Za projekt péče o zdraví zasahujících hasičů byli středočeští hasiči oceněni v prestižní anketě Hasič roku 2023
Projekt péče o zdraví zasahujících hasičů je zaměřen na osvětu příslušníků Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Snaží se upozornit na zdravotní rizika spojená s prací hasiče. Hasiči se dennodenně dostávají do kontaktu s mnoha nebezpečnými látkami, které mají škodlivé, mnohdy až fatální účinky na lidský organismus. Povolání hasiče je totiž podle světové zdravotnické organizace zařazené do nerizikovější skupiny povolání s vysokým rizikem rozvinutí karcinogenních a mutagenních onemocnění.
Inspirací projektu byla iniciativa pod názvem „Čistý hasič - Zdravý hasič“, která vznikla již v roce 2017 pod vedením firem MPD Rakovník a KTH CHEM. Z řad HZS ČR se na ní podílelo Školící a vzdělávací středisko Brno a HZS Pardubického kraje, konkrétně Petr Kožený, který již v roce 2006 upozorňoval na rizika spojená s touto profesí ve své velmi obsáhlé bakalářské práci. Tato iniciativa upozorňovala na již zmíněná nebezpečí a v týmové spolupráci všech výše uvedených začala velmi intenzivní edukativní činnost, a to nejen na území ČR, která trvá dodnes.
Tři pilíře projektu: Osvěta, profesionální přípravky a vInspirací projektu byla iniciativa pod názvem „Čistý hasič - Zdravý hasič“, která vznikla již v roce 2017 pod vedením firem MPD Rakovník a KTH CHEM. Z řad HZS ČR se na ní podílelo Školící a vzdělávací středisko Brno a HZS Pardubického kraje, konkrétně Petr Kožený, který již v roce 2006 upozorňoval na rizika spojená s touto profesí ve své velmi obsáhlé bakalářské práci. Tato iniciativa upozorňovala na již zmíněná nebezpečí a v týmové spolupráci všech výše uvedených začala velmi intenzivní edukativní činnost, a to nejen na území ČR, která trvá dodnes.
Vybudování pracích center
HZS Středočeského kraje začal v roce 2018 odebírat profesionální a vysoce specializované přípravky pro údržbu OOP a postupně začal reflektovat na celosvětový problém v rámci osvěty hasičů a jejich ochrany zdraví. V polovině roku 2022 se projekt zaměřil na vytvoření vzdělávacích materiálů nejen o zdravotních rizicích, ale i o správných postupech údržby. Podkladem informací pro osvětu se staly celosvětové studie o ochraně zdraví hasičů a také konzultace s Ing. Jiřím Keplem. Největší pokrok v projektu přinesl rok 2023. Kdy se začalo s intenzivní přípravou uceleného systému údržby, vybudováním 33 pracích center a vzdělávání pro zlepšení zdraví příslušníků.
Vzhledem k velikosti kraje a počtu výjezdových příslušníků bylo pro koordinaci jednotlivých aktivit spojených s ochranou zdraví hasičů potřeba vytvořit krajskou pracovní skupinu, která dnes čítá cca 150 příslušníků.
Švédský model svlékání hasičů na místě zásahu pomáhá i v českých podmínkách
Finální částí projektu „Péče o zdraví hasičů“ je modifikace „švédského modelu“ svlékání hasičů na místě zásahu do českých podmínek. Tento postup se osvědčil už v řadě zemí EU a je velmi prospěšný k udržení zdraví hasičů a zároveň zlepšení jejich komfortu a pracovního prostředí.
„Švédský model“ vyrazili zástupci z HZS Středočeského kraje detailně prozkoumat do švédského Malmö. Při zkoumání „švédského modelu“ se ukázalo, že ho je potřeba upravit do českých podmínek. Součástí „českého modelu“ je vyvinutí sady svlékacích vaků pro umístění kontaminovaných OOP a IDP, dále nastavení logistiky dovozu těchto obalů společně s náhradním zásahovým kompletem, a procesu převlečení na místě události s následným odvozem vaků na rozšířená prací centra.
Již nyní je tento projekt inspirací pro ostatní HZS krajů. Velkou motivací pro další práci je i uznání a utvrzení o správném směru projektu od samotného zakladatele švédského projektu „Zdravý hasič“ Stefana Magnussona.
Zástupci HZS Středočeského kraje se zúčastnili ankety Hasič roku 2023 a v kategorii Projekt roku 2023 se umístili na 1. místě. Gratulujeme!
nstržm. Martin Konopiský
plk. Ing. Petr Chalupník
HZS Středočeského kraje