HZS Kraje Vysočina  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rady a doporučení

  • Informační karty
  • Zásady používání vysoušečů
  • Příručky

Informační karty

Informační karty HZS Kraje Vysočina:

Přívalové deště a povodně.jpeg

Evakuační zavazadlo.jpeg 

Varování.pdf            Improvizovaná ochrana.pdf             Povodně.pdf                           Nebezpečí otravy CO.pdf

Evakuace.pdf           IZS.pdf                                             Nebezpečné látky.pdf             Jak se chovat v koloně.pdf

Období sucha.pdf    Blackout.pdf                                     Požár v domácnosti.pdf          Koronavirus.pdf

Chraňte domov i sebe:

Baterie v domácnosti.pdf

Bezpečnostní desatero

Správné mytí rukou.pdf

Detekce plynů a požárů:

Kampaň k detekci plynů a požárů České asociace hasičských důstojníků.

Brožura hlásiče požáru a detekce plynů.pdf

Letáky detekce plynů a požárů stažení:

Nebezpečné plyny v domácnostech.pdf         Detekce nebezpečných plynů.pdf

Autonomní detekce požárů.pdf

Zásady používání vysoušečů

Na základě dlouhodobých zkušeností považujeme za nezbytně nutné, aby zapůjčování vysoušečů bylo konáno důkladně proškolenou osobou a to až po osobním zjištění situace přímo na místě. K zajištění optimálního využití vysoušečů je třeba dodržovat následující zásady (jejich nedodržení snižuje účinnost přístrojů a v konečném důsledku se obrací proti obětem záplav):
  • Před vysoušením je třeba odstranit všechny nečistoty způsobené po­vodní. Ze zdiva odstranit malbu. Stěny omýt vodou. Je-li nutné osekat omítky, započít s vysoušením až po jejich osekání a odstranění z míst­nosti.
  • Zvolit vhodný vysoušeč nebo vhodné množství vysoušečů pro míst­nost, ve které mají být použity. Každý vysoušeč má jinou kapacitu. Při poddimenzování kapacity dochází ke srážení vlhka stěnách a oknech. Při předimenzování, ke zbytečné spotřebě elektrického proudu.
  • Zabránit přístupu vzduchu z jiných místností nebo z venku. Je třeba utěsnit všechny otvory ve vysoušené místnosti tak, aby bylo maximálně zabráněno přístupu přirozeně vlhkého vzduch do místnosti (po zápla­vách je vlhkost vnějšího vzduch obzvlášť vysoká).
  • Teplotu vzduch ve vysoušené místnosti udržovat mezi 20 –30 oC (čím vyšší teplota, tím rychleji dochází k odpařování vlhkosti ze zdiva).
  • Nevětrat! Do místnosti vcházet jen ze účelem vylití vody z nádobky vy­soušeče (obvykle stačí jednou za 12 hodin).
  • Vysoušeč(e) ve vysoušeném prostoru musí běžet nepřetržitě 24 hodin denně! Jejich vypínáním (přes den větrat, v noci vysoušet) je negativ­ně narušen proces vysoušení a v konečném výsledku nedojde k žádné úspoře elektrické energie!
  • Je-li dům podsklepen, je třeba zajistit nejdříve vysoušení sklepních prostor. Sníží se tím vzlínání vody do vyšších pater.
  • Vysoušeče nechat nepřetržitě pracovat v jednom prostoru minimálně 3 – 4 dny. Pak je možné je přemístit do jiné místnosti. Po navzlínání vody k povrchu zdiva je třeba proces znovu opakovat. Vysoušení je pozvol­ný a dlouhodobý proces.
  • Doporučujeme provádět průběžné měření vlhkosti zdiva kvalitními měřícími přístroji. Dobře zaškolený pracovník by měl dokázat určit dobu, kdy je třeba vysoušení pomocí přístrojů ukončit.
  • Organizace, která vysoušeče zapůjčuje musí provádět opakovanou instruktáž a kontrolu jejich využívání. Není-li tato zásada dodržována, dochází v mnoha případech ke špatnému používání přístrojů a tak k navyšování nákladů.
  
Použito z publikace Obnova bytových domů po záplavách, kterou vydalo občanské sdružení ADRA.
Celá publikace je ke stažení: ADRA_Obnova po zaplavach.pdf

Příručky

Brožura České asociace hasičských důstojníků. Hlásiče požáru a detekce nebezpečných plynů.pdf 

Příručka pro ochranu obyvatelstva v případě radiační havárie: Základní informace EDU_2024_2025.pdf

Příručka pro obyvatele, která obsahuje některé obecné návody a doporučení, podle kterých bychom se měli chovat a jednat, když se ocitneme v situaci ohrožení života a zdraví, majetku nebo životního prostředí v důsledku vzniku mimořádné událost. Pro případ ohrožení.

Skripta k získání odborné způsobilosti příslušníků HZS ČR na úseku ochrany obyvatelsva, krizového řízení a civilní nouzové připravenosti a také pro lektory-instruktory nebo učitele odborných předmětů na těchto úsecích. Skripta Ochrana obyvatelstva a krizové řízení.

Improvizovaná ochrana: Sebeochrana obyvatelstva ukrytím.pdf

Příručka Člověka v tísni, o.p.s., s informacemi jak se na povodně připravit a zvládat je s co nejmenšími ztrátami. Část brožury je také věnována preventivním protipovodňovým opatřením. Žijeme v záplavovém území.

Publikace Obnova bytových domů po záplavách:ADRA_Obnova po zaplavach.pdf

Metodický materiál k výuce OČMU pro 2. stupeň ZŠ: Být připraven, znamená přežít!

Příručka pro učitele základních a středních škol k výuce Ochrany člověka za mimořádných událostí: Proskoly.pdf

Příručka pro školy, Když se stane neštěstí: Nestesti_prirucka_skoly.pdf

Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2025 s výhledem do roku 2030: Koncepce OOb_2025-2030.pdf

vytisknout  e-mailem