HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Letošní cyklus školení učitelů skončil

Preventivně výchovná činnost HZS Středočeského kraje neznamená pouze organizování dnů otevřených dveří na požárních stanicích, návštěvy škol a domovů pro seniory nebo pořádání velkých ukázkových dnů složek IZS.  

Jednou z mnoha dalších aktivit příslušníků vykonávajících preventivně výchovnou činnost je i příprava odborných školení pro pedagogy ze základních a středních škol na podporu výuky předmětu „Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí“. Jednodenní seminář je rozdělen na teoretickou a praktickou část s celkovou dotací osm a půl hodiny.

V teoretické části se učitelé dozvědí, jaké jsou možnosti implementace předmětu nazývaného zkratkou OČMU do vyučování a jaké jsou aktuální hrozby a rizika. Například jak předcházet požárům v domácnostech. Pro zatraktivnění výuky mají příslušnici HZS Středočeského kraje připraveny požárem zdeformované elektrické spotřebiče běžně používané v každé rodině.

Tématem přednášek je také problematika nejzávažnějších mimořádných událostí -  dopravní nehody, přírodní katastrofy, teroristické činy, úniky nebezpečných látek a podobně. Velký důraz je kladen na předání internetových odkazů na už realizované preventivní projekty HZS, především Hasík, Záchranný kruh, videoprojekt OČMU nebo takzvané Chytré blondýnky radí aneb Vaše cesty k bezpečí. 

Podle zpětné vazby od pedagogů je velice dobře hodnocena i tradiční spoluúčast krajské psycholožky, která je seznamuje s posláním Psychologické služby HZS. Na příkladech skutečných událostí doporučuje postupy, jak se zachovat, když se na škole nebo ve spojení se školou stane nějaké neštěstí.

Praktická část bývá zpravidla zahájena nácvikem poskytování první pomoci a předvedením funkce automatického externího defibrilátoru. Na závěr celodenního kurzu před předáním osvědčení čeká na pedagogy ještě nejatraktivnější bod programu. Na vlastní kůži si totiž mohou vyzkoušet hašení menšího požáru různými typy ručních hasicích přístrojů, což je, jak většina z nich přiznává, první taková příležitost v životě.

Odborný kurz středočeských hasičů úspěšně absolvovalo už přes 150 učitelů, kteří přišli za poslední dva roky na setkání v Berouně, Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Rakovníku, Nymburku, Kolíně a Kutné Hoře.

video.png

Při závěrečné diskuzi nacházejí pedagogové a hasiči shodu v názoru, že výuka tématu „Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí“ je pro dnešní mládež ale i dospělé potřebná, a proto budou školení ve Středočeském kraji pokračovat i nadále.

kpt. Ing. Hana Pinkasová Dejlová
kpt. Ing. Mgr. Hynek Černý
HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem