HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Létající přání jako příčiny požárů aneb smajlík způsobující milionové škody

V posledních letech se v České republice uchytil při různých soukromých i společenských akcích jeden zvyk ze zahraničí, a to vypouštění takzvaných LAMPIONŮ ŠTĚSTÍ, kterým se také říká „Létající přání“.  

           Logo_HZSSČK_pruhledne.png                                                                                          

Většinový názor je takový, že jde o velice romantický zážitek, který v porovnání se zábavní pyrotechnikou neruší svým hlukem okolí. Tento názor je podpořen i vzhledem lampionku, který může být ve tvaru srdce, fotbalového míče nebo třeba jen obyčejného válce s namalovaným smajlíkem.

Bohužel se ale jedná o mylný názor, protože historicky vychází tento zvyk od států, kde se tyto lampiony vypouštěly nad mořem nebo v poušti. Přejímání několik tisíc let staré tradice středoevropským státem s hustou zástavbou je z požárního hlediska naprosto nevhodné. V Čechách už vyhořelo několik budov a vznikly desítky lesních požárů iniciovaných volně vypuštěnými lampiony s otevřeným ohněm.

Nový videoklip projektu OČMU ukazuje požár skladové haly v blízkosti Plzně, při kterém vznikla škoda 150 mil. Kč, ale i lesní požár u Kladna se způsobenou škodou 150 tis. Kč. Dalším faktorem ovlivňujícím nebezpečnost létajících lampionků je fakt, že budovy jsou zpravidla chráněny požárními čidly před vznikajícími požáry uvnitř objektů, ale pokud hořící lampion přistane v tichosti na střeše objektu, je čas zpozorování vznikajícího požáru delší, což i podstatně zvyšuje následné škody.

Létající přání nemusejí být nebezpečná pouze z požárního hlediska, ale při vypouštění většího množství lampionků mohou tyto po vyhoření spadnout na čelní sklo právě projíždějícího vozidla, a být tak i příčinou dopravní nehody.

Taktéž podmínky uváděné v návodu na použití, který je přiložen ke každému lampionu, jsou vzhledem k tomu, že létající přání může doletět i dva kilometry vysoko a podle síly větru až 5 kilometrů daleko, v České republice prakticky nesplnitelné.


Pro názornost uveďme jednu z podmínek napsaných v návodu: „Pod letovou dráhou Létajícího přání nesmí být výbušniny, hořlaviny nebo zařízení, která slouží jako sklad těchto materiálů (např. čerpací stanice pohonných hmot, regulační stanice plynu), ale také obydlené oblasti, stožáry vysokého napětí, dráty vedení elektrického napětí, louky a lesy, masová shromáždiště lidí, děti bez dozoru dospělých…“

Proto hasiči nedoporučují v České republice „Lampiony štěstí“ vypouštět, ale zvolit bezpečnější formu oslav!
Více se dozvíte v našem videoklipu:

 

Obsah videoklipu (uvedeno v minutách):
00:44 Historie a vznik tradice vypouštění létajících přání
02:40 Nebezpečí vzniku lesních požárů od létajících přání
04:46 Bezpečnostní podmínky pro vypouštění létajících přání
07:04 Létající přání zapálily v ČR skladové haly i bytové domy
09:23 Lampiony štěstí mohou způsobit dopravní nehodu
10:40 Závěrečné doporučení

Podrobně tématiku zpracoval plk. Mgr. Radek Kislinger - ke stažení zde

kpt. Ing. Mgr. Hynek Černý
vedoucí videoprojektu OČMU
HZS Středočeského kraje

 


 

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem