Podmínky přijetí do služebního poměru a další informace
Podmínky přijetí do služebního poměru jsou stanoveny zákonem č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů.
- Podmínky přijetí do služebního poměru
- Průběh přijímacího řízení
- Vznik služebního poměru
- Ostatní informace k přijetí do služebního poměru
Podmínky přijetí do služebního poměru
Do služebního poměru může být přijat státní občan České republiky, který:
- je starší 18 let
- je bezúhonný a plně způsobilý k právním úkonům
- splňuje podmínky stanovené pro výkon obsazovaného služebního místa, zejména:
- stupeň vzdělání - minimálně střední s maturitní zkouškou
- obor nebo zaměření vzdělání (pokud je stanoven)
- další odborné a jiné zvláštní požadavky (pokud jsou stanoveny)
- je fyzicky, zdravotně a osobnostně způsobilý k výkonu služby
-
je oprávněný seznamovat se s utajovanými informacemi podle zvláštního právního předpisu, má-li být ustanoven na služební místo, pro které se tato způsobilost vyžaduje
-
není členem politické strany nebo politického hnutí
- nevykonává živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost a není členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob, které vykonávají podnikatelskou činnost
- písemně požádal o přijetí do služebního poměru a úspěšně absolvoval přijímací řízení.
Na přijetí do služebního poměru není právní nárok.
Průběh přijímacího řízení
V průběhu přijímacího řízení uchazeč absolvuje:
- vyšetření osobnostní způsobilosti na psychologickém pracovišti Hasičského záchranného sboru (vyhláška č. 487/2004 Sb., o osobnostní způsobilosti, která je předpokladem pro výkon služby v bezpečnostním sboru, ve znění pozdějších předpisů).
- vyšetření zdravotní způsobilosti v zařízení závodní preventivní péče (vyhláška č. 393/2006 Sb., o zdravotní způsobilosti, ve znění vyhlášky č. 407/2008 Sb.).
- prověrku na ověření tělesné zdatnosti, která se skládá ze dvou testů silových a jednoho testu vytrvalostního (Pokyn generálního ředitele HZS ČR č. 58/2008).
Od přijímacího řízení mohou obě strany kdykoliv v jeho průběhu odstoupit.
Každý uchazeč je o výsledku přijímacího řízení vyrozuměn písemně.
Vznik služebního poměru
Služební poměr vzniká rozhodnutím služebního funkcionáře s personální pravomocí o přijetí uchazeče do služebního poměru.
Uchazeč může být při přijetí do služebního poměru ustanoven na služební místo dvojím způsobem:
-
Po úspěšném absolvování přijímacího řízení je při přijetí ustanoven na volné služební místo, pro které je stanovena služební hodnost vrchní referent (ve 2. tarifní třídě).
-
Uchazeč se přihlásil do výběrového řízení vyhlášeného na volné služební místo podle § 22 odst. 4 zákona č. 361/2003 Sb. a byl vybrán jako nejvhodnější kandidát pro obsazení volného služebního místa. V tomto případě může být při přijetí ustanoven i na služební místo, pro které je stanovena služební hodnost vyšší než je vrchní referent (tj. ve 3. a vyšší tarifní třídě).
Nově přijatému příslušníkovi vzniká služební poměr na dobu určitou v trvání tří let. Do služebního poměru na dobu neurčitou se zařadí příslušník dnem, který následuje po uplynutí služebního poměru na dobu určitou, jestliže úspěšně vykonal služební zkoušku a podle závěru služebního hodnocení dosahuje alespoň dobrých výsledků ve výkonu služby.
Ostatní informace k přijetí do služebního poměru
Přijetí k HZS ČR je individuální vzhledem k tomu, že počet a zájem uchazečů o toto zaměstnání je vysoký.
V případě zájmu kontaktujte příslušné personální oddělení na generálním ředitelství HZS ČR, krajském ředitelství HZS ČR, SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku-Místku nebo Záchranném útvaru HZS ČR, kde Vám budou poskytnuty konkrétní informace o přijetí z hlediska volných míst a další možnosti uplatnění.