Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Hasiči zachraňovali zraněného muže z dolu

Důlní dílo v Horním Městě na Bruntálsku je vyhledávaným turistickým cílem, a právě zde došlo, při prohlídce, k pádu muže ze žebříku. Vlivem tohoto pádu utrpěl muž nejen pohmožděniny, ale také zlomeninu stehenní kosti. 

 

Výše uvedené bylo předmětem prověřovacího cvičení jednotek požární ochrany (JPO), konkrétní název byl „Záchrana a transport zraněné osoby z podzemního důlního díla“. Místem pro toto cvičení se stal, 8.11.2024, Stříbrný důl, do jehož prostor mohli návštěvníci vstoupit poprvé v roce 2020. Po žebřících, které tak spolu s ostatním přináší návštěvníkům nezapomenutelný zážitek, především pak to, že se za jejich pomoci lze dostat až do hloubky téměř padesáti metrů. Cvičení se zúčastnily profesionální jednotky hasičů z Rýmařova a Bruntálu, společně s nimi také dobrovolná jednotka obce Horní Město.

Při prohlídce dolu došlo k pádu jednoho z návštěvníků, který si jeho vlivem zlomil nejen stehenní kost, způsobil si ale i mnohočetné pohmožděniny. Vzhledem k hloubce, ve které k pádu muže došlo a také k povaze jeho zranění, nebylo v silách průvodce a ostatních členů skupiny dostat zraněného zpět na povrch za pomoci vlastních sil. Průvodce proto zanechal zraněného, společně s jedním členem návštěvní skupiny, v místě pádu, s ostatními členy návštěvní skupiny pak vyšel zpět na povrch a zavolal na tísňovou linku.

Operační středisko hasičů, po obdržení informace o této události, vyslalo na její místo JPO. Velitel zásahu, okamžitě, po příjezdu na místo události vytěžil od průvodce veškeré dostupné informace a vyslal do důlních prostor, za doprovodu průvodce, čtyři hasiče. Ti byli vybaveni nejen prostředky pro poskytnutí první pomoci, ale také osvětlením a multiplynovým detekčním přístrojem. Průvodce byl zároveň poučen, aby se ihned, po nalezení zraněné osoby, vrátil zpět na povrch. Mezitím, co se hasiči v dole starali o zajištění první pomoci zraněnému, stoupal průvodce zpět na povrch, kde už se do akce připravovali hasiči-lezci, ti následně také sestoupali ke zraněnému muži. Vzhledem k povaze zranění, velkému převýšení a také počtu žebříků, museli hasiči pečlivě stanovit postup transportu muže zpět na povrch. Zatímco hasiči-lezci připravovali, pomocí lezeckých a speleologických technik, evakuační cestu, ostatní hasiči připravovali zraněného muže na samotný transport. Ten proběhl za pomoci evakuačních nosítek SKED, které umožňují provádět transport pacienta jak ve vertikální, tak v horizontální poloze.

Cílem cvičení bylo prověřit taktiku zásahu a nasazení lezecké skupiny, prověřovaly se také znalosti velitele jednotky v souvislosti se zdoláváním zásahu tohoto typu. Prověřovala se také komunikace mezi příslušníky a velitelem zásahu s využitím radiostanic, a to také s možností nasazení nezávislého digitálního opakovače IDR. Prověřena byla také znalost poskytnutí první pomoci a komunikace se zraněným, v neposlední řadě se prověřoval transport zraněné osoby z podzemních prostor.

Print  E-mail