Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Největší výcvikové zařízení HZS ČR poprvé otevřelo brány široké veřejnosti

Den otevřených dveří ve výcvikovém areálu Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně – Líšni na ul. Zaoralova se konal v sobotu 7. září 2024. Prohlídku běžně nepřístupného výcvikového areálu včetně zajímavých ukázek hasičů a policie, jejich techniky si nenechalo ujít kolem 3000 návštěvníků. 

 

Návštěvníci dne otevřených dveří měli možnost seznámit se a zažít si výcvikové prostory a trenažéry, které výcvikový areál ŠVZ HZS ČR označovaný jako „areál Zetor“ pro výcvik hasičů a dalších složek IZS nabízí, a to buď osobní zkušeností, nebo formou praktické ukázky s komentářem. Objekty v areálu jsou uspořádány tak, aby navozovaly dojem městské zástavby včetně trolejového vedení, semaforů, dopravního značení a ostatního mobiliáře.

Výstavba areálu Zetor proběhla v rámci projektu „Modernizace Školního a výcvikového zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky – středisko Brno“ a byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu. Akce v této souvislosti proběhla pod patronací Ministerstva pro místní rozvoj, konkrétně Eurocentra Brno a projektu „Kde fondy EU pomáhají“. 

Své putování areálem Zetor mohli návštěvníci zahájit v multifunkčním domě, kde v nadzemní části byla možnost absolvovat klecový polygon primárně sloužící k zisku nebo ověření základních návyků hasičů při použití dýchacího přístroje. Ve 2. podlaží multifunkčního domu byla připravena ukázka první pomoci při zástavě krevního oběhu a praktická možnost pro návštěvníky si vyzkoušet první pomoc nácvikem resuscitace osoby v podobě cvičné figuríny s využitím automatizovaného externího defibrilátoru (AED). Děti se postaraly o ošetření, obvázání ran u zraněné osoby nebo stejně precizní péči zajistily hasičským plyšákům. V podzemní části multifunkčního domu, kde existuje více spletitých cest pohybu, byli návštěvníci naváděni pomocí hasičské hadice, jež je vyvedla podzemím až do útrob sutinového domu.

Multifunkční dům se cvičným klecovým polygonem:

  • Cvičný objekt reálně simulující bytové jednotky včetně balkónu, mezonet, nemocniční pokoj, prodejnu, garáž, hotelové ubytování, sklepní a podzemní prostory
  • Vybaven dvěma typy střech, výtahem, žebříky, elektrickou požární signalizací (EPS), komínovým tělesem …
  • Součástí domu je „klecový polygon“ pro výcvik používání dýchacích přístrojů a dále např. trenažér pro výcvik pro vnikání do uzavřených prostor
  • Pro výcvik různých typů technických zásahů na objektech vyjma hašení reálného ohně:
    • vyprošťování a záchrana osob, práci pomocí lezeckých technik, poskytování první pomoci, orientaci a taktiku ve složitých objektech, spolupráci s dalším složkami IZS a mnoho dalšího

Hasiči lezci předvedli ukázku záchrany imobilní osoby z výšky ze střechy multifunkčního domu do patra sutinového domu, dále slanění, sebezáchranu.

V rámci podzemí sutinového domu návštěvníci zavítali do podzemních kolektorů, ze kterých je následně opět vyvedla požární hadice až na denní světlo.

Sutinový dům:

  • Cvičný objekt reálně simulující dům, který má primárně narušenou statiku vnitřních konstrukcí
  • Vybaven např. padacím schodištěm, padacími částmi podlah a stropů, komínovým tělesem, vybouratelnými vyzdívkami, lešením …
  • Součástí je také další trenažér – „podzemní kolektory“ pro výcvik činností v podzemí
  • Pro výcvik činností při zásazích v objektech s poškozenou statikou nebo nebezpečnou konstrukcí:
    • vyprošťování a záchrana osob z nepřístupných částí objektů, práci pomocí lezeckých technik, stabilizaci konstrukcí, průniky konstrukcemi a další

V těsném sousedství sutinového domu procházeli návštěvníci podél prostoru sutinového pole, které je možné využívat k nácviku vyhledávání osob např. při součinnosti s kynology, jejich záchrany s možnostmi nácviku zajištění nestabilních prvků, dále nácviku pohybu a vstupu do špatně přístupných prostor např. pro potřeby USAR týmů.

Mezi výcvikovými objekty byla ustavena požární výšková technika, konkrétně automobilový žebřík, na který byl namísto záchranného koše upevněn speciální záchranný systém pro záchranu nadměrných osob. Záchranný systém pracuje na principu pohyblivého hydraulického ramene s nosnou konstrukcí. Na rameno byla pomocí popruhů upevněna zdravotnická vanová nosítka pro nadměrně těžké osoby s nosností 300 kg.

Požární technika v podobě cisternových automobilových cisteren (CAS) byla ustavena na různých pozicích v rámci celého výcvikového areálu. Návštěvníci si prohlédli cisterny včetně zákoutí jednotlivých bočních rolet vozidel skrývajících potřebné vybavení k zásahu, ale také samotnou vnitřní kabinu CAS určenou pro přepravu hasičů a dalšího vybavení.

Jedinečná možnost byla nabídnuta v podobě ukázky speciálního hasícího systému CCS COBRA, což je efektivní nástroj pro prostup a řezání ve všech typech materiálů pomocí soustředného vodního paprsku. Systém také rozprašuje vodu a vytváří velmi jemnou vodní mlhu, která má schopnost zchlazovat prostor požáru a hasit oheň. Tentokrát vyvíjená vodní mlha příjemně ochlazovala okolí i návštěvníky toužících po osvěžení, neboť po celou dobu akce bylo krásné, ale pro dané období roku netypicky horké počasí dosahující teplot až 30 °C.

Sousední stanoviště nabídlo přehlídku speciálních ochranných oděvů využívaných hasiči při ochraně před nebezpečnými látkami a také ukázku základního dekontaminačního stanoviště. Toto stanoviště bylo velkou výzvou zvláště pro děti, které neváhaly a ochlazení v podobě vody se dočkaly průchodem dekontaminační sprchou.

Dalším z objektů umístěným v areálu Zetor patří flashover komplex sloužící primárně k ohňovým výcvikům, kdy teploty při výcvicích chování uzavřeného požáru mohou dosahovat teplot až 800 °C.

Flashover komplex:

  • Cvičný komplex objektů sloužících k výcviku reálného chování uzavřeného požáru, požáru technologických ventilací, zásahu ve vyšších poschodích a také pro výcvik rutin při hašení. Je zde možné zapálit cvičný oheň spalující plyn (propan) nebo pevná paliva (dřevo) a simulovat tak reálné chování ohně, který je regulován přívodem vzduchu, tedy uzavřený požár se specifickou výměnou plynů a specifickými riziky
  • Komplex je vybaven pecí pro spalování dřeva, plynovým hořákem o velkém výkonu, skrytým ohniskem šíření požáru a technologickou ventilací, součástí je také cvičná věž o šesti patrech, která je mimo výcvik také využívána pro sušení požárních hadic
  • Pro výcvik činností při hašení požárů a práce ve výškách:
    • Taktiku vstupu do objektu s požárem
    • Taktiku ventilace a chlazení prostoru
    • Vyhledávání ohnisek požáru
    • Postupy při zásahu ve vyšších podlažích
    • Lezecké techniky ve vyšších výškách

V souvislosti se zásahovou činností hasičů si většina vybaví hasičskou výstroj v podobě ochranného oděvu, kukly, přilby, vysoké obuvi, rukavic, příp. opasku. Hasičská výstroj byla nejen ke zhlédnutí při reálné ukázce hašení hořícího domu na zasahující jednotce hasičů ale také na např. v místním fotokoutku, kde se oblečeni v hasičské výstroji mnozí návštěvníci nechali vyfotit.

V rámci výstupu na vrchol šestipatrové cvičné věže si někteří z odvážných a fyzicky zdatných návštěvníků vyzkoušeli část nutného vybavení hasiče při požárech, a to ochranný dýchací přístroj společně s potěžkáním a případným výšlapem se dvěma hadicovými koši v ruce do vrchních pater věže. Hmotnostní zátěž hasiče pro zásah při požáru domu v podobě jeho výstroje a výzbroje dosahuje váhy kolem 55 kg, přičemž jen zmíněný dýchací přístroj má kolem 11 kg. Je potěšením sledovat, že i malé děti, také malé princezny v šatech s jednorožci, se nebojí a zvládly vystoupat sice bez další zátěže ale velmi odvážně až na samý vrchol cvičné věže a dále po žebříku na samotnou střechu věže.

Ukázka hašení hořícího ohňového domu, která proběhla v odpoledních hodinách, doprovázená komentářem byla jedinečnou možností návštěvníků z bezpečí nahlédnout do jednotlivých činností hasičů na místě zásahu.

Ohňový dům:

  • Cvičný objekt představující budovu s různými funkcemi, v níž je možné zapálit cvičný oheň spalující plyn (propan) nebo pevná paliva (dřevo) a simulující tak požár v objektu – uzavřený požár se specifickou výměnou plynů a specifickými riziky
  • Vybaven je pěti plynovými hořáky a pěti prostory pro spalování dřeva umístěnými v různých částech domu, …
  • Pro výcvik činností při hašení požárů – uzavřených požárů, které jsou pro zásah velmi náročné:
    • Taktiku vstupu do hořícího objektu a pohybu v něm
    • Chlazení prostor a samotné hašení uzavřených požárů
    • Komunikaci mezi hasiči při nulové viditelnosti
    • Použití dýchacích přístrojů
    • Použití speciálních hasebních prostředků generujících vysoce rozprášenou vodní mlhu

Mezi další činnosti, které řeší hasiči, jsou zásahy při dopravních nehodách. V rámci areálu Zetor jsou pro výcvik těchto typů událostí vyčleněny prostory komplexu silniční a železniční dopravy. Návštěvníci stanoviště dopravních nehod se seznámili mimo jiné s hydraulickým vyprošťovacím zařízením, byla možnost si ho potěžkat, dostat zajímavé informace či si dokonce práci se zařízením pod odborným dohledem vyzkoušet.

Nejen při dopravních nehodách hasiči spolupracují s Policií ČR. Den otevřených dveří areálu Zetor umožnila vzájemné setkání mimo zásah také mezi hasiči a policisty. Kolegové z Policie Jihomoravského kraje si pro návštěvníky připravili dynamickou ukázku zadržení nebezpečného pachatele s využitím služebního psa, ukázku zajištění pachatelů trestné činnosti při prodeji zbraní či při krádeži auta.

Nejen pro děti bylo v areálu připraveno stanoviště hašení domečku pomocí vodních proudů, dovednostní a znalostní hry. Další možností pro návštěvníky bylo vytvoření vlastního otisku prstu, fotokoutek 360°, virtuální realita či malování na obličej.

Velké poděkování za skvělou přípravu, organizaci, zajištění a dobrou náladu doprovázející den otevřených dveří patří všem, kteří k tomu byť sebemenší měrou přispěli. Návštěvníkům děkujeme za jejich hojnou účast, zvídavé dotazy, odvahu zažít si mnohé na vlastní kůži a především za jejich úsměv a milá slova, že si naší práce váží.

Další fotodokumentace dne otevřených dveří je dostupná na odkazu: Den otevřených dveří ŠVZ HZS ČR Brno

Článek o celém projektu modernizace ŠVZ HZS ČR Brno nejen areálu Zetor je dostupný na odkazu: Modernizace ŠVZ HZS ČR středisko Brno

Print  E-mail