Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 7/2024

Protiplynový kontejner je součástí vozového parku stanice Klatovy od roku 2019 a jeho konstrukce a vybavení se při náročných zásazích již mnohokrát osvědčily. Vyšetřování příčiny vzniku požáru novostavby rodinného domu vyžadovalo vzhledem ke složitému mechanismu jeho vzniku maximální nasazení a spolupráci všech osob, které se na vyšetřování podílely. Při řešení mimořádných událostí jsou hasiči a další zasahující vystaveni řadě nebezpečí. Hasiči jsou mimo jiné vybaveni i detekčními přístroji na stanovení koncentrace hořlavých par a plynů (explozimetry nebo také LEL senzory). Virtuální asistent řídícího důstojníka neboli VARD je webovou aplikací vyvinutou pro Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a určenou především pro řídící důstojníky, velící důstojníky směn, krajské operační a informační středisko a členy výjezdové skupiny ochrany obyvatelstva. 

Virtuální asistent řídícího důstojníka neboli VARD je webovou aplikací vyvinutou pro Hasičský záchranný sbor (HZS) hl. m. Prahy a určenou především pro řídící důstojníky, velící důstojníky směn, krajské operační a informační středisko a členy výjezdové skupiny ochrany obyvatelstva. Dalším uživatelům jsou pak zpřístupněny jen ty části, které jsou využitelné pro jejich funkční zařazení. Aplikace je navržena jako přehledná grafika umožňující rychlý přístup k využitelným informacím. Obsah je tvořen zčásti vnitřní databází informací a zčásti formou odkazů do jiných webových aplikací. Prostředí aplikace se automaticky přizpůsobuje zařízení, na němž se zobrazuje při zachování zcela shodného obsahu informací. Samozřejmostí je fulltextové vyhledávání.

20240122_132732.jpg

Prvotní myšlenka vzniku aplikace se objevila začátkem roku 2023, v březnu pak začal samotný vývoj. Nejprve šlo o malý projekt, který se pokoušel zjednodušit dostupnost některých informací při řešení rozsáhlejších mimořádných událostí (MU), nicméně s přibývajícími uživateli narůstal i objem požadovaných funkcí a informací do současné podoby. Aplikace není komerčním produktem, byla vytvořena a nadále je spravována i rozvíjena výhradně příslušníky sboru.

Aplikace je rozdělena do sedmi základních kategorií, které jsou pak dále podle potřeby členěny. Do jednotlivých kategorií lze vstupovat aktivními ikonami, případně zkrácenou cestou přes víceúrovňové menu.

Záložka „Komunikace“ zahrnuje dvě podskupiny, kde první je soubor významných kontaktních údajů rozdělených do dvanácti kategorií, např. orgány samosprávy, složky integrovaného záchranného systému (IZS) či důležitá infrastruktura. Aplikace umožňuje rovnou ze seznamů odeslat e-mail či vytočit telefonní číslo. Druhou podskupinou je „Radioprovoz“, který obsahuje seznamy kanálů, instrukce pro velitele zásahu pro komunikaci v nestandardních podmínkách (tunely, odřady, metro atp.) a přehled volacích značek.

Záložka „Technika“ zahrnuje přes 80 katalogových listů s technickými a taktickými údaji speciální i běžné techniky HZS hl. m. Prahy rozdělené do logických kategorií: přeprava osob a materiálu, vyprošťování, práce na vodě a povodně, zásahy na nebezpečné látky, zajištění elektrické energie, nouzové přežití, ochrana obyvatel a týl, hašení a také odkaz na přehled techniky Záchranného útvaru HZS ČR. U vybraných kusů techniky je možné prostřednictvím aplikace i otevřít návody a uživatelské příručky. Soubor všech katalogových listů techniky lze v případě potřeby stáhnout a vytisknout do podoby přehledné brožury.

Záložka „Podklady řídícího důstojníka“ je věnována podkladům využitelným z této pozice, např. Bojový řád jednotek požární ochrany, jednotlivé typové činnosti složek IZS nebo rozpis služeb řídících důstojníků.

Obdobně záložka „VSOOb“ čili podklady výjezdové skupiny ochrany obyvatelstva obsahuje materiály pro členy této skupiny jako checklist činnosti, přehled jednotek sborů dobrovolných hasičů městských částí hl. m. Prahy předurčených pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva či přehled materiálu využitelného pro opatření ochrany obyvatelstva uloženého ve skladu sboru.

Záložka „Asistenční centrum pomoci“ pak zahrnuje nezbytné materiály, zejména manuály a kontrolní listy, pro aktivaci a fungování vybrané podoby tohoto zařízení využitelného při rozsáhlých MU.

Záložka „Nebezpečí“ nabízí odkazy na webové aplikace, které poskytují informace o hrozícím nebezpečí, např. stavy a průtoky v povodí Vltavy či výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu, a rovněž přehled subjektů, které nakládají na území hlavního města s nebezpečnými chemickými látkami. Pro vybrané subjekty jsou pak součástí aplikace i havarijní karty zpracované podle zvláštního předpisu[1].

Záložka „Další podklady“ umožňuje snadný přístup zejména do webových mapových a informačních aplikací, které předkládají využitelné informace, jako je Bezpečnostní portál hl. m. Prahy, Geoportál hl. m. Prahy, Terinos či odkaz na AFL portál a aplikaci GINA.

pc_01.jpg

Při specifických událostech lze vytvořit ad hoc záložku zahrnující veškeré potřebné podklady využitelné při řešení MU spojených s danou akcí. Této možnosti bylo využito například pro letošní mistrovství světa v hokeji.

Aplikace běží na interním webovém serveru HZS hl. m. Prahy, jenž je zpřístupněn a zabezpečen pro jakékoli zařízení připojené k internetu, a jeho uživatel má do aplikace přístup prostřednictvím svých individuálních přihlašovacích údajů. Jednou týdně pak probíhá záloha celé aplikace.

mjr. PhDr. Michal FRIEDRICH, HZS hl. m. Prahy, foto archiv HZS hl. m. Prahy

 

[1] Pokyn generálního ředitele HZS ČR č. 35/2017, kterým se stanoví minimální požadavky na posuzování rizika vzniku závažné havárie a zpracování dokumentace pro stanovenou zónu ohrožení u objektu s podlimitním množstvím nebezpečné látky.

vytisknout  e-mailem