Cvičný požár v benešovské nemocnici
Dramatické okamžiky zažili v úterý 15. září 2015 nic netušící pacienti i návštěvníci benešovské nemocnice, kde proběhlo taktické cvičení jednotek integrovaného záchranného systému. Cvičení organizoval územní odbor Benešov Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v součinnosti se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje, Policií České republiky, Městskou policií Benešov a Nemocnicí Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s., nemocnicí Středočeského kraje.
Námětem cvičení byl požár ve čtvrtém patře budovy „B“, kde vybrané oddělení simulovalo skutečné lůžkové oddělení. Organizátoři využili skutečnosti, že tato část nemocnice je z důvodů oprav na krátký čas bez pacientů.
Cílem cvičení bylo procvičit spolupráci a koordinaci mezi jednotkami požární ochrany, nemocničním zdravotnickým personálem a dalšími složkami integrovaného záchranného systému, ověřit funkčnost třídění raněných metodou START a také prověření traumatologického plánu a požárně evakuačního plánu nemocnice. V neposlední řadě si záchranné složky chtěly ověřit poplachový plán a vyčlenění množství sil a prostředků, zkontrolovat dojezdové časy a vyzkoušet a procvičit komunikaci velitele zásahu s ostatními členy štábu.
Podle připraveného scénáře začala přesně v deset hodin v kuchyňce oddělení hořet mikrovlnná trouba a následně došlo k silnému zakouření celého traktu. Požár uvěznil na oddělení třicet pacientů (figurantů - studentů střední zdravotnické školy). Jednotky požární ochrany vytvořily útočné vedení do místa vzniku požáru, provedly lokalizaci a likvidaci požáru. Procvičena byla i evakuace části objektu, zasaženého a ohroženého zplodinami hoření.
Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií Benešov vytvořila bezpečnostní uzávěru na příjezdových komunikacích, bránila vstupu civilních a nepovolaných osob do prostoru cvičení a zajišťovala přesnou průběžnou evidenci zachráněných a evakuovaných osob.
Zdravotnická záchranná služba zřídila před objektem zásahu v mobilním nafukovacím stanu nouzové stanoviště pro umístění zraněných a evakuovaných osob. Dále provedla třídění nemocných, poskytla jim přednemocniční neodkladnou zdravotnickou péči a zajistila transport zraněných do zdravotnických zařízení dle traumatologického plánu.
Na závěr poděkovali ředitel benešovského územního odboru plk. Ing. Josef Setnička a ředitel nemocnice Ing. Petr Hostek, MBA, všem cvičícím a figurantům a vyjádřili názor, že získané poznatky z průběhu cvičení budou moci být využity při skutečném zásahu.
por. Mgr. Radek Svoboda
ÚO Benešov
HZS Středočeského kraje