Taktické cvičení DESTRUKCE v bývalém areálu Poldi Kladno
V pátek 14. června krátce po 10. hodině byl na tísňovou linku středočeských hasičů nahlášen fiktivní výbuch s následným požárem v opuštěné budově v Kladně. Podle oznamovatele se v objektu nacházeli lidé a část budovy se zřítila.
Hlášení bylo poměrně přesné, a proto operační důstojník vyslal k události jednotky ve druhém stupni požárního poplachu včetně speciální techniky. K místu vyjely profesionální jednotky z Kladna, Slaného a Stochova v doprovodu dobrovolných jednotek obcí Brandýsek, Braškov, Hřebeč, Pchery, Smečno, Středokluky a Unhošť. Na pomoc vyrazil také Záchranný útvar HZS ČR se sacím bagrem a Kynologická služba IZS. Zároveň s hasiči na místo vyjela Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, stejně tak Policie České republiky.
Po příjezdu na místo velitel zásahu zjistil, že došlo ke zřícení části budovy, a to přízemí a prvního patra, přičemž bylo na první pohled jasné, že v budově jsou lidé. Navíc z druhého patra stoupal dým. Při průzkumu se ještě ukázalo, že schodiště je výbuchem poškozeno a nelze jej využít. Velitel zásahu si rychle rozdělil místo události na dva úseky. Na prvním bylo úkolem dostat se do budovy z nepoškozené strany a na druhém úseku začalo zajišťování objektu proti dalšímu zřícení.
Postupně se na místo začaly sjíždět další jednotky včetně speciálního vybavení pro zajištění budov. Hasiči přes nastavovací žebříky vnikli do budovy z druhé strany a začali se orientovat ve velmi nepřehledném prostoru. Rychle vyhledávali zraněné, ale jejich odsun byl komplikovaný nemožností použít schodiště. Proto začali vyklízet a připravovat druhou únikovou cestu přes vnitřní schodiště budovy, ovšem tato cesta vedla jen do přízemí. Zde byl využit automobilový žebřík a s jeho pomocí byli zranění transportováni do bezpečí, kde byli postupně předáváni zdravotnické záchranné službě. Ta si vybudovala své shromaždiště před budovou a připravila se na přísun většího počtu zraněných.
Stejnou cestou, kudy se vynášeli zranění, bylo nutné vést dopravní vedení pro hasební práce ve druhém patře. Než se ovšem hasiči dostali na místo, museli si proklestit cestu přes rozházený nábytek. Když došli až k požáru, bylo hned jasné, co výbuch způsobilo. V budově se nacházela nelegální varna, a právě v ní bylo epicentrum exploze. V místě výbuchu se pohybovaly agresivní osoby, které musela zajistit Policie České republiky. Vlastní požár se podařilo dostat pod kontrolu během dvaceti minut.
Pro lepší orientaci v místě události byla povolána dronová služba, která veliteli zajistila lepší přehled nad situací. Přibližně po hodině a půl zásahu byla většina zraněných předána na shromaždiště raněných a bylo zajištěno poškozené schodiště. To umožnilo lepší vstup do budovy. Po odnesení všech nalezených osob byl proveden tzv. sekundární průzkum, při kterém se celá budova znovu prochází a kontrolují se všechny místnosti a patra. Mezitím na místo přijeli psovodi se dvěma speciálně vycvičenými psy pro vyhledávání v sutinách. První psovod se svým psem začal prohledávat budovu, ale nic nenašel. Až teprve venku pod sutinami pes začal na dvou místech vyštěkávat možný výskyt osob. Proto přišel na řadu druhý pes, který místo okamžitě potvrdil.
Ihned se tak rozjela další záchrana. Velitel zásahu sestavil dvě čtyřčlenná družstva, která začala místo prověřovat. Současně byl povolán sací bagr a byla nasazena štěrbinová kamera. Zatímco první osoba byla nalezena poměrně rychle, druhý člověk byl mnohem hlouběji pod troskami. Nejdříve bylo přesné místo identifikováno pomocí štěrbinové kamery a poté došlo k samotnému vyproštění. Celkově bylo podle hlášení velitele zásahu zachráněno 24 osob a dvě osoby byly nalezeny mrtvé.
Obdobná cvičení budou během letošního roku probíhat i na dalších územních odborech HZS Středočeského kraje. Cílem cvičení je reálný nácvik společného zásahu složek integrovaného záchranného systému v podmínkách zřícené budovy. Tyto zásahy patří mezi ty nejsložitější s ohledem na bezpečnost, protože vždy hrozí další zřícení objektu, takže jakákoli činnost v takovém prostředí je velmi nebezpečná.
Hasiči jsou ovšem cvičeni, aby podobné situace zvládali. Prakticky denně mají v rámci nevýjezdové činnosti na každé stanici naplánované nějaké školení nebo nácvik činností. V době, kdy požadavky na hasičský záchranný sbor stále rostou a činnosti hasičů se neustále rozšiřují, je nutné, aby se neustále vzdělávali. I to je důvod k podobným cvičením, při kterých se na místo sjede více jednotek a ověřují si své schopnosti a dovednosti prakticky.
Na přípravě tohoto cvičení, které bylo velmi realistické a náročné, spolupracovalo velké množství lidí, kteří si zaslouží poděkování. To patří i majiteli budovy (investiční skupina RSJ), kde se cvičení konalo, protože nám umožnil objekt připravit a namaskovat.
kpt. Ing. Jan Sýkora, DiS.
HZS Středočeského kraje