Profesionální a dobrovolní hasiči soutěžili ve Frýdku-Místku ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel
V sobotu 4. května 2024 se při svátku svatého Floriana uskutečnilo krajské kolo soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Hostitelem této jedinečné události se letos stalo město Frýdek-Místek, hasiči opanovali jeho Zámecké náměstí.
Hasiče krátce po deváté hodině na slavnostním nástupu přivítali hosté. Mezi ně patřila například senátorka Helena Pešatová, náměstek ministra vnitra Radek Kaňa, hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica, primátor statutárního města Frýdek-Místek Petr Korč, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Vladimír Vlček i ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Radim Kuchař. Dobrovolné hasiče zastupovali starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Stanislav Kotrc a starosta okresního sdružení Dalibor Velčovský.
Starosta krajského sdružení dobrovolných hasičů Stanislav Kotrc předal v úvodu soutěže hejtmanu Josefu Bělicovi a řediteli Radimu Kuchařovi pamětní medaili, vydanou u příležitosti 160. let od založení prvního českého dobrovolného hasičského sboru.
Ke svým soutěžním pokusům bylo připraveno šest družstev profesionálních hasičů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (ze stanic Bruntál, Havířov, Hlučín, Kopřivnice, Slezská Ostrava a Třinec), pět družstev hasičů dobrovolných (z Frýdlantu nad Ostravicí, Hlučína, Rýmařova, Studénky a Šenova) a jako hosté se do vyprošťování zapojili podnikoví hasiči podniku Správa železnic a dva týmy ze sousedního Polska - z Jastrzębie-Zdrój a Wodzisław Śląski.
Pro každé zasahující družstvo byl připraven jedinečný scénář, který byl pro tým v době startu překvapením - během přípravy simulované nehody byli totiž hasiči uzavřeni před okolním světem v izolaci. Každá z nehod byla z části inspirována reálnou situací.
Na soutěžní pokus bylo vyhrazeno 20 minut, týmy, kterým se v daném limitu nepodařilo zraněnou osobu vyprostit, byl ze soutěže diskvalifikován - svůj zásah mohli hasiči dokončit, hodnoceni však nebyli.
Na vše pečlivě dohlíželi rozhodčí, každý z nich se zaměřoval na určitou oblast zásahu - od zvolené taktiky, přes práci s technickými prostředky až po poskytování předlékařské první pomoci. Každý tým musel v průběhu vyprošťování o „svého zraněného“ průběžně pečovat, kontrolovat jeho zdravotní stav a přizpůsobovat svůj postup jeho změnám.
Každý ze simulovaných zásahů začínal příjezdem hasičských vozidel na náměstí. Soutěžní družstvo, které - s výjimkou polských kolegů - tvořili vždy čtyři hasiči, mělo kromě samotného vyproštění a poskytnutí předlékařské první pomoci za úkol rovněž zajistit a viditelně označit místo dopravní nehody, provést na havarovaných automobilech protipožární opatření, zabránit úniku provozních kapalin či zlikvidovat ty, které již unikly a před zahájením vyprošťovacích prací provést stabilizaci automobilu.
Diváci měli možnost poslouchat komunikaci velitele s operačním střediskem či zdravotníka se zraněnou osobou.
Krátce po čtrnácté hodině byly vyhlášeny výsledky. V kategorii jednotek sboru dobrovolných hasičů se na třetím místě umístila jednotka ze Studénky, pomyslné stříbro brali hasiči z Rýmařova a vítězství slavili hasiči města Hlučína.
Na třetím místě v kategorii profesionálních hasičských jednotek skončili hasiči z naší nejmladší stanice v Kopřivnici, následovali je kolegové ze stanice Slezská Ostrava. Nejlépe hodnoceným pokusem byl zásah hasičů ze stanice Třinec. Ti budou na základě svého vítězství v září bojovat o umístění na už 11. ročníku Mistrovství České republiky, které se bude konat v jihomoravském Vyškově.
Součástí sobotní akce byl i bohatý doprovodný program - na náměstí byla k vidění moderní hasičská technika včetně vyprošťovacího speciálu a pásového obojživelného stroje, hasiči předvedli rovněž elektromobil s odhaleným konstrukčními prvky, na nádvoří zámku se pak představila technika historická.
V rámci doprovodného programu “Zámek patří hasičům“ se diváci mohli podívat i na desítky fotografií ze zásahů a výcviku hasičů a prací ze soutěže „Požární ochrana očima dětí“. Samotný program pro děti byl doplněn o plnění úkolu v rámci preventivně výchovné činnosti - děti se například učily reagovat na nebezpečí v domácnosti, připomněly si čísla tísňových linek a za znalosti dostaly drobné odměny s hasičskou tématikou.