Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Denně se setkávají s lidským utrpení, smrtí a zkázou

Zlato se pozná v ohni, stateční lidé v neštěstí, je latinské přísloví, které se právem hodí na hrdiny současné doby – hasiče.

Hasiči, zachraňující životy, zdraví a majetek druhých, mohou být pro mnohé hrdiny, kteří stojí na straně dobra. Práce profesionálních hasičů je potřebná a velmi ušlechtilá.

Tato profese vyžaduje rozhodnost, duchapřítomnost, odvahu – je to práce pro opravdové profesionály. Asi nikdo z nás si neuvědomuje, s čím se hasiči setkávají. Denně je to setkávání s lidským utrpením, se smrtí a zkázou.

V životě člověka mohou nastat neočekávané mimořádné události, jako jsou živelní pohromy (povodně, požáry, vichřice, atd.), havárie s únikem nebezpečných látek, dopravní nehody a další, které mohou ohrozit životy, zdraví obyvatel a způsobit velké škody na materiálních hodnotách. V případě jakékoliv mimořádné události nebo úniku nebezpečné látky, dopravní nehody jsou 24 hodin denně připraveni zasáhnout hasiči.

„Vždy je to hodně o konkrétní situaci. Byl jsem za poslední dobu již u několika událostí, které byly tragické. Sleduji, že hasiči zvládají situace perfektně. Na posledním případu byli na místě velmi rychle a okamžitě řešili danou situaci s malým chlapcem. Zásahy s malými dětmi jsou jedny z nejtěžších. Všechny kolem taková situace zasáhne. Máme to tak od přírody,“ komentuje zásah hasičů kpt. Mgr. Daniel Krejčí.

Po opravdu psychicky náročném zásahu je dle slov psychologa nejlepší si společně sednout a probrat zásah, vyměnit si pohledy na danou událost. „Je moc dobře, když se můžeme k zásahu vrátit, na stanici v klidném prostředí s hasiči zjistíme, jak každý z nich danou situaci vnímal a prožíval. I tím se tak můžeme případně více připravit na situace budoucí, je ale pravdou, že se nikdy nelze dokonale připravit na něco, co ještě nenastalo,“ upřesňuje Daniel Krejčí.

Hasiči jsou lidé, kteří zažívají mnoho mimořádných a mnohdy traumatizujících událostí. Při zásahu se hasiči většinou zcela pragmaticky soustředí na vlastní práci a v takové situaci je určitý odstup od vlastních emocí součástí účinného a funkčního obranného mechanismu. Emocím se však nelze vyhnout trvale a zcela. „Emoce se nevyhnutelně dostávají do vědomí s určitým časovým zpožděním, zpravidla teprve bezprostředně po návratu na stanici a někdy ještě později. Tyto prožitky pak mohou vytvářet různé psychické problémy, například problémy spojené s tzv. posttraumatickým stresem,“ říká hasičský psycholog.

Čím déle hasiči slouží u profesionálních jednotek, tím mají více zkušeností a moc dobře vědí, jaké nemalé nároky tato práce na psychiku klade. Nezpracované emoce se v hloubi jejich duše mohou hromadit, aby po čase, třeba i když to nejméně čekají, buď vytryskly napovrch a zaplavily mysl traumatickými vzpomínkami, nebo dovedly hasiče vyčerpaného snahou potlačit vlastní emoce k tomu, čemu se odborně říká „burn-out“ – vyhoření. Ano, i hasiči mohou vyhořet. „Syndrom vyhoření může být velmi rizikový pro ty, kteří se s velkým nasazením „obětují druhým“ a k sobě jsou nepřiměřeně tvrdí a nároční. Být ochoten pomáhat druhým je skvělá vlastnost, ale umět být laskavý sám k sobě může být v některých situacích ještě důležitější,“ dodává psycholog.

„Pomoc je poskytována nejen zasahujícím hasičům, ale je nabízena i rodině, kterou neštěstí zasáhlo. Je vždy na nich, zda psychologickou pomoc využijí. Jsem tu od toho, abych jim pomohl. Pokud cítí, že pomoc v danou chvíli nechtějí nebo nepotřebují, na místě tragické události jim předám kontakty na mě, případně na jiná dostupná místa pomoci, a třeba se rodina v následujících dnech rozhodne mou pomoc využít. Pro některé lidi může být velmi uklidňující už jen to vědomí, že se ozvat mohou, i když toho nakonec třeba ani nevyužijí, může být pro ně velmi důležité, že kdyby něco, tak mají kam zavolat. Psychologickou službu nabízíme v rámci daného hasičského zásahu jako akutní psychosociální pomoc,“ říká kpt. Mgr. Daniel Krejčí, psycholog HZS Pardubického kraje. 

Aby hasiči byli schopni poskytnout nejenom fyzickou záchranu, ale i lidskou podporu, školí hasičský psycholog spolu s týmem posttraumatické péče naše hasiče v tom, jak dobře komunikovat s lidmi u zásahu. „Organizujeme pro hasiče kurzy První psychické pomoci, kde sami na sobě v rámci modelových situací testujeme přístupy stabilizace a podpory. Vzhledem k tomu, že i nás, jako pomáhajících, se mohou některé události dotknout, školíme se rovněž i v kolegiální pomoci. Tento kurz slouží naopak nám samotným a učí hasiče, jak se podpořit navzájem. Tyto kurzy se obvykle konají několikrát do roka a jsou vícedenní,“ uzavírá Daniel Krejčí.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Links to new window

kurz PPP

kurz PPP 

View larger image

kurz PPP1

kurz PPP1 

View larger image

kurz PPP 2

kurz PPP 2 

View larger image

kurz PPP3

kurz PPP3 

View larger image

kurz PPP4

kurz PPP4 

View larger image

kurz PPP5

kurz PPP5 

View larger image

kurz PPP6

kurz PPP6 

View larger image

kurz PPP8

kurz PPP8 

View larger image
Save all as ZIP file

Print  E-mail