HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zelený čtvrtek značně potrápil středočeské hasiče

Suché a větrné počasí posledních dní se výrazně podepisuje na množství zásahů v přírodním prostředí, a to zejména zvýšeným počtem požárů trávy, křoví i lesních porostů. Čtvrtek 18. dubna byl pro středočeské hasiče hlavně v odpoledních hodinách jedním z nejnáročnějších jarních dnů, právě v souvislosti s požáry přírodního charakteru. Události navíc velice často komplikoval špatně přístupný terén a mnohdy také vítr, který způsoboval rychlé rozšiřování plamenů do okolí zasažených ploch. 

Ve Středočeském kraji evidujeme za uvedený den přes dvacet událostí, kdy byly jednotky vyslány k požáru travního nebo lesního porostu. Plošně hořelo prakticky ve všech koutech kraje. Z pohledu rozsahu a náročnosti zásahu jsme zaznamenali čtyři požáry, při kterých byl vyhlášen i druhý stupeň poplachu, a také požár stohu, jehož vznícení způsobily děti.

Poplach při požáru stohu byl vyhlášen jednotkám HZS Mělník a sborům dobrovolných hasičů obci Mšeno, Chorušice a Mělnické Vtelno krátce po jedné hodině odpoledne. Po příjezdu na místo bylo průzkumem zjištěno, že hoří stoh na ploše cca 35x22 metrů. Zástupce zemědělského podniku zajistil techniku, která místo oborala, aby se požár nemohl šířit dál. Problematikou hořících stohů je, že jejich hašení není efektivní z hlediska vynaložených sil a prostředků, proto se nechávají kontrolovaně vyhořet. Majiteli byla nařízena následná dohlídka až do neděle. Příčinou požáru byla hra dětí s otevřeným ohněm, způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 1,2 milionu korun.

Další velkou událostí byl požár v CHKO Brdy, kdy ve vojenském prostoru nedaleko obce Jince došlo po řízeném odpalování nevybuchlé munice u trhací jámy k odlétnutí segmentů, které na třech místech zapálily okolní trávu, borůvčí a náletové dřeviny. Vlivem silného větru se plameny velice rychle rozšiřovaly a zasahující jednotky musely dostat pod kontrolu požár o celkovém rozsahu 8 hektarů. Bylo nasazeno velké množství techniky, protože místo bylo velmi těžce přístupné. Šlo o dopadovou plochu a požární technika neměla šanci dojet až k jednotlivým ohniskům, a tak bylo nutné natáhnout stovky metrů dopravního vedení. Na místo byl povolán i vrtulník s bambi vakem, který provedl několik shozů, aby se podařilo dostat požár rychleji pod kontrolu. Velitel zásahu si vyžádal také nasazení čtyřkolky ARCTIC CAT ze stanice HZS Beroun, která je velkým pomocníkem v těžko přístupném terénu.

Také na Benešovsku u obce Třetužel hasiči bojovali s požárem lesa, který se rozrostl na plochu o rozloze 200x50 metrů. I zde byl vyhlášen druhý stupeň poplachu, protože bylo nutné povolat větší počet cisteren. V rámci mezikrajské výpomoci jsme při této události spolupracovali s operačním střediskem HZS Jihočeského kraje, které vyslalo na pomoc jednotky dobrovolných hasičů obcí Mladá Vožice a Chotoviny z okresu Tábor.

Obdobný lesní požár ve druhém poplachovém stupni likvidovali hasiči u obce Zaječice, která leží v katastru Pyšel na Benešovsku. Na ploše 100x150 metrů zasahovali profesionální hasiči z Říčan a devět dobrovolných jednotek, celkem s deseti cisternami. Potřebná hasební voda byla dovážena z čerpacího stanoviště, které bylo zřízeno na zaječické požární nádrži.

Posledním požárem, u kterého museli hasiči vyhlásit druhý poplachový stupeň, byl požár lesa u obce Skorkov na Mladoboleslavsku, kde plameny zachvátily asi hektar porostu, včetně lesní školky. Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotky ze Staré Boleslavi a Benátek nad Jizerou a šest dobrovolných jednotek.

Zásahy při požárech v lesích jsou velice komplikované, převážně kvůli těžko přístupnému terénu. Hasiči velice často při hašení těchto požárů používají D program, který usnadňuje manipulaci s hadicemi. Většinou je totiž nutné natáhnout velké množství hadic, aby se jednotky dostaly ke všem zasaženým místům, což právě D program vzhledem k nižší váze umožňuje.

Apelujeme znovu na všechny, kteří plánují pálení látek přírodního charakteru. Mějte své pálení neustále pod kontrolou, neboť v tomto suchém počasí se požár může velice snadno rozšířit. Pak je nutné ihned zavolat hasiče! Určitě je také důležité pálit na vhodném místě (ohraničené ohniště) a mít připravenu vodu a ženijní nářadí, kdyby například došlo k odlétnutí jiskry.

por. Bc. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem