Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Krizové řízení

  • Krizové řízení
  • Civilní nouzová připravenost

Krizové řízení

Krizovým  řízením se rozumí  souhrn  řídících  činností věcně příslušných orgánů zaměřených na  analýzu  a  vyhodnocení bezpečnostních rizik, plánování,  organizování, realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s řešením krizové situace.
Podle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení o změně některých zákonů je koordinačním orgánem v přípravě na krizové stavy ministerstvo vnitra.

Podrobněji se touto problematikou zabývá specializovaný portál krizového řízení www.krizove-rizeni.cz, alternativní adresa: https://internal.grh.izscr.cz/portal/page/portal/ISKR

Civilní nouzová připravenost

Spolupráce v oblasti krizového řízení na mezinárodní úrovni probíhá zejména v rámci Evropské unie a NATO.
Spolupráce Společenství v oblasti civilní ochrany se zaměřuje na lepší ochranu lidí, jejich životního prostředí, majetku a kulturního dědictví v případě závažných přírodních katastrof nebo katastrof způsobeným lidským faktorem vznikající jak uvnitř tak mimo EU.

Nejdůležitějším úkolem v této oblasti je pro MV-GŘ HZS ČR v současnosti příprava na úspěšné zvládnutí předsednictví ČR v pracovní skupině Rady EU E 21 Prociv, které bude probíhat od 1. 1. 2009 do 30. 6. 2009. Stěžejními dokumenty v oblasti civilní ochrany v EU jsou Rozhodnutí Rady ze dne 23. října 2001 o zřízení mechanismu Společenství v oblasti civilní ochrany pro usnadnění zesílené spolupráce při asistenčních zásazích (2001/792/EC, Euratom) a Rozhodnutí Rady ze dne 5. března 2007 o zřízení finančního nástroje pro civilní ochranu (2007/162/ES, Euratom).
 
MV-GŘ HZS ČR má v rámci NATO v gesci Vyšší výbor pro civilní nouzové plánování (SCEPC) a Výbor pro civilní ochranu (CPC). SCEPC je vrcholným politickým a poradním orgánem Severoatlantické rady v záležitostech civilního nouzového plánování. CPC se zabývá veškerými aspekty, které podporují ochranu obyvatelstva, jako je tvorba národních plánů ochrany obyvatelstva, snižování zranitelnosti a ochrana proti účinkům zbraní hromadného ničení, otázky přesunů a migrace obyvatelstva včetně uprchlíků,  humanitární pomoci, varování a informování veřejnosti, včetně zajištění expertů.

Podrobněji se problematikou zapojení Hasičského záchranného sboru ČR do mezinárodní spolupráce zabývá specializovaný portál krizového řízení www.krizove-rizeni.cz

Print  E-mail