Psychologická služba HZS Kraje Vysočina
- O psychologickém pracovišti
- Základní úkoly a další činnosti psychologa
- Posttraumatická intervenční péče (PIP)
- Posuzování duševní způsobilosti
- O etice psychologické práce
(zabezpečení podkladů pro personální práci a výkon služby)
- Ověřování dušení způsobilosti nových uchazečů o službu u HZS ČR podle §3 zákona č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie ČR.
- Posuzování duševní způsobilosti na funkci hasič-strojník – stanoveno v §37 vyhlášky č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany ve znění vyhlášky č. 226/2005 Sb.
- Posuzování duševní způsobilosti příslušníků pro zařazení do řídících a speciálních funkcí – na základě písemné žádosti se zdůvodněním služebního funkcionáře.
Co je potřeba vědět?
- Posuzování duševní způsobilosti uchazeče nebo příslušníka HZS ČR provádějí výlučně psychologové HZS ČR.
- Psychologické pracoviště HZS Kraje Vysočina spolupracuje při posuzování duševní způsobilosti uchazečů a příslušníků s laboratoří HZS Jihočeského kraje – České Budějovice, HZS Olomouckého kraje – Olomouc a po dobudování psychologické laboratoře také s HZS Královehradeckého kraje – Hradec Králové.
- Cílem psychologického vyšetření je zjištění, zda komplexní osobnostní profil uchazeče nebo příslušníka HZS ČR je v souladu s kritérii stanovenými pro určené funkce u HZS ČR.
- Psychologické vyšetření a jeho závěry mají v rámci HZS ČR obecnou platnost po dobu dvou let, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak. Dobu platnosti psychologického vyšetření v jednotlivých případech posuzuje psycholog, který provedl původní psychologické vyšetření.
- Stanovisko psychologa vychází ze závěrů psychologického vyšetření a zakládá se do personálního spisu uchazeče nebo příslušníka HZS ČR.
- Sdělovat uchazečům nebo příslušníkům HZS ČR jakékoliv informace o výsledcích psychologického vyšetření je oprávněn pouze psycholog, který toto vyšetření prováděl.