Havarijní plánování
- Havarijní plán kraje
- Vnější havarijní plány
- Vnější havarijní plány Ústeckého kraje – popis zón havarijního plánování
Havarijní plán kraje
Havarijní plán kraje je účelový dokument představující souhrn opatření k provádění záchranných a likvidačních prací k odvrácení nebo omezení bezprostředního působení ohrožení vzniklých mimořádnou událostí a k odstranění následků způsobených mimořádnou událostí.
Havarijní plán je základním dokumentem kraje pro řešení mimořádných situací v případě živelních pohrom, antropogenních havárií nebo jiných nebezpečí, která ohrožují životy, zdraví, značné majetkové hodnoty nebo životní prostředí. Havarijní plán je určen k plánování a řízení postupu integrovaného záchranného systému a je závazným dokumentem pro všechny obce, správní úřady, fyzické i právnické osoby nacházející se na území kraje.
Havarijní plán kraje se zpracovává pro řešení mimořádných událostí, které vyžadují vyhlášení třetího nebo zvláštního stupně poplachu (vyhláška Ministerstva vnitra č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému, v platném znění, § 25) a je základním dokumentem kraje pro řešení těchto mimořádných událostí v případě havárií, živelních pohrom, nebo jiných nebezpečí, která ohrožují životy, zdraví, značné majetkové hodnoty nebo životní prostředí. Je určen k plánování a řízení postupu integrovaného záchranného systému a je závazným dokumentem pro všechny obce, správní úřady, fyzické i právnické osoby nacházející se na území kraje.
Úkolem havarijního plánování je určení rizik ohrožujících území kraje, získávání informací od právnických a podnikajících fyzických osob a od dotčených správních úřadů týkajících se rizik, zajištění podkladů od jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a stanovení opatření k ochraně obyvatelstva.
Cílem havarijního plánování je teoretická příprava a poskytnutí metodiky k zajištění připravenosti daného území na řešení mimořádných situací.
Obsahem havarijního plánu kraje jsou údaje informačního a operačního charakteru, plány konkrétních činností, mapy a schémata.
Havarijní plán kraje byl zpracován na základě Zákona 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů § 10, odst. (5), Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje. Na zpracování dílčích částí havarijního plánu se podílejí Krajský úřad Ústeckého kraje a další složky integrovaného záchranného systému.
Vnější havarijní plány
Provozovatel nebo uživatel objektu dle zákona č. 224/2015 Sb. o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií) předloží návrh na zařazení objektu do skupiny A nebo skupiny B krajskému úřadu, případně zpracuje „protokol o nezařazení“. Krajský úřad rozhodne o zařazení těchto objektů do příslušné skupiny.
- Provozovatel objektu zařazený do skupiny A je povinen zpracovat bezpečnostní program a plán fyzické ochrany.
- Provozovatel objektu zařazený do skupiny B je povinen zpracovat bezpečnostní zprávu a Plán fyzické ochrany, zpracuje podklady pro stanovení zóny havarijního plánování, kterou stanoví krajský úřad. Dále zpracuje podklady pro zpracování vnějšího havarijního plánu, který zpracuje hasičský záchranný sbor kraje.
Jestliže krajský úřad dojde k závěru, že za hranicemi objektu zařazeného do skupiny B nehrozí nebezpečí závažné havárie, může rozhodnout, že pro tento objekt nebude stanovovat zónu havarijního plánování a hasičský záchranný sbor kraje nebude zpracovávat vnější havarijní plán (např. provozovatel Hüttenes -Albertus CZ, Děčín).
Kontrola u provozovatele objektu zařazeného do skupiny A se provádí minimálně jednou za 3 roky, kontrola u provozovatele objektu zařazeného do skupiny B se provádí nejméně jednou za rok. Předmětem kontroly je dodržování zákona o prevenci závažných havárií a provádí jí tzv. orgány integrované inspekce (oblastní inspektorát práce, krajská hygienická stanice a hasičský záchranný sbor kraje) s krajským úřadem a Českou inspekcí životního prostředí.
Vnější havarijní plány Ústeckého kraje – popis zón havarijního plánování
- Vnější havarijní plán zóny havarijního plánování v okolí výrobního areálu Velvěty (Czech Aerosol, a.s a Enaspol, a.s.)
- Vnější havarijní plán zóny havarijního plánování v okolí areálu Lovochemie, a.s. Lovosice(Lovochemie, a.s., Glanzstoff-Bohemia s.r.o., PREOL a.s)
- Vnější havarijní plán zóny havarijního plánování v okolí areálu ČEPRO, a.s. Roudnice n. L (ČEPRO, a.s., Kralupol, a.s.)
- Vnější havarijní plán zóny havarijního plánování v okolí areálu Chempark Záluží (UNIPETROL RPA, s.r.o., ČESKÁ RAFINERSKÁ, a.s., SYNTHOS Kralupy, a.s., AIR PRODUCTS, spol. s r.o., UNIPETROL DOPRAVA, s.r.o., Euro Support Manufacturing Czechia, s.r.o., MERO ČR, a.s.)
- Vnější havarijní plán zóny havarijního plánování v okolí areálu SPOLCHEMIE (Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, EPISPOL, a.s. a CHS Epi, a.s.)
Zóna HP Velvěty
Zóna havarijního plánování v okolí výrobního areálu Velvěty na severozápadním směru zahrnuje panelovou zástavbu a rodinné domky spadajících do osad Velvěty a Úpořiny. Probíhá jí mezinárodní komunikace E55 Praha – Teplice s odstavným pruhem a odpočívadlem ve směru na Prahu a křižovatkou na komunikace III. třídy v západním směru na obec Lysec a v severním směru na osadu Úpořiny. Jihovýchodní část zóny je neobydlená je tvořena řekou Bílinou a komunikací III. třídy ze směru od osady Kozlíky na osadu Velvěty.
Nebezpečné látky: propan butan a 36 % Formaldehyd.
Zóna HP Lovochemie Lovosice
Zóna havarijního plánování v okolí výrobního areálu Lovochemie, která je tvořena kružnicí o poloměru 1000 m, zahrnuje část sídelního celku Lovosic přičemž v jihozápadním směru zasahuje část seřazovacího železničního nádraží Lovosice, protíná město Lovosice a v severozápadním směru řeku Labe. V severovýchodním směru zasahuje katastrální území obce Prosmyky, protíná komunikaci I. třídy č.15 Lovosice – Terezín a na jižním směru částečně zasahuje obec Lukavec. V zóně havarijního plánováni se nachází trvale obydlená sídla: Lukavec, Lovosice, Žalhostice, Píšťany a Nové Kopisty.
Nebezpečná látka: amoniak
Zóna HP ČEPRO Roudnice n. L.
Zóna havarijního plánování v okolí areálu ČEPRO, a.s. Roudnice n. L. je tvořena třemi kružnicemi a zahrnuje katastrální území obcí Bechlína a Hněvic, zasahuje železniční trať Děčín – Praha a komunikaci II. třídy spojující obce Hněvice a Horní Počáply. Zóna havarijního plánování nezasahuje žádnou obytnou zástavbu. 1. část zóny leží asi 150 m od obce Benzínov a 2. část asi 350 m od obce Hněvice.
Nebezpečná látka: propan-butan a další ropné frakce (automobilový benzín)
Zóna HP Chempark Záluží
Zónu havarijního plánování v okolí areálu UNIPETROL RPA, s.r.o. Litvínov tvoří kružnice z jednotlivých zdrojů rizik, přičemž do zóny bylo zahrnuta jezera na západní straně areálu. Zóna zahrnuje katastrální území obcí Záluží, Dolního Litvínova, Dolního Jiřetína, Mostu a Ružodolu, neobsahuje však žádnou bytovou zástavbu. Protíná komunikace I. třídy č. 27 Most – Litvínov, II. třídy č.255 směr Pomořany, III. třídy směr Horní Jiřetín a trať rychlodráhy spojující města Most a Litvínov.
Nebezpečné látky: chlór, amoniak, sirovodík, propan-butan, propylen, benzín a další ropné frakce
Zóna HP Spolchemie Ústí n. L.
Zóna havarijního plánování v okolí areálu SPOLCHEMIE, ve které jsou na adrese Revoluční 1930/86, 400 32 Ústí nad Labem umístěny objekty společností Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, EPISPOL, a.s. a CHS Epi, a.s. zařazené do skupiny B dle zákona o prevenci závažných havárií. Hranice objektů, pro které je zóna havarijního plánování stanovena, jsou v tomto případě totožné s hranicí areálu SPOLCHEMIE. Stanovená „Zóna havarijního plánování v okolí areálu SPOLCHEMIE“, zasahuje na k. ú. Ústí nad Labem, Bukov, Klíše, Předlice, Trmice, Koštov, Hostovice u Ústí nad Labem a Střekov.
Nebezpečné látky: chlor a propylen