Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

18. 11. 2024 (KO) - Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může být přítomný velký počet osob a riziko jejich ohrožení je vysoké. Únikové cesty mohou být delší a složitější a hasiči se často setkávají s tím, že na ně lidé umísťují nábytek, kočárky a jiné překážky. Požár i zplodiny se navíc mohou poměrně rychle šířit schodišťovými prostory a větracími, výtahovými nebo instalačními šachtami. Ročně hasiči řeší okolo stovky takových požárů. 

 

Požáry vícepodlažních a výškových staveb jsou pro hasiče komplikované, náročné na síly i techniku a většinou při nich hrozí větší počet úmrtí. Nejnáročnější jsou zásahy ve vícepodlažních a výškových budovách, kde se nacházejí osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, tedy například v nemocnicích nebo domech s pečovatelskou službou. Specifické problémy ale hasiči potkávají i ve vyšších obytných budovách, hotelech nebo kancelářích.  

Hasiči v ideálních případech využívají vnitřních i vnějších zásahových cest, ve většině případů ale postupují primárně vnitřkem budovy. Výškovou techniku je vždy třeba bezpečně ustavit na takzvané nástupní ploše pro požární techniku. Ta se nachází přímo u budovy a je označená žlutými pruhy a dopravní značkou. Tato plocha musí vždy zůstat volná, přesto se hasiči běžně potýkají s tím, že z ní musejí sami nebo s pomocí policistů odstranit zaparkované automobily, než ji mohou využít. Na běžných sídlištích mají navíc často problém k zásahu s technikou vůbec dojet, protože jim v jízdě překážejí parkující automobily. Pro průjezd požární techniky je vždy třeba v ulici zachovat jízdní pruh široký 3 metry.  

Zásah je vždy náročný na síly i techniku

Zásah v budovách, které mají větší počet nadzemních podlaží, je pro hasiče samozřejmě fyzicky náročný. Hasičská výstroj váží mezi 20 a 25 kg a hasič s sebou mnohdy bere další těžké vybavení potřebné například k ustanovení hadicového vedení nebo k záchraně osob. Tyto zásahy ale také vyžadují precizní komunikaci a organizaci, i vzhledem k velkému počtu jednotek požární ochrany na místě.

Hasiči musejí v případech požárů vícepodlažních a výškových budov samozřejmě počítat s možností nepředvídatelného chování lidí v krizové situaci. V některých situacích, (obzvláště u starších budov postavených podle již překonaných norem požární bezpečnosti), také hrozí rychlý rozvoj požáru i mimo zasažené podlaží. Požár se totiž může v rámci budovy šířit skrytě.

Skryté šíření požáru

Skryté šíření požáru ve výškových budovách představuje mimořádně závažný a komplikovaný problém, který významně ztěžuje hasební zásah. Oheň se může nepozorovaně šířit tzv. požárně nezabezpečenými prostupy, tedy například instalačními šachtami, dutinami v konstrukcích, vzduchotechnickým potrubím nebo prostory mezi podhledy a stropy. Může se tak objevit ve zcela nečekaných místech, často i několik podlaží nad nebo pod místem vzniku požáru.

Tento fenomén je ve vícepodlažních a výškových budovách zvláště nebezpečný, protože komínový efekt v šachtách a instalačních kanálech způsobuje rychlé vertikální šíření požáru a toxických zplodin hoření. Hasiči musí proto při zásahu kontrolovat mnohem větší prostor než jen viditelné ohnisko požáru. To výrazně prodlužuje dobu zásahu a vyžaduje nasazení většího počtu zasahujících hasičů.

Situaci navíc komplikuje fakt, že některá místa šíření požáru mohou být obtížně přístupná nebo zcela nepřístupná bez destruktivních zásahů do konstrukce budovy. V kombinaci s výškou budovy, která sama o sobě představuje výzvu pro hasební zásah, se tak jedná o mimořádně náročnou situaci vyžadující specifické taktické postupy a důkladnou znalost stavební konstrukce budovy.

Únik lidí z budovy, evakuaci i záchranu osob můžou zkomplikovat předměty v únikových cestách, například velké květináče, kočárky, kola nebo dokonce nábytek. Problém jsou i trvale otevřené požární dveře, které pak neplní svou funkci a únikové cesty se pak například mohou snadno naplnit kouřem. Pokud jsou ve vícepodlažních a výškových budovách dodrženy všechny požární předpisy a normy, nebývá nicméně pro hasiče problém požár rychle zvládnout a všechny osoby včas z budovy evakuovat.


MgA. Klára Ochmanová
tiskové oddělení
MV-generální ředitelství HZS ČR
e-mail: GRH.media@hzscr.cz

Print  E-mail