS MSK. Video ze zásahu, poskytnuté rovněž HZS MSK, můžete shlédnout na tomto odkazu: https://youtu.be/zsksVXjfdaA

Více informací uvádíme v citované tiskové zprávě HZS MSK, kterou poskytl npor. Ing. Lukáš Popp, zastupující tiskový mluvčí HZS MSK:

Čtrnáct jednotek hasičů zasahovalo, ve středu 7.2.2024 ve večerních hodinách, při požáru skladových kójí v Oldřichovicích na Třinecku, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu.

Operační středisko hasičů obdrželo informaci o požáru ve středu 7.2.2024 v 19:46 hod. Na místo události vyrazily profesionální hasiči ze stanic Třinec, Frýdek-Místek, Nošovice, Český Těšín, Karviná, Ostrava-Zábřeh a také chemická laboratoř Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Zasahující jednotky byly doplněny i o dobrovolné hasiče obcí Bystřice, Třinec-Guty, Milíkov, Jablunkov, Návsí a Písek. Na místě zasahovala i jednotka hasičů Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany z Frýdku-Místku.

Již při příjezdu k místu události byl požár plně rozvinut a skladové kóje postupně pohlcovaly plameny. Hasiči, rozděleni do dvou bojových úseků, začali okamžitě v boji s ohněm. Po prvotním průzkumu bylo jasné, že nehoří pouze samotné skladové kóje, ale také materiál v nich uskladněný, mimo jiné i pohonné hmoty. Na likvidaci těchto pohonných hmot použili hasiči pěnidlo.

Velitel zásahu během hasebních prací vyhlásil druhý, následně i třetí stupeň požárního poplachu. Na místo byla vyslána i automobilová plošina, nejen pro provedení průzkumu střechy, ale i pro případné hasební práce. Zásah si vyžádal velké množství hasební vody, která byla odebírána z hydrantové sítě.

Hasiči museli rovněž provést otevření uzavřených skladových kójí, jejich postupné rozebírání a hledání skrytých ohnisek požáru, vymezovali rovněž nebezpečný prostor, který bylo potřeba zajistit proti vstupu neoprávněných osob.

Vzhledem k množství použité hasební vody a uskladnění různých materiálů, byli na místo povoláni i zástupci České inspekce životního prostředí a Povodí Odry, neboť v blízkosti areálu se nacházel i vodní tok. Na místě byla k dispozici i chemická laboratoř, která provedla odběr vzorků hasební vody. Požár taktéž poškodil nosné konstrukce zasažené haly, tudíž byl na místo povolán i statik.

Požár se hasičům podařilo lokalizovat během hodiny a půl, až do dopoledních hodin následujícího dne pak trvala jeho likvidace. Celý zásah komplikovaly také menší výbuchy uskladněných nádob, které se v objektu nacházely.

Až do ranních hodin prováděly dvě jednotky hasičů dohled nad požářištěm. Předběžná škoda požáru, jehož příčina je v šetření, byla vyčíslena na 3,5 milionů korun, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty za 6 miliónů korun.

Print  E-mail