Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Oslavy 70. výročí založení profesionálního sboru v Táboře

V centru nádherného historického města Tábor se v sobotu 28. září 2024 konaly oslavy 70. výročí založení profesionálního sboru v Táboře. Tím pro táborské profesionální hasiče byl významným datem byl 1. říjen roku 1954, kdy na základě poválečných událostí a vydáním příslušných zákonů bylo rozhodnuto, že k dobrovolným hasičským jednotkám se v okresním městě Táboře zřídí první „požární sbor z povolání“. Tábor se tak stal teprve druhým městem v Jižních Čechách, kde byla vytvořena profesionální jednotka. 

 

70 let není na časové ose lidstva doba nikterak dlouhá. Z pohledu hasičského však jde o časový úsek, ve kterém jsme již prožili mnohé. Od vývoje zásahové techniky, začlenění moderních technologií, přes celou řadu menších i rozsáhlých mimořádných událostí všech různých typů až po několik generací hasičů. 
A právě hasiči byli ti, kteří na naší slavnostní akci byli ti významní. Byli to na jedné straně ti, kteří již hasičské povolání umí a zvládají ho tak skvěle, že si zaslouží být oceněni. Oceněni byli i ti, kteří již hasičskou uniformu sundali, ale přesto si zaslouží, aby na ně bylo vzpomenuto. A pak to byly téměř čtyři desítky hasiček a hasičů, kteří byli do jihočeského profesionálního sboru přijati nově v posledních měsících a kteří vstup do Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje stvrdili slavnostním složením služebního slibu.

Slavnostní akt byl zahájen oceněním pěti významných osobností územního odboru Tábor, kteří obdrželi medaili Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Těchto pět osobností nominoval za jejich práci, úsilí a přístup ředitel územního odboru Tábor plk. Petr Hojsák. Medaili ocenění dostali z rukou krajského ředitele HZS Jihočeského kraje plk. Martina Svitáka a plk. Františka Vavery.

Ing. Zdeněk Dvořák - bývalý ředitel územního odboru Tábor
Zdeněk Dvořák byl profesionálním hasičem prakticky celý život a patří k těm, kteří se obrovskou měrou zasloužili o rozvoj profesionálního sboru na Táborsku. Byl velitelem Okresního veřejného požárního útvaru, později náčelníkem Správy a útvaru sboru požární ochrany a následně ředitelem HZS okresu Tábor.
Zdeněk Dvořák dokázal táborské hasiče přeměnit na moderní a fyzicky zdatné hasiče, vybudovat nadčasové hasičské stanice v Táboře a Soběslavi a vždy byl průkopníkem nových trendů v požární ochraně. Za jeho úspěchy byl v 90. letech 20. století jmenovaný do poradního sboru kolegia ministra vnitra a zároveň do několika poradních komisí Náčelníka Hlavní správy sboru PO.

Tomáš Pazourek - bývalý příslušník HZS Jihočeského kraje, územní odbor Tábor
Tomáš Pazourek nastoupil k tehdejšímu Okresnímu požárnímu útvaru v Táboře v r. 1978 do funkce technika spojové služby. Svoji hasičskou kariéru ukončil po úctyhodných 38 letech v roce 2016. Práci pro sbor doplňoval svým koníčkem, kdy díky svému výtvarnému nadání a aktivnímu přístupu se stal autorem grafického provedení většiny oficiálních publikací a propagačních materiálů HZS Jihočeského kraje, čítající například prapor HZS Jihočeskéhok kraje, log různých slavnostních akcí či sportovních soutěží.
I v současné době po ukončení služebního poměru s hasiči stále spolupracuje právě v oblasti grafických návrhů. Významným způsobem tak pomáhal a stále pomáhá šířit dobré jméno sboru a má velký podíl na jeho propagaci v řadách laické veřejnosti.

mjr. Mgr. Tomáš Basík - vedoucí pracoviště prevence, OOB a KŘ, územní odbor Tábor
Tomáš Basík je profesionálním hasičem od roku 2007, nyní zastává funkci vedoucího pracoviště prevence na územním odboru Tábor. Pod jeho vedením patří toto pracoviště k nejlépe hodnoceným v rámci kraje. Tomáš Basík vyniká vysokou odborností, kterou s neslábnoucí potřebou neustále zdokonaluje. Pro kolegy i širokou veřejnost je dnes uznávaným odborníkem ve své profesi. Jeho předností je především stavební prevence, kde mnoho let zajišťuje posuzování těch nejsložitějších staveb na okrese Tábor.
Pro svoji odbornou zdatnost a iniciativu i mimo základní dobu služby je v posledních letech při nepřítomnosti ředitele územního odboru pověřován jeho zastupováním.

nstržm. Stanislav Blažek - hasič - strojní služba, územní odbor Tábor
Stanislav Blažek nastoupil k profesionálnímu sboru v roce 1984, ve služebním poměru na pozici výjezdového hasiče je letos již úctyhodných 40 let. Stanislav Blažek je pro svoje profesionální praktické a teoretické dlouhodobé znalosti v oblasti strojní služby uznávanou autoritou a pro mnohé mladší kolegy velikým vzorem. Za svoje dlouhodobé působení u sboru dokázal pomoci u nesčetného množství mimořádných událostí. Například již v roce 1997 zasahoval velmi obětavě při katastrofálních povodních na Moravě a tyto svoje zkušenosti uplatnil i při následujících živelních pohromách v následujících letech v Jihočeském kraji.
V organizačním řízení se pak velice iniciativně snaží svoji praktickou manuální zručnost využít při práci na údržbě areálu požární stanice mnohokrát i nad rámec služebních povinností.

por. Bc. Radovan Žalský, DiS. - pracoviště IZS a služeb, územní odbor Tábor
Radovan Žalský pracuje v oboru požární ochrany od roku 1990, kdy začínal jako podnikový hasič, od roku 2002 je profesionálním hasičem územního odboru Tábor. Prošel výjezdem a nyní zastává funkci technika chemické a technické služby na pracovišti IZS a služeb územního odboru Tábor. Radovan Žalský vyniká flexibilitou, velkým zájmem o údržbu a vybavení technickými prostředky a vysokou odborností, kterou se snaží stále zdokonalovat jak studiem, tak odbornými kurzy. Pro sbor pracuje bez ohledu na svůj volný čas vždy se snahou splnit zadaný úkol co nejlépe. Velmi aktivně se také zapojuje do preventivně výchovné činnosti a snaží se pomáhat při zviditelnění našeho sboru na veřejnosti.

Generální ředitelství HZS České republiky vyhlašuje každý rok anketu Hasič roku zaměřenou dovnitř sboru. Republikově oceňuje jednotlivce i týmy. Anketa stejného principu byla hodnocena také v rámci Jihočeského kraje a výsledky byly také  veřejně vyhlášeny během táborské slavnosti.

"Kolektivem roku 2023" bylo vyhlášeno reprezentační družstvo HZS Jihočeského kraje ve volejbale. Oceněni byli: kpt. Mgr. Andrea Kalová, mjr. Mgr. Václav Svach
Družstvo se poprvé se na palubovce sešlo v roce 2005 na Mistrovství HZS ČR. A bylo z toho 1. místo. Následovaly další turnaje, které družstvo odehrálo 19 let v téměř nezměněné sestavě. Dlouholetá sehranost volejbalová i ta duševní se přetavila v mnoho úspěchů. Ze 17 účastí na republikových soutěžích vybojoval jihočeský tým 13krát medailové umístění, z toho zlaté medaile visely hráčům na krku šestkrát. A zlatá éra byla korunována v letech 2015, 2016 a 2017, kdy družstvo dosáhlo „zlatého hattricku“. Není žádný HZS kraje s podobnými úspěchy.
Své nadšení pro sport Jihočeši neprokazují jen na hřištích. Aktivně se hlásí i do organizací sportovních soutěží. Mají vůli a chuť svého sportovního ducha transformovat do akcí pro druhé.
Úspěchy družstva tkvěly a tkví nejen ve vysoké sportovní úrovni jednotlivých hráčů, ale především v sehranosti, kamarádství, obětavosti, které v týmu fungují a které se pak na hřišti odráží. Jihočeské volejbalové družstvo je ukázkovým příkladem týmového ducha, profesionality na pracovišti i kamarádství mimo něj.

"Projektem roku 2023" se stal Otavský plamínek. Oceněni byli: Jaroslava Boukalová (starostka Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska okresu Strakonice, plk. Ing. Ota Šmejkal (ředitel HZS Jihočeského kraje, územního odboru Strakonice)
Otavský plamínek je dlouhodobým, konkrétně již sedmnáctiletým, projektem práce s dětmi a mládeží na úseku požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Jeho účelem je podpora rozvoje školních i mimoškolních aktivit dětí a mládeže, organizace a rozvíjení jejich vědomostí, znalostí a dovedností v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Je rovněž příkladem účinné formy spolupráce všech zainteresovaných subjektů podílejících se na jeho realizaci.
Cílem účastníků projektu je vytvářet podmínky pro činnost s dětmi a mládeží, podporovat zdravý rozvoj jejich osobnosti, psychických, intelektuálních, mravních, sociálních a fyzických schopností. Cílem je rovněž vést mládež k odpovědnosti za rozvoj své osobnosti, úctě k vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.

Vítězství v kategorii „Zásah roku 2023“ obdržel požár lesa v Jetěticích. Oceněni byli velitelé: mjr. Ing. Filip Jareš, mjr. Mgr. Ondřej Mráz
Zásah na požár lesa u Jetětic byl zcela výjimečný svým rozsahem, klimatickými podmínkami, členitostí terénu a množstvím zasahujících a zásahové techniky. Požár vyvolal potřebu vyhlášení IV. stupně požárního poplachu. Celkem u požáru zasahovalo 60 jednotek včetně odřadu ze Středočeského a Plzeňského kraje, Záchranný útvar, na hašení byly nasazeny celkem tři vrtulníky. Zasahující hasiči požár dostali pod kontrolu po dvaceti hodinách, úplná likvidace nastala až po dalších čtyřech dnech. Zasažená plocha měla cca 40 ha.
Velitelé i zasahující prokázali vysokou odbornost a rozhodnost a postupně se vypořádali se zásadními negativy ovlivňujícími zásahovou činnost, kterými byli zejména: prudký rozvoj požáru, rychlý postup fronty požáru, situačně komplikovaný a nepřehledný terén, nedostatečné přístupové cesty.
Filip Jareš a Ondřej Mráz získávají toto ocenění jak pro svoji odbornou znalost, rychlost správného rozhodování, rozvahu, pečlivost a odvahu, ale také pro všechny ty desítky hasičů, kterým veleli a díky kterým se podařilo požár zastavit a eliminovat tak přímé škody na majetku, které mohly být násobně vyšší, než k jakým ve skutečnosti došlo.

"Občanským zaměstnancem roku 2023" se stala Bc. Jana Krabcová
Paní Jana Krabcová nastoupila k Hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje v roce 2008. Nastoupila jako zkušená účetní ze soukromého sektoru a hned od začátku svého působení nenechávala nikoho na pochybách, že svou profesi opravdu ovládá. Odborností a svědomitým přístupem k práci se brzy stala autoritou v oblasti majetku.
Ve své práci je nepostradatelnou oporou nejen pro své kolegyně a kolegy na ekonomickém úseku, ale významně metodicky přesahuje do provozních pracovišť územních odborů HZS Jihočeského kraje. Hlavní charakteristikou Jany Krabcové je její skromnost, pracovitost a vytrvalost. Především pracovitost a vytrvalost uplatňuje každoročně při provádění řádné inventarizace majetku, kdy pro ní neexistuje konstatování „to se prostě nenašlo…“ Aktivně na inventurách pracuje jako člen hlavní inventarizační komise, je oporou pro všechny při zpracování zápisů a neexistuje, aby nebyly inventury dokončeny řádně a včas.
Jana dokáže samostatně řešit i problematické úkoly, a když je třeba, reaguje flexibilně, i nad rámec běžné pracovní doby. Není pro ni problém vypomoci komukoliv, třeba i u jiných organizačních složek, např. Generálním ředitelství HZS ČR. Ve výčtu činností nelze opomenout i její dobrou spolupráci s úsekem IZS a obcemi, kdy při zpracování žádostí o převod nepotřebného majetku k využití u JSDHO vše pečlivě zpracuje od podání žádosti až k fyzickému předání techniky.

Velitelem roku 2023 byl vyhlášen npor. Mgr. Jiří Řimnáč
Jiří Řimnáč pracuje jako profesionální hasič bezmála 35 let. V současné době je velitelem stanice v Třeboni. Jiří Řimnáč je výraznou osobností s vysokou odborností, bohatými zkušenostmi a znalostmi zásahové činnosti i činnosti na stanici. Sám odvelel řadu zásahů, jeho znalosti a zkušenosti jsou vždy přínosem a velmi cenou podporou. Jeho přehled, rozhodnost a vysokou odbornost využívá HZS Jihočeského kraje také tím, že jej ustavil do funkce územního řídícího důstojníka.
Typické pro něj je chuť a zájem o celou škálu další činností: je lektorem pro výcvik ve flashover kontejneru, je členem týmu posttraumatické péče, je instruktor a rozhodčí soutěží ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel a zároveň vedoucím družstva ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel svého územního odboru.
Velmi dobrá komunikace a chuť spolupracovat se odráží i ve výborné spolupráci se složkami IZS a obcemi ve správním obvodu Třeboň. Jirka působí také v oblasti dobrovolných hasičů u jednotky SDH obce Mníšek. Odborné a lidské kvality řadí Jiřího Řimnáče mezi uznávané odborníky.

A v prestižní kategorii „Hasič roku 2023“ zvítězil táborský pprap. Petr Benda
Petr Benda v září loňského roku pomohl při zásahu táborské jednotky v Táboře zachránit lidský život. Zásah byl výjimečný prostředím, ve kterém se odehrával. Jednalo se totiž o záchranu osoby z plně potopeného vozidla v Lužnici v hloubce 2 m. Pro samotné hasiče byl požární zásah velmi náročný, protože kalná voda ztěžovala orientaci a vozidlo se v proudu vody po dně pohybovalo.
Petr Benda se opakovaně na nádech potopil pod vodní hladinu, kde se mu podařilo najít dveře vozu u řidiče, otevřít je a nahmatat polohu řidiče. Následně tělo řidiče uvolnil a dostal na hladinu. Řidič byl pak na břehu úspěšně resuscitován.
Výjimečnost Petra Bendy ale netkví jen v tom, že zachránil lidský život. To je již ta pověstná třešinka na dortu jeho vysoké profesionality a obrovské lidskosti. Petr Benda je vynikající hasič. Ve své směně dlouhodobě dosahuje skvělých výsledků. Je na táborské stanici zařazen na pozici technika chemické služby, kterou vykonává od prosince roku 2012. Zároveň byl po dlouhá léta členem lezeckého družstva územního odboru Tábor a je skvělým sportovcem.
Petr Benda prokazuje, že má záchranářství v sobě, je skvělým hasičem a člověkem nejen každý třetí den ve službě.

Poslední částí hasičského odpoledne bylo slavnostní složení služebního slibu. Noví příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje složili služební slib před krajským ředitelem HZS Jihočeského kraje plk. Martinem Svitákem. Z jeho rukou následně obdrželi pamětní listy.
Služební slib složili:

  • nstržm. Pavel Bartůněk
  • nprap. Veronika Boudová
  • plk. Ing. Klára Fořtová
  • nstržm. Jakub Friedel
  • stržm. Štěpán Hach
  • stržm. Tomáš Havlík
  • nprap. Ing. Emilie Hořejší
  • stržm. Jiří Janás
  • nstržm. Jan Janoud
  • nstržm. Zdeněk Jokl
  • por. Bc. Jiří Kordík
  • stržm. Šimon Kouba
  • stržm. Ing. Jiří Kovářík
  • stržm. Tomáš Kracík
  • nstržm. Filip Kusák
  • prap. Monika Marešová
  • nstržm. Milan Martan
  • nprap. Tomáš Michal
  • prap. Bc. Marek Molnár, DiS.
  • nprap. Eliška Nachlingerová
  • stržm. Jan Nejedlý
  • stržm. Petr Novák
  • stržm. Daniel Pavlíček
  • stržm. Jakub Pokorný
  • stržm. Václav Pokorný
  • nstržm. Luděk Rolínek
  • nstržm. Pavel Řehoř
  • stržm. Martin Řežáb
  • stržm. Jan Samec
  • stržm. Aleš Suda
  • nprap. Mgr. Aneta Tupá
  • prap. Bc. Kateřina Ulrichová
  • stržm. Mikuláš Váchal
  • nstržm. Jan Vavruška
  • stržm. Zdeněk Veith
  • stržm. Marek Vitek
  • nstržm. Marek Wirth
  • stržm. Dominik Žák

Všem oceněným gratulujeme a novým kolegům přejeme hodně štěstí a úspěšný start jejich hasičské kariéry.

Všechny fotografie naleznete v galerii.

Print  E-mail