Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Co dělat po povodni? Rady a postupy, které vám pomůžou zvládnout následky katastrofy

Když povodeň odezní a voda opadne, začíná dlouhý proces odstraňování škod. Pro mnoho lidí je to období plné stresu, nejistoty a otázek, jak postupovat dál. Proto vám přinášíme pár rad, které vám pomůžou zvládnout složitou situaci a vrátit se do normálního života. 

Prvním krokem je důkladná kontrola stavu objektu. Voda mohla poškodit nosné konstrukce, stavby včetně základů a narušit tak stabilitu objektu. Na prohlídku si pozvěte statika, který zhodnotí, zda je užívání stavby bezpečné. Nikdy nevstupujte do budovy, pokud máte pochybnosti o její stabilitě. Počítejte s tím, že voda mohla také způsobit skryté škody na elektrických rozvodech či plynových přípojkách, což může představovat vážné nebezpečí. Nechte vše zkontrolovat odborníkem, aby se předešlo případným nehodám. Nikdy sami neobnovujte přívod elektřiny ani plynu, pokud nemáte jistotu, že je vše v pořádku. Nezapomeňte ani na kanalizační systémy a rozvody vody. Voda v kanalizačních systémech mohla způsobit poškození, a tak se ujistěte, že je celý systém funkční a nehrozí žádné zdravotní riziko. Pokud máte vlastní studnu, nechte studnu vyčistit odbornou firmou a provést laboratorní testy, abyste si byli jisti, že je voda nezávadná. Nikdy nepoužívejte vodu bez předchozí kontroly, protože i nepatrné množství škodlivin může mít vážné zdravotní následky. O povolení k opětovnému užívání studny se informujte u hygienické stanice. Do té doby používejte pouze balenou vodu nebo vodu z cisterny.

Co se týká potravin, pamatujte na to, že povodňová voda může obsahovat nebezpečné látky, bakterie a jiné mikroorganismy. Všechny potraviny, které byly v kontaktu s povodňovou vodou, proto okamžitě zlikvidujte. A to i v případě, že jsou zabalené v originálních zatavených obalech. Stejně tak zlikvidujte i polní plodiny, které prošly povodní. Nejde jen o ochranu vašeho zdraví, ale také o prevenci šíření možných chorob. Pokud naleznete uhynulá zvířata, ihned informujte hygienickou stanici. Mohou být totiž zdrojem různých nemocí.

Pokud jste přišli o základní potřeby, jako je pitná voda, potraviny nebo teplé oblečení, kontaktujte místní krizová centra humanitární pomoci. Tato centra zřizují obecní úřady nebo humanitární organizace. Nabízejí materiální, finanční, ale i psychologickou podporu. V případě finanční tísně se obraťte na místní úřady, které mohou poskytovat určitou formu finančního příspěvku. Pokud máte pojištěnou nemovitost či majetek, co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste pojistnou událost. Připravte si podklady, seznam poškozených věcí, fotografie a pokud možno i znalecké posudky. Čím více informací pojišťovně poskytnete, tím rychleji a efektivněji bude moci pracovat na vašem odškodnění. Postupujte podle pokynů pojišťovny.

Obnova po povodni je dlouhodobý proces a zapojení do společné práce může velmi pomoci nejen vám, ale i ostatním. Pomáhejte sousedům, a zároveň dbejte na hygienická pravidla a bezpečnost. Práce ve znečištěném prostředí je fyzicky i psychicky náročná, proto nezanedbávejte odpočinek a péči o zdraví. Využívejte nabídek humanitární pomoci a vzájemně se podporujte. Společnými silami dokážete obnovit život tam, kde ho povodeň přerušila.

autor: kpt. Alena Sládková

Co dělat po povodni

Print  E-mail