Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy z povodňových oblastí od 3. do 10. 6. 2013

Od 3. 6. 2013 (mluvčí HZS krajů) - průběžné povodňové zpravodajství od mluvčích HZS krajů: Jaroslava Mikošky Z Brna, Venduly Horákové z Pardubic, Zdenky Štrauchové z Liberce, Pavly Jakoubková z Plzně, Martina Novotného a Venduly Matějů z Českých Budějovic, Petry Musilová z Vysočiny, Martina Kasala z Karlových Varů, Martiny Žahourkové z Hradce Králové, Leoše Marvana z Ústí nad Labem, Vladimíry Hacsikové z Olomouce, Pavlíny Adamcové z Prahy a Lenky Kostkové ze Středočeského kraje 

  • 10. 6. ODPOLEDNE
  • 10. 6. RANNÍ SOUHRNY A DOPOLEDNÍ SERVIS
  • 9. 6. RÁNO A ODPOLEDNE
  • 8. 6. PO CELÝ DEN - Ústecko, Brno
  • 7. 6. ODPOLEDNE A VEČER
  • 7. 6. RÁNO A DOPOLEDNE - Středočeský kraj
  • 6. 6. PO POLEDNI AŽ DO VEČERA - Ústecko, pomoc pardubických hasičů a Záchranného útvaru HZS ČR
  • Svoboda nad Úpou 2. 4. a 5. 6.
  • 6. 6. RANNÍ A DOPOLEDNÍ SERVIS - Ústecko, střední a jižní Čechy, Záchranný útvar HZS ČR, Olomoucko, Liberecko, Královéhradecko, WASAR
  • 5. 6. CELODENNÍ SERVIS - Záchranný útvar HZS ČR, přednádraží v Ústí nad Labem, jižní Čechy, Plzeňský kraj, Královéhradecko a Středočeský kraj
  • 4. 6. PO POLEDNI - Trutnovsko, Olomoucko, Ústecko a hlavní město Praha
  • 4. 6. RANNÍ SERVIS - Plzeňsko, jižní Čechy, Praha, Královéhradecko, střední Čechy, Ústecko a Liberecko
  • 3. 6. ODPOLEDNE - podává zprávy kraj Ústecký, Moravskoslezský, Jihočeský a Liberecký
  • 3. 6. POLEDNE - informuje Karlovarsko, Olomouc, Střední Čechy, Vysočina, Jižní Čechy
  • 3. 6. RANNÍ SERVIS - neděle a pondělí na Hradecku, Ústecku a Olomoucku, v Praze a na Kladensku

10. 6. ODPOLEDNE

HZS Pardubického kraje
 
Přívalový déšť a bouřky zasáhly také Pardubický kraj. Hasiči vyjížděli ale pouze k několika případům. Během pondělí zasahovali hasiči v Hrochově Týnci, kde bylo nutné odčerpat vodu ze sklepa objektu. Naplaveniny po bouřce odstraňovali také hasiči v Ostřetíně. Ve Svitavách bylo nutné odstranit spadlý strom, který bránil plynulému silničnímu provozu. Po odpoledním vydatném dešti hned tři hasičské jednotky likvidovaly následky valící se vody z pole v Radkově. Voda zaplavila dům a jeho sklep. Pod vodou zůstala i zahrada. K odčerpání vody hasiči použili kalové čerpadlo. Hasiči po odčerpání vody pročistili ještě nedaleký kanál a propusť pro případ dalšího deště. Hasiči z Lázní Bohdanče odstraňovali padající stromy na dráty veřejné dopravy. Vodu čerpali v jednom případě také hasiči v Přelouči.
 
I během pondělního dne vyjeli na pomoc lidem postižených povodní ve Svobodě nad Úpou dobrovolní hasiči z Lázní Bohdanče.
 
por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje



HZS Olomouckého kraje


Počet výjezdů hasičů v souvislostí s průtrží mračen stoupl od 13. hodiny
na 15. Hasiči zasahovali nejprve v Mohelnici, poté na Šumpersku
(Jindřichov, Branná, Nové Losiny), poté se výjezdy přesunuly na
Bouzovsko (Bílá Lhota, Palonín, Červená Lhota), poslední výjezdy
evidujeme v Litovli.

Ve většině případů jde o zaplavené sklepy, zahrádky a garáže vodou z
polí. Hasiči odklízí bahno z komunikací a čistí kanály a kanalizační
propustě.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci@hzsol.cz
web: olk.hzscr.cz

Na Mělnicko vyjelo i pásové vozidlo HZS Libereckého kraje

Další technika HZS Libereckého kraje zamířila do oblasti Mělnicka. Včera hasiči dopravili do sektoru Vrbno - Zelčín své obojživelné pásové vozidlo. Tento pásák se hasičům již několikrát velmi osvědčil, dokáže projet jakýkoliv bahnitý terén a dokonce i plavat. A právě v místech, kde voda již pomalu opadává a nelze jezdit na člunech, stává se pásové vozidlo jedním (leckdy jediným) z dopravních prostředků pro zajištění zásobení a humanitární pomoci. Vedle obojživelného pásového vozidla Hägglunds poskytli hasiči také týlový kontejner do sektoru Lužec nad Vltavou.

I nadále působí na Mělnicku „velitelský odřad" v obcích rozdělených do sektorů (Hořín, Kly, Lužec nad Vltavou - Vraňany a Vrbno - Zelčín) a je pravidelně prováděno jeho střídání. Stejně tak je zajištěno střídání pracovního „profesionálního odřadu" složeného z patnácti příslušníků HZS LK, který působí u Středočechů od soboty. Hasiči na mnoha místech pomáhají starostům s obnovou chodu vesnic, se zřízením a zásobením středisek humanitární pomoci, s likvidací uhynulých domácích i lesních zvířat, vyklízením a mytím objektů od bahna. Situaci však stále v některých lokalitách komplikují zatopené domy, zaplavené příjezdové komunikace či nefunkční rozvody elektrické energie. V terénu působí také psycholožka HZS LK, která poskytuje lidem psychologickou pomoc.

Mezi novými odřady JSDHO jsou 3 jednotky, které odjely do Ústeckého kraje k týlovému zabezpečení stanového městečka pro dobrovolníky v části obce Záhořany, které jsou vzdáleny zhruba 1km od jedné z nejvíce postižených obcí  - Křešice.
.        

por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
Tel.: + 420 950 470 039
Mobil: +420 775 994 933
E-mail: zdenka.strauchova@hzslk.cz
 

10. 6. RANNÍ SOUHRNY A DOPOLEDNÍ SERVIS

Zprávy a fotografie

HZS Olomouckého kraje - dvě zprávy:
 

  1. Pomoc hasičů při povodních v Čechách
  2. Lokální povodně na Jesenicku


por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci@hzsol.cz
web: http://olk.hzscr.cz
 

Královéhradečtí hasiči stále pomáhají ve Středočeském kraji, do zasažených míst zamířili i se stanovištěm dekontaminace osob
 
Již týden zasahují profesionální hasiči Královéhradeckého kraje na území Středočeského kraje. První dny působil pětičlenný povodňový odřad s velkokapacitním čerpadlem Sigma v Praze – Zbraslavi, během týdne se přesunul do Středočeského kraje a odčerpával vodu v Černošicích u Prahy a od čtvrtka působí v obci Nové Ouholice, kde odčerpává velké vodní laguny. Díky velkoobjemovému čerpadlu dokáží hasiči přečerpat až 620 litrů vody za sekundu. Dnes 10. června po osmé hodině ráno vyjel další, v pořadí třetí, povodňový odřad vystřídat stávající skupinu hasičů a i nadále čerpat vodu tam, kde bude potřeba. V povodňových odřadech se vystřídali profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové a stanice Pražská, územních odborů Rychnov nad Kněžnou a také Náchod. (foto: HZS Královéhradeckého kraje – obec Nové Ouholice dne 7. a 8. 6.13)
 
V pátek 7. června byl do oblasti Mělnicka vyslán další protipovodňový odřad Královéhradeckého kraje se stanovištěm hromadné dekontaminace osob. Pět profesionálních hasičů z Hradce Králové a Náchoda působí v Mělníku, kde je dekontaminační stanoviště využíváno pro osobní hygienu občanů a zasahujících hasičů a dobrovolníků. Dnes 10. června ráno odjel nový pětičlenný odřad složený z profesionálních hasičů z Hradce Králové a Jičína do Mělníka vystřídat stávající skupinu hasičů, která se během odpoledne vrátí zpět do Hradce Králové.

Foto: HZS Královéhradeckého kraje – odjezd obou odřadů do Nových Ouholic a Mělníka

por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje
 
nábřeží U Přívozu 122
500 03 Hradec Králové
tel.: + 420 950 530 232
       +420 724 176 044
mail: martina.zahourkova@hkk.izscr.cz


Zásahy hasičský jednotek v souvislosti s velkou vodou v Ústeckém kraji

 
Pokračuje čerpání a úklid  na zaplavených místech v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Jednotky rovněž monitorují vodní toky a riziková místa a to předvším v souvislosti s včerejšími bleskovými záplavami na Lounsku, Chomutovsku a Šluknovsku. Na Lounsku je to nejvíce Lubenec, kde se přelila voda přes hráz rybníka a hasiči odčerpávali boční odtok, dále Kryry, v Libořicích jednotky pytlují a přehrazují řeku Blšanku, voda se čerpá i v Očihově. Na Děčínsku hasiči čerpají a uklízejí v Jiříkově, v Dolní Poustevně monitorují Luční Potok, monitoring provádějí rovněž ve Velkém Šenově, ze sklepa čerpají vodu v Dolní Poustevně. 
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje




 
Ve Středočeském kraji pokračuje mírný pokles vodních hladin na sledovaných tocích. Třetí povodňový stupeň je dosud na Vltavě a Labi, v noci došlo k mírnému zvýšení vodní hladiny řeky Berounky – dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. Pečlivě se monitorují menší vodní toky, a to z důvodů včasného varování občanů před hrozícími bleskovými povodněmi po intenzivních srážkách.

Během neděle mají hasiči ve Středočeském kraji zaevidováno na dvě stovky výjezdů, a to převážně na likvidaci následků povodní a místních průtrží mračen. Nejvíce událostí bylo na Mladoboleslavsku (60), Mělnicku (30), Kladensku a Rakovnicku (18)…

Hasiči pokračují v odčerpávání lagun, zaplavených sklepů i studní, odstraňují popadané stromy. Kde to už jde, lidé i obce uklízejí následky povodní. Postupně se obnovuje dodávka elektrické energie do obcí na Mělnicku – jedná se o Dolní Beřkovice, Horní Počáply, Hořín, Kly, Liběchov, Lužec nad Vltavou, Mělník, Vraňany a Tuháň.

Některé krizové štáby už ukončily svoji činnost – např. v Benešově, Nymburku, Poděbradech nebo Vlašimi. Přesto protipovodňová opatření zůstávají v platnosti. V neděli večer byl svolán krizový štáb Mladé Boleslavi a řešil pomoc občanům po lokálním přívalovém dešti.

Krizový štáb kraje například řeší s hygieniky plošný postřik proti létajícímu hmyzu v oblasti Mělnicka a Neratovicka. Obec Hřebečníky zase např. požádala o pomoc v přemostění místní účelové komunikace, v chatové oblasti jsou odříznuty od okolního světa asi tři desítky osob a dvacítka osobních aut. Občané ale na pomoc Armády ČR nečekali a svépomocí si cestu opravili.

Hodně problémů hasičům i lidem přidělávají místní intenzivní srážky. Na Rakovnicku, v obci Hřebečníky došlo v neděli v 16 hodin díky dešti k přetečení hráze místního rybníka. Voda se rozlila do obce, došlo k vyplavení několika domů, zatopení sklepů. Z preventivních důvodů bylo evakuováno 40 lidí. Na místě byli hasiči ze stanice HZS Rakovník a dobrovolní hasiči ze Skryjí, Hřebečníků a Chrášťan, kteří intenzivně hráz zpevňovali a do rána hlídali. Ještě večer se mohli obyvatelé ohrožených domů vrátit. V 18.30 hodin došlo k přetečení hráze rybníka v Jemníkách (část Mladé Boleslavi), v Říčanech pro jistotu, aby nedošlo k větším škodám, provedli bezpečností přeliv na Mlýnském rybníku.
 
 
nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz

Seznam zúčastněných jednotek - Povodně 2013 Okres Litoměřice k 10. 6. 2013 k 05.00 hodin
Místo nasazení Název jednotky počet členů pozn.
Terezín, Počáply, České Kopisty JSDH Terezín ?  
  JSDH Luže ? dojezd 9.6.
  JSDH Náchod 25  
  JSDH Jevíčko  
Nové Kopisty HZS Plzeňského kraje (SOMATTI) 2  
  Odřad Slovensko (MČS 1250) 10  
  Odřad Brno (PČS 50) 14 ZZS, 3 osoby
  JSDH Brozany n/O 11  
  JSDH Klapý 6  
  HZS MSK (SOMATTI) 2  
  Odřad HZS ÚK, ÚO Most ( TA 4 Liaz) 2  
Lovosice HZS Plzeňského kraje (SOMATTI) 2  
  ZZS PLK 2 9.6., 10 osob
Litoměřice JSDH Dušníky 8  
  JSDH Litoměřice 9  
  JSDHp Lafarge Cement Čížkovice 6  
  JSDH Lom u Mostu 6  
  JSDH Horní Jiřetín 7  
Mlékojedy JSDH Horní Polubný (Kořenov) ?  
Štětí, Hněvice JSDH Štetí 15  
  JSDH Snědovice 15  
  JSDH Lovečkovice 14  
  JSDH Holice 6  
  JSDH Frýdek- Místek ?  
  JSDH Liběšice 8  
  JSDH Malešov 10  
Velké Žernoseky JSDH V. Žernoseky ?  
Brňany JSDH Nové Dvory 7  
Záluží, Kozlovice, Dobříň Čepro a.s. (CAS 30) 2  
Vědomice, Chodouny, Lounky JSDH Vědomice 6  
  JSDH Moutnice 7  
  JSDH Sokolnice 8  
Křešice, Třeboutice, Nučnice JSDH Křešice 21  
  JSDH Příchovice 5  
  JSDH Dřevčice 6  
  JSDH Polepy 7  
  JSDH Tuchořice 5  
  JSDH Kravaře 6  
  JSDH Horní Polubný 6  
  Odřad HZS ÚO Žatec 4  
  JSDH Žatec 5  
  JSDH Postoloprty 5  
  JSDH Skalice (STČK) 5  
  JSDH Volfartice 5  
  JSDH Záhořany 10  
  JSDH Nová Hradečná ? dojezd 9.6.
  ZÚ Hlučín (elektrocentrála + T815) 2  
  AČR Humanitární středisko 11  
Roudnice n/L JSDH Roudnice n/L 12  
Hrobce, Libotenice JSDH Hrobce 7  

HZS Středočeského kraje


HZS Kraje Vysočina
 
V obci Cetoraz na Pelhřimovsku hasiči odstranili naplaveniny a nečistoty z rybníka a uvolnili průtok. Voda nyní z rybníka odtéká bez problémů. Po celý den budou situaci na místě průběžně monitorovat místní rybáři.

Od sedmé hodiny ráno do této chvíle nemáme v našem kraji hlášené další události v souvislosti s počasím.

Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS Kraje Vysočina

Bouřka potrápila Pelhřimovsko, hasiči zasahovali u  téměř čtyřech desítek událostí
 
Předpověď meteorologů se vyplnila  a Vysočinu večer zasáhly bouřky. S přívaly vody bojovali hasiči  na Pelhřimovsku, kde od osmé hodiny večerní do sedmé hodiny ranní zasahovali u 36 událostí. Ve většině případů se jednalo o čerpání vody ze zatopených sklepů. Problémy byly hlavně v Humpolci a Pacově. Vodu se zatopených sklepů domů čerpaly jednotky v Pacově například na ulici Dlouhá, Výstavní nebo Malovcova. Na ulici Hronova zaplavila voda restauraci, na místě zasahovaly hned tři jednotky hasičů. V Humpolci čistili hasiči ucpané kanalizace na ulici Pražská nebo Pelhřimovská. V lagunách vody zůstala nepojízdná vozidla na ulicích Hybešova a Okužní, hasiči je museli odtáhnout. Problémy nastaly i v Hořepníku, kde od noci  místní jednotka sboru dobrovolných hasičů opět hlídá stav vodního toku. V současné chvíli máme hlášené problémy také z rybníka v obci Cetoraz, kde hasiči uvolňují stavidla a čistí odtok. Nejvíce práce měli hasiči od osmé hodiny večer do půlnoci, po půlnoci se situace postupně uklidnila.Všechny události, u kterých hasiči v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob.

Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS Kraje Vysočina



Bouřka s přívalovým deštěm zapříčinila desítky výjezdů hasičů

Prudký liják, vítr a přívalový déšť zapříčinily včera 9. června v podvečer desítky výjezdů hasičů v Královéhradeckém kraji. Bouře doprovázená přívalovým deštěm způsobila problémy ve všech okresech, kromě Rychnovska. Někde voda zaplavila místa, která byla minulý týden zasažena povodní. Hasiči během večera a noci zasahovali u více jak 50 událostí. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, garáží, čistili vozovky od nánosů bahna, které přiteklo z polí. Na několika místech museli čistit koryta říček a potoků od naplavenin a stavět protipovodňové zábrany z pytlů s pískem.

Voda zatopila venkovní nákladový prostor v obchodním centru Futurum a hudební klub v Alessandrii v Hradci Králové. Hradečtí profesionální a dobrovolní hasiči také zasahovali v ulicích Na Potoce, Pouchovská, Marie Pujmanové v Hradci Králové a Vysoké nad Labem

V Nové Pace, ulici Staropacká, obci Robousy na Jičínsku hasiči museli postavit provizorní hráze z pytlů s pískem. Tři jednotky hasičů odčerpávaly vodu ze zatopeného staveniště v ulici 17. listopadu v Jičíně. Hasiči dále zasahovali ve Vrchovině, Staré Pace – ulice Josefa Tůmy, Cerekvici nad Bystřicí, Železnici, Jičíně – Novém Městě, Dolním Javoří, Dobšicích, Libáni, Ostroměři nebo Valdicích.

Na Náchodsku hasiči čerpali vodu ze silnice pod viaduktem na Husově náměstí v Náchodě a také v podjezdu v Bezručově ulici v České Skalici. V obcích Vestec, Broumov a Velké Poříčí čistili vodní toky a propustě od naplavenin. V Hronově, ulici Boženy Němcové, blesk udeřil do stromu, který spadl na garáž u rodinného domu. K následnému požáru nedošlo, hasiči pouze odvětrali zakouřenou garáž. Událost se obešla bez zranění. Profesionální a dobrovolní hasiči z okresu Náchod dále odstraňovali bláto ze silnice mezi Lhotou pod Hořičkami a Újezdcem a rodinného domu v Heřmanicích.

Na Trutnovsku hasiči čerpali vodu v Dubenci, Rytni v Podkrkonoší, Hostinném, Bernarticích nebo Chotěvicích. V Horním Maršově připravovali protipovodňové zábrany a plnili pytle s pískem. V obcích Mostech a Rudník monitorovali a kontrolovali hladinu místních toků, ve Svobodě nad Úpou odstraňovali poškozený plot u domu.

Bouřka byla na některých místech doprovázena silným větrem. Ten vyvracel stromy a lámal větve. V Hradci Králové, ulici Sekaninova, spadl strom na tři zaparkovaná vozidla a vítr také vyvrátil sloup elektrického napětí. Zlámané větve spadly na další dvě vozidla v ulici Milady Horákové v Hradci Králové. Další větve ze silnice odklízeli hasiči mezi Praskačkou a Vlčkovicemi a spadlý strom v Třebechovicích pod Orebem – Nepasicích na Hradecku.
V Bohuslavicích na Trutnovsku blesk udeřil do stromu, který následně začal hořet. Strom z vozovky odstraňovali také hasiči ve Dvoře Králové nad Labem.

por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje

Odjezd povodňových odřadů do Nových Ouholic a Mělníka

















 

 

9. 6. RÁNO A ODPOLEDNE

 

Zprávy a fotografie
Čerpání vody v zatopených oblastech

9.6. Nejen v Ústeckém Střekově dnes celý den čerpali hasiči vodu v maximální možné míře, ale také na Litoměřicku i Děčínsku. Nejvíce plovoucích čerpadel bylo nasazeno v Litoměřicích – Želeticích.

Foto: Lukáš Marvan

por. Ing. Lukáš Marvan
komisař tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje


Bleskové záplavy Lounsko a Chomutovsko

V souvislosti s bouřkou a prudkým deštěm Krajské operační středisko přijalo zvýšený počet hlášených událostí na Lounsku, od 15:00 34 hlášení vody v zahradách, dvorech, chlévech, sklepech a garážích, ale i obytných domech. Nejvíce v obci Lubenec a v jejím okolí, pak také v Podbořanech a Vroutku, ale i na dalších místech. Voda se většinou valí z polí. 13 událostí bylo hlášeno na Chomutovsku. pět voda ve sklepech a dalších prostorách. Nejvíce v obcích otvice, Údlice, Spořice. Na Děčínsku bylo hlášeno 6 událostí ve Šluknovském výběžku.

por. Ing. Lukáš Marvan
komisař tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje

Čerpání vod na Litoměřicku a Děčínsku

Litomerice Zeletice 1Litomerice Zeletice 1
Litomerice Zeletice 2Litomerice Zeletice 2
Litomerice Zeletice 3Litomerice Zeletice 3
Litomerice Zeletice 4Litomerice Zeletice 4
Terzin 1Terzin 1

Decinsko 1Decinsko 1
Decinsko 2Decinsko 2

 

Zprávy a fotografie
Hasičský záchranný sbor MSK poskytl humanitární pomoc ZOO Praha
 
V sobotu večer dorazil do Pražské ZOO kontejnerový nákladní automobil HZS MSK, který dobrovolníkům a zaměstnancům pražské ZOO podílejícím se na odklízení následků povodní dovezl 50 stavebních koleček, 50 lopat, 50 rýžových košťat, 50 párů gumových holínek, 100 párů pracovních rukavic a 100 párů gumových rukavic.

Jedná se o materiál HZS SMK, který měl hasičský záchranný sbor připravený jako humanitární pomoc v případě mimořádných událostí na území MSK. V průběhu sobotního dne byl tento materiál posvážen z celého území MSK tak, aby vozidlo s nákladem co možná v nejkratší době dorazilo do Pražské ZOO.

Zprávu dokumentují fotografie z nakládky materiálu v Ostravě a vykládky nákladu v ZOO Praha.
 
por. Ing. Marek Gašparín
Hasičský záchranný spor Moravskoslezského kraje
oddělení Integrovaného bezpečnostního centra
Tel. +420 950 739 262
GSM: +420 724 179 088
 














 

 

 

Zprávy a fotografie
Povodeň Ústecký kraj – Čerpání vody v Ústí nad Labem - Střekově

Hasičské jednotky čerpají čerpání od rána vodu z ústeckého Střekova. Jednotka HZS ze stanice Ústí nad Labem, odřad HZS ÚK z Územního odboru Chomutov a dobrovolné jednotky z Ústí a okolí nasadily postupně čerpadla na nejvíce zaplavených místech. Cílem je dostat co nejrychleji vodu z nábřeží, aby mohly být čerpány sklepy domů.

Foto Lukáš Marvan HZS ÚK 

por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje

 

Povodeň Ústecký kraj – práce psychosociálního týmu

Jednotlivé skupiny psychosociálního týmu HZS a Policie ČR  v Ústeckém kraji monitorovaly oblast Litoměřicka, Ústecka a Děčínska. 

V Nových Kopistech konzultovali situaci s vodními záchranáři, kteří poskytují na místě psychosociální podporu. 

V Ústí nad Labem – se zúčastnili setkání občanů u Labe u MŠ. 

Děčínsko - telefonní kontakt s obcemi Dolní Žleb, Těchlovice, Merboltice, Markvartice, Malšovice.

Litoměřicko – Křešice, Záhořany, Nové Kopisty, Libochovany – zjištění situace o množství a charakteru zasažených lidí. Vytipováno několik rodin. 

Žalhostice  - Vytipováno několik rodin. Vše se řeší společně jako tým dům od domu.

Žádosti o psychosociální pomoc od občanů a všech zúčastněných směřujte na Krajské operační středisko.

 

por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje

Čerpání vody v Ústí nad Labem - Střekově

















HZS Středočeského kraje

Ve Středočeském kraji pokračuje mírný pokles vodních hladin na sledovaných tocích. Hasiči odčerpávají vodní laguny, lidé se pustili do likvidačních prací, obce začaly s úklidem, vysoušením a asanací. Vrátily se také všechny evakuované osoby do svých domovů. V kraji bylo až dosud evakuováno 8.245 osob (oblast: Beroun 173, Kolín 300, Černošice 2.600, Kralupy nad Vltavou 1005, Dobříš 38, Hořovice 3, Mělník 3.017, Neratovice 236, Nymburk 768, Poděbrady 4, Příbram 27, Sedlčany 63, Votice 6, Kladno 5).

Krizový štáb kraje ve dne i v noci monitoruje situaci na celém území kraje, na krizové info lince poskytuje informace, řeší požadavky obcí na materiál, potřebný pro likvidační práce. S varováním meteorologů na blížící se bouřky kontroluje také dodržování protipovodňových opatření. S předstihem varuje všechny obce před výskytem nových bouřek a intenzivních srážek.

Během soboty vyjížděli středočeští hasiči ke stovce událostí, z nichž převážná většina byla na likvidaci následků záplav a silných dešťů. Nejvíce výjezdů bylo na Benešovsku, Praze-západ, Kladensku a Mělnicku. V kraji bylo nasazeno 178 kusů techniky. Čerpaly se především vodní laguny. Na pomoc středočeským hasičům přijeli kolegové z Karlovarského Královohradeckého, Jihomoravského, Libereckého a Pardubického kraje, Kraje Vysočina, jednotka PO Olomouckého kraje, ZÚ Hlučín a odřad z Polska. Ten je nasazen do obce Hořín. V obci Vojkovice u Mělníka pomáhá 15 vojáků Armády ČR, od neděle zase 24 vojáků ve Štěchovicích, v obci Záhořany.

Na webu HZS Středočeského kraje je umístěna nabídka humanitární pomoci a pomoci fyzických osob pro obyvatele postižených obci. V kraji máme 187 povodní postižených obcí. V Mělníku začal pracovat speciální hasičský štáb.

Hasiči v kraji – profesionální i dobrovolní - stále intenzivně pracují na odstraňování následků záplav a silných dešťů. Pokračuje nouzové zásobování postižených obcí, všude, kde už to situace dovolí, se čerpá voda ze zatopených prostor.

V noci ze soboty na neděli hasiči řešili bleskovou povodeň na Kladensku a Praze-západ. Vlivem přívalové povodně po prudké bouřce se zvedla hladina Zákolanského potoka a začala ohrožovat obce, kterými protéká - Dolany, Hostouň,  Běloky, Číčovice a Okoř. Na místo vyjeli hasiči ze stanice HZS Kladno a Roztoky, v pohotovosti byli také místní dobrovolní hasiči. Varovali obyvatele domů a chat v blízkosti potoka, pět osob museli evakuovat z obce Běloky a Dolany. Část vody naštěstí zachytil rybník v Okoři. Hasiči zbytek noci pomáhali čerpat vodu, hlídat mosty, úspěšně bránili zaplavení trafostanice v Číčovicích. Čerpat vodu ze zaplavených garáží a sklepů po noční bouřce museli i v dalších obcí – například v Kamenných Žehrovicích, Žilině, lagunu vody v Pleteném Újezdu a další.
 

Lenka Kostková
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje
 

8. 6. PO CELÝ DEN - Ústecko, Brno

Zprávy a fotografie
Jednotka HZS Praha byla vyslána k obnovení průtoku vody pod budovou restaurace a výstavní síně Mánes. (odkaz na web HZS hl. m. Prahy)




Povodeň Ústecký kraj:  Čerpání vody v Ústí nad Labem, Lovosicích, Nových Kopistech.

S poklesem hladiny řeky Labe začaly hasičské jednotky profesionální i dobrovolné odčerpávat vodu u mostu Dr. Edwarda Beneše v Ústí nad Labem. Byl otevřen průchod pro pěší a hasiči pracují na tom, aby byl zprůjezdněn jeden jízdní pruh pro zdravotnickou záchrannou službu, hasiče, policii a zásobování Střekova, Než bude moci být most otevřen pro veřejnost musí jej posoudit statik.

V Lovosicích hasiči odčerpávali vodu ze sklepů a podchodů v části, odkud voda ustoupila.

Úspěšně pokračuje vysokokapacitní čerpání v Nových Kopistech na Litoměřicku, kde voda rovněž znatelně klesá. Stále je jí však dost a čerpadla ženou do Labe několik desítek tisíc krychlových metrů za minutu.

Foto: Lukáš Marvan HZS ÚK
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje
           

Odvoz první dodávky humanitární pomoci

Dnes, 8.6. 2013, bude v odpoledních hodinách cestou HZS JMK odvezena první dodávka pomoci do postižené oblasti na Mělnicku. 
Materiální pomoc v rámci Jihomoravského kraje směřujte do skladu ČČK v Brně na ul. Křenová 66, Brno; pondělí - sobota od 8.00 hod. do 18.00 hod.; tel. 549 241 992 nebo 603 492 428, e-mail: cck@cck-brno.cz

Žádáme všechny, kteří mohou poskytnout níže uvedený materiál, aby ho dodali do 16.00 dnešního dne do skladu ČCK na Křenové ul. 66 v Brně.

tlakové čističe,
úklidové čistící prostředky,
hadry,
lopaty,
smetáky,
kýble,
kolečka,
gumové a pracovní rukavice.
Děkujeme.

Aktuální situaci sledujte na www.krizport.cz
por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK



HASIČI NA ÚSTECKU NESTRÁDAJÍ

Zdroj: Krizový štáb HZS Ústeckého kraje
 
Důrazně odmítáme tvrzení, která zazněla v některých médiích, že hasiči, nasazení na akcích, souvisejících s likvidací následků letošních povodní v Ústí nad Labem a přilehlých obcích, cokoliv postrádali. Od rána 2.6. kdy zahájil činnost stálý štáb HZS pro územní odbor Ústí nad Labem, vedený plk. Mgr. Pavlem Faltysem, je na Ústecku maximum podpory směřováno k nasazeným a tímto štábem řízeným jednotkám HZS a JSDH obcí.

Od neděle je ve výkonu nasazeno maximum všech členů štábu, kteří koordinují práci, nasazení a materiální zajištění všech hasičů v terénu. 

PHM, strava a pravidelné střídání na místech je po celo dobu zajištěno.

Všechny jednotky a jejich příslušníci, které jsme vyslali do terénu, aby zajišťovaly bezpečnost a ochranu majetku a zdraví občanů města Ústí nad Labem, jeho městských částí Vaňov, Krásné Březno, Neštěmice a Mojžíř, a přilehlých obcí Povrly, Trmice, Stadice a Řehlovice, kde jsme podle původních odhadů a informací z krizového štábu magistrátu města také očekávali značné problémy a ohrožení obyvatel, jsou maximálně zajištěny a jejich činnost monitorována. 

Postupně se stoupající hladinou byly vysílány do akcí jednotky HZS ÚK dobrovolné jednotky z obcí Stebno, Povrly, Mojžíř, Velké Březno, Malé Březno, Velké Chvojno, Telnice, Řehlovice, a také se zapojily SDH městských částí Střekov, Neštěmice a Božtěšice. 

Po celou dobu je jasně nastavený postup při nasazení jednotek. 

Ze stanice HZS ÚK Ústí nad Labem byl už v pondělí pro zajištění bezpečnosti obyvatel městské části Střekov vyslán odřad profesionálních hasičů ze stanice ve Všebořicích, který čítal 6 příslušníků a techniku CAS24 T815 s člunem, cisternu s PHM a týlový kontejner, a dokonce i výškovou techniku AP27, pokud by nastal v této oblasti problém. Tato část jednotky HZS se na nezbytně nutnou dobu přesunula do prostor bývalé požární stanice jednotky hasičů a.s. Spolchemie v areálu společnosti Setuza.

Dále bylo rozhodnuto o nasazení jednotek SDH obce Stebno a Řehlovice v městské části Vaňov, kde zajistil magistrát města zázemí pro MP, ZZS a naše jednotky v areálu MŠ.

Tímto jsme byli připraveni pomoci i v oblastech, kde se předpokládala nedostupnost z centra města. (Stanice Všebořice – dojezd) 

Úkolem všech nasazených jednotek bylo zajistit zejména záchranu životů a ochranu zdraví občanů města a také ochranu majetku. Tomu, kdo se na nás obrátil, jsme zajistili čerpadla, elektrocentrály nebo osvětlovací soupravy. Na určených místech jsme nasadili jednotky. 

V akci jsou mimo již zmíněných jednotek i jednotky hasičů SŽDC, Spolchemie, členové týmu VZS ČČK a další.

V pohotovosti byla po celou dobu také povolaná technika ZÚ Hlučín a Zbiroh, které na pokyn Generálního ředitelství HZS a podle požadavku krizového štábu HZS pro ústecký kraj, zatím přesunula na naši požární stanici a podle pokynů se nasazuje do zatopených lokalit, zejména na území územních odborů Litoměřice a Děčín. 

Ze stanice Ústí nad Labem byl přesunut člun do obce Křešice na litoměřicku, technikou AV 15 bylo zajištěno ustavení vysokokapacitní čerpací stanice v obcíchna Litoměřicku, neustále probíhá dovoz a přesun určeného materiálu. Do určených lokalit se naváží materiál a prostředky humanitární pomoci, máme posílen dokonce i štáb o dobrovolníky.

Se všemi nasazenými jednotkami jsme v neustálém spojení, a proto odmítáme, že by postrádaly pohonné hmoty, jídlo, materiální zabezpečení nebo cokoliv, co by ke své činnosti potřebovali, tak jak je medializováno.

Stálý štáb hasičů je v neustálém kontaktu s krizovými štáby obcí a pravidla a taktika zásahů jasně nastavena.

Velký dík a ocenění si zaslouží za dosavadní úsilí i všichni dobrovolníci, kteří pomáhali při stavbě protipovodňových opatření. Desítky hodin pytlovali a v koordinaci s městskými službami, které zajišťují materiál a techniku, stavěli hráze nejen na Střekovském nábřeží a v centru města, ale i všude tam, kde to bylo naším štábem a magistrátem města dohodnuto. 

Do včerejší noci, dokud voda stoupala, jsme vyvíjeli činnosti, směřující zejména k záchraně životů a k ochraně bezpečnosti občanů a ochraně jejich majetku tak, abychom zvládali koordinovat všechny požadavky. Máme k dispozici databázi nabídnuté materiální a věcné pomoci, kterou občané nabízejí. Komunikujeme se všemi, kteří pomoc nabízejí. 

Z těchto prostředků pak budou v maximální možné míře uspokojovány potřeby občanů, pokud se o pomoc na štáb HZS obrátí. 

Pokud se všichni budou řídit pokyny a pravidly, která jsou jasně nastavena, celou situaci zvládneme ke spokojenosti všech občanů a zainteresovaných složek. 

Krizový štáb HZS Ústeckého kraje.


HZS Pardubického kraje

Další profesionální i dobrovolní hasiči z našeho kraje míří do povodněmi postižených míst

I během pátečního dne odjelo hned několik jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí z Pardubického kraje do oblastí postižených povodní. Jedná se například o jednotku hasičů z Běstviny, která se svou technikou a lidmi vyjela na pomoc zatopeným oblastem v Poděbradech, hasiči z Chotče pomáhají ve Svobodě nad Úpou, dobrovolní hasiči z Živanic pomáhají v Budiměřicích u Nymburka a hasiči ze Zaječic se svým vybavením zamířili do zatopených Štěchovic. Hasiči podniku Synthesia zasahují v rámci podnikové výpomoci v chemičce v Lovosicích. Hasiči z Cerekvice nad Loučnou vyjížděli v pátek v podvečer pomáhat do Rudníku.

V sobotu časně ráno se hasiči z Včelákova vydali do zatopených Neratovic a jednotka hasičů z Luže pomáhá v Terezíně.

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje si vyžádal, z důvodu střídání svých pracovníků, o tři operační důstojníky na dobu několika dnů pro zabezpečení směn na štábu velitele sektoru s velitelsko-spojovým automobilem pořízeným z programu  IOP. Z krajského operačního a informačního střediska HZS Pardubického kraje vyjeli k zabezpečení koordinace záchranných a likvidačních prací v sobotu tři specialisti s velitelsko-spojovým automobilem. Ze stanice v Chrudimi pak do kraje Olomouckého odjel na pomoc nosič kontejneru.

Pomoc dobrovolných hasičů bude při likvidačních pracích potřeba od začátku příštího týdne. V tuto chvíli ještě neopadla voda na Ústecku natolik, aby se mohlo s likvidací následků povodní začít. Prosíme proto jednotlivé SDH obcí, aby počkaly s vysláním svých jednotek do Ústeckého kraje prozatím do pondělí 10. 6. 2013.

Hasičský záchranný sbor i nadále realizuje humanitární pomoc, distribuuje vysoušeče a pomáhá při likvidačních pracích. S dostatečným množstvím vysoušečů je počítáno i pro Ústecký kraj, který je bude potřebovat začátkem příštího týdne.


Rekapitulace

Jednotky hasičů v rámci celé České republiky v postižených oblastech do pátečního dne řešily 5 800 mimořádných událostí. Počet nasazených hasičů se již nezvyšuje a celkem jich bylo nasazeno přibližně 22 tisíc. K páteční (7. 6.) páté hodině ranní bylo evakuováno 22 669 osob a zachráněno 514 osob. Počet postižených obcí zůstává na čísle 700. 

Ze zásob hasičského záchranného sboru bylo vydáno přibližně 1 500 vysoušečů (další se nasazují ze zásob Státních hmotných rezerv (dále jen SSHR), 71 000 protipovodňových pytlů, 61 čerpadel, 4 800 litrů Sava. 

HZS již nakoupil dalších 1 000 kusů kondenzačních vysoušečů (může tedy ještě rozdělit 1 150 ks) a požádal SSHR o nákup dalších 1 000 ks vysoušečů, 1 velkoobjemového čerpadla a 100 vysokotlakých čističů. Všechny požadavky krajů na věcné prostředky zvládá HZS plnit. HZS intenzivně koordinuje psychosociální pomoc – v terénu má nasazeno 82 interventů.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje



HZS Středočeského kraje

Ve Středočeském kraji se intenzivně pracuje na likvidaci následků velkého deště a záplav. Potěšující je, že voda v řekách stále klesá. Na Berounsku už byl odvolán třetí stupeň povodňové aktivity. Někteří evakuovaní se mohou vrátit domů – např. na Kolínsku, jinde to ještě nějakou dobu potrvá.

Hasiči pomáhají s čerpáním vody, i nadále realizují humanitární pomoc, distribuují vysoušeče… Během pátku vyjížděli ke stovce událostem, nejvíce na Mělnicku, Praze-východ a Praze-západ. Jednalo se o deset dopravních nehod, čtyři požáry, zbytek byly technické pomoci na likvidaci následků záplav. Bylo při tom nasazeno 132 kusů techniky. Čerpala se voda z kanalizace, sklepů, rozsáhlých lagun – zejména na Berounsku, Praze-západ, Kolínsku, Nymbursku a Mělnicku. V provozu byla také dvě elektrocentrály (v Neratovicích), devět kontejnerů a cisteren na pitnou vodu (Neratovice, Černošice, Dobříš).

Ve Středočeském kraji máme evidováno 177 obcí, které jsou zasaženy povodní. Hasiči pomáhají obcím řešit požadavky na materiál, který potřebují pro odstranění následků povodní. Jednalo se například o téměř 1600 vysoušečů.

Středočeským hasičům na pomoc přijeli také kolegové z jiných krajů a Polska. V pátek v podvečer přijeli hasiči z Polska. Polský odřad je nasazen na Mělnicku, v současné době pracuje v obci Hořín, má osm osob a obsluhuje čerpadlo s objemem 750l/s. Další posily dorazily z kraje Libereckého, Jihomoravského a z Vysočiny. Každý čítá 25 osob a pomáhají s čerpáním vody ze zatopených oblastí. Pro zasahující hasiče tvoří zázemí kontejnery nouzového přežití a bude zde také šest dekontaminačních stanovišť.

V obci Vojkovice u Kralup nad Vltavou je nasazeno 15 vojáků Armády ČR. V neděli přijede dalších dvacet vojáků do Štěchovic se středně těžkou technikou.


V našem kraji působí i neziskové organizace. Jedná se o Adru (30 dobrovolníků), Diakonii (20 osob), Český červený kříž (138 osob) a další, o nichž nemáme přehled.

Starostka Nového Jáchymova ( Berounsko) požádala hasiče o zboření mostu, který byl vlivem povodní silně narušen. Hasiči během noci most zbořili. Použili k tomu speciální rypadlo, které bylo nedávno koupeno v rámci projektu integrovaného operačního programu.

Na Mělnicku byly vystavěny speciální kontejnery pro dekontaminaci osob. Celkem šest kontejnerů tvoří občanům této oblasti zázemí pro hygienu. Kontejnery jsou vybaveny umyvadly a sprchami, plynové ohřívače ohřívají vodu. Tato pomoc je pro občany velmi důležitá, protože voda po povodních je kontaminovaná a není možné jí využít ani k mytí. 

Lenka Kostková
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Čerpání vody v Lovosicích, Ústí n/L a v Nových Kopistech

Lovosice 1Lovosice 1
Lovosice 2Lovosice 2
Lovosice 3Lovosice 3
Lovosice 4Lovosice 4
Ústí čerpání pod mostem E.B. 1Ústí čerpání pod mostem E.B. 1
Ústí čerpání pod mostem E.B. 2Ústí čerpání pod mostem E.B. 2
Nove Kopisty 1Nove Kopisty 1
Nove Kopisty 2Nove Kopisty 2
Nove Kopisty 3Nove Kopisty 3
Nove Kopisty 4Nove Kopisty 4



 

7. 6. ODPOLEDNE A VEČER

Zprávy a fotografie

Odřad profesionálních hasičů Kraje Vysočina odjel do Středočeského kraje
 
V pátečních podvečerních hodinách vyjel další odřad profesionálních hasičů z Kraje Vysočina na pomoc zaplaveným oblastem. Prozatímním cílem třiatřiceti mužů je Mělník. Činnost a nasazení odřadu v konkrétní oblasti bude přizpůsobována aktuální situaci, činnost odřadu bude řízena operačním střediskem HZS Středočeského kraje. Odřad je opět složen z příslušníků ze všech územních odborů HZS Kraje Vysočina, tj. z územních odborů Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou. I tentokrát odjeli hasiči vybaveni potřebnou technikou – cisternovými automobilovými stříkačkami s lištou, elektrocentrálami, kalovými čerpadly, plovoucími čerpadly, elektrickými čerpadly a také vysokotlakými čističi. Ve vybavení nechybí ani dekontaminační stanoviště.  S sebou mají hasiči opět i kontejner nouzového přežití, který jim poskytne nejenom potřebné zázemí, ale umožní jim také samostatnost a díky svému vybavení dokonalou soběstačnost a nezávislost. Počítá se, že tento odřad bude nasazen zejména na čerpání vody v zatopených oblastech. Hasiči s sebou mají mimo jiné také několik desítek kilogramů dezinfekčního prostředku chloramin.
 
Jedná se v pořadí již o druhý odřad profesionálních hasičů a  celkově třetí odřad hasičů  z našeho kraje. Tím úplně prvním byl odřad složený z dobrovolných hasičů, který na pomoc se stavbou protipovodňových zábran vyjel v nedělních dopoledních hodinách a zpět na Vysočinu se vrátil v pondělí ráno. Členové tohoto odřadu téměř dvacet hodin nepřetržitě pomáhali stavět zábrany proti vodě na Zbraslavi a v Holešovicích. 
 
Od nedělního odpoledne do středečního rána působil a pomáhal zejména s evakuací obyvatel ve Středočeském kraji také odřad profesionálních hasičů. Dislokovaný byl tento odřad nejprve v Říčanech, později v Neratovicích. Nasazeni byli příslušníci tohoto odřadu například při evakuaci obyvatel ve Štěchovicích nebo Davli.
 
Plánovaný návrat tohoto odřadu je v úterý ráno.

Petra Musilová
mluvčí HZS Kraje Vysočina

Na Mělnicko míří další pomoc z HZS Libereckého kraje

Dnes míří ke Středočechům další pomoc z HZS Libereckého kraje. Již od středečního večera působí v Mělníku a dalších obcích rozdělených do sektorů (Hořín, Kly, Lužec nad Vltavou – Vraňany a Vrbno – Zelčín) náš „velitelský odřad“ složený z šesti koordinátorů, kteří mají největší zkušenosti a již veleli úsekům při povodních v Libereckém kraji v roce 2010. Dnes bylo rozhodnuto, že během zítřejšího dopoledne jim dorazí k ruce další „profesionální odřad“ složený z patnácti příslušníků HZS LK. S sebou budou mít vozy CAS vybavené nezbytným materiálem jako jsou vesty, suché obleky, čerpadla či nářadí pro úklid. Do terénu HZS LK poskytl i svůj smykový nakladač Bobcat.

Do zatopených oblastí Mělnicka ještě dnes po 18. hodině vyjel odřad pěti JSDHO (Oldřichov v Hájích, Mníšek, Lázně Libverda, Hejnice, Raspenava). Další odřad složený ze tří JSDHO dnes odpoledne také vyrazil do Prahy. Během víkendu je možné povolání dalších sil a prostředků a pomoc JSDHO bude vítaná hlavně od příštího týdne. I po dnešním monitoringu úseku IZS HZS LK v zatopených oblastech je jasné, že na řadě míst nelze začít s likvidací následků povodní a je třeba čekat, až voda opadne. Nadále tak žádáme jednotky JSDHO, aby svévolně neodjížděly, může se stát, že dorazí na místo, kde nebudou třeba a naopak někde bude pomoc chybět. HZS LK navíc bude potřebovat zajistit střídání po třech až pěti dnech již nasazených lidí.


por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
Tel.: + 420 950 470 039
Mobil: +420 775 994 933
E-mail: zdenka.strauchova@hzslk.cz

 

Královéhradečtí hasiči stále pomáhají s odčerpáváním vody ve Středočeském kraji
 
Již čtvrtý den pomáhají profesionální hasiči Královéhradeckého kraje také v jiných krajích, které zasáhla ničivá povodeň. První pětičlenný odřad hasičů z centrální stanice Hradec Králové s mobilní čerpací stanicí Sigma 400 K1 vyjel v pondělí 3. červa večer na pomoc do vodou zatopené městské části Prahy 5 – Zbraslav. Po ustavení velkokapacitního čerpadla, které dokáže přečerpat až 620 litrů za sekundu, začali hasiči v noci z pondělí na úterý 4. června odčerpávat vodní lagunu v ulici Šůrova. Během úterý se přesunuli s čerpadlem na další místo v městské části Zbraslav. Ve středu 5. června kolem 20.00 hodiny byl odřad odvelen do Černošic u Prahy ve Středočeském kraji, kde celou noc pokračoval v odčerpání velkého množství vody.

Včera 6. června v osm hodin ráno vyjel na místo nový pětičlenný odřad složený ze tří hasičů z centrální stanice Hradec Králové a dvou z územního odboru Rychnov nad Kněžnou. Čerstvé síly vystřídaly stávající odřad a ihned se přesunuly do Řevnice ve Středočeském kraji, kde po celý den a noc odčerpávaly vodní lagunu. Kromě pomoci lidem zasažených povodní královéhradečtí hasiči také pomáhali ženě, která v místě působiště odřadu upadla z kola a zlomila si nohu. Hasiči ji ošetřili a postarali se o ni až do chvíle než na místo dorazila zdravotnická záchranná služba, která zraněnou ženu převezla do nemocnice.

Po odčerpání vody ze zatopené oblasti bude odřad s největší pravděpodobností přesunut do dalších zasažených obcí.


Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR

Zasílám informaci o speciální technice Záchranného útvaru HZS, která je nasazená na likvidaci následků povodní. Soubor ve formátu DOC obsahuje i fotografie této techniky.

kpt. Ing. Marek Pjaták, tiskový mluvčí ZÚ HZS ČR


HZS Hl. m. Prahy

Za včerejší směnu A jsme měli 69 případů souvisejících s dlouhotrvajícími nepříznivými povětrnostními podmínkami. Mimo to pražští hasiči zasahovali u jedenadvaceti dalších případů, z toho u šesti požárů. Vybrala jsem dva z nich:

21.06 – Praha 5, Granátová
Jednotky HZS Praha stanice 8 a SDH Lochkov likvidovaly dvěma C proudy požár maringotky v plném rozsahu a tří kontejnerů se senem. Požárem byla maringotka úplně zničená. Zasaženy byly i sousední vzrostlé borovice. Maringotku neoprávněně užívají osoby bez domova. Příčina vzniku požáru má souvislost s činností osob bez domova (nedbalost, kouření, zakládání ohňů). Škoda: 50 000 Kč, Uchráněno: 20 000 Kč. Šetří P ČR.

05.02 – Praha 3, Ambrožova 1852/7           
Jednotka HZS Praha stanice 5 likvidovala jedním C proudem požár čtyř vozidel. V plném rozsahu bylo zasaženo vozidlo Mercedes Benz Vito 110,  další automobily byly zasaženy částečně. Ford Focus, zasažena levá přední část, Mazda, zasažena zadní část, Škoda 135 LXI Forman, pohon na LPG, zasažena zadní pravá část. Z jednoho vozidla unikly PHM, po kterých se požár rozšířil. Příčina vzniku požáru bude předmětem došetření v 08.00 hod ve spolupráci s PČR včetně psovoda. Škoda: 300 000 Kč, Uchráněno: 300 000 Kč, OA: Ford, Mercedes, Mazda, Škodu šetří Policie ČR.
 
V současné době čerpáme vodu ze zatopených prostor i komunikací. Za dopoledne už máme 38 případů, při čerpání nám velmi pomáhají JSDH. Největší čerpání probíhá v ZOO v Troji a velkokapacitní čerpadlo máme i v Chuchli. Až opadne voda, pomůžeme vyčistit pražské ulice od bahna. Zprovozníme osm našich velkých aut, přimontujeme na ně radlice a na žádost zasažených městských částí pomůžeme s čištěním ulic. Dále budeme pomáhat při likvidaci povodňových škod a čerpat vodu tam, kde to bude možné.
 
por. Bc. Pavlína Adamcová
tisková mluvčí HZS hl. m. Prahy   
mob. 603 213 447
http://www.hzscr.cz/hzs-hlavniho-mesta-prahy.aspx

 

Povodeň Ústecký kraj – další voda v Nových Kopistech

6.6. 17:11 bylo oznámeno, že do obce Kopisty teče další voda z Ohře, kterou nestačí pobrat řeka Labe. Středem vesnice tekl proud vody o výšce 80cm. Do nových kopist najelo 10 hasičských jednotek, které vodu odčerpávají. Na místě byla potřeba další velkokapacitní, čerpadla. Hasiči museli natáhnout 8 km dlouhé hadicové vedení.Dvě velká čerpadla byla vyslána jako odřad na pomoc z Brna.


por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje

Řevnice ve Středočeském kraji











0


 

 

7. 6. RÁNO A DOPOLEDNE - Středočeský kraj

Zprávy a fotografie
HZS Jihočeského kraje

V příloze zasílám foto ze záchrany 4 osob dne 2.6.2013 v 15:43 hodin – Český Krumlov, Chvalšinská ulice (u ČEVAKu)
 
Jednotky HZS JčK PS Č. Krumlov vyjela na záchranu 4 osob z uvízlého OA v rozvodněné řece Polečnici v areálu fa Čevak.

Osoby se nacházely na střeše nákladního automobilu V3S, hloubka vody byla cca 2,5m.

K záchraně byl použit nafukovací člun a benzínový motor.

Osoby byly zachráněny a převezeny do prostoru čerpací stanice Agip, kde byly naloženy do CAS Scanie a převezeny domu do Dobrkovic.

Muž, dvě ženy a dítě se jeli podívat na záplavy z Dobrkovic. Řidič najel vozem do proudu vody.

plk. Mgr. Martin Novotný
vedoucí odd. OPIS
HZS Jihočeského kraje
České Budějovice, Pražská 52b
Tel.: 725 035 009
E-mail: martin.novotny@jck.izscr.cz


Přehled událostí HZS Jihočeského kraje za 23. týden roku 2013

Události na území jihočeského kraje jsou značně dotčeny povodní, která zasáhla jihočeský kraj dne 1.6.2013. Tuto mimořádnou událost vedeme ve zvláštním dokumentu a poskytujeme ho v samostatné příloze. Svodka denních událostí  je tedy omezena pouze na události, které nejsou spojeny s mimořádnou událostí povodeň.

Územní odbor České Budějovice
Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

17:11 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka       profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice do ulice U Pily. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní

07:56 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice M. Chlajna profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.

10:15 Technický zásah – Na další nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice B. Smetany profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.

10:33 Únik nebezpečných látek – Na žádost OPIS HZS Jihočeského kraje vyjela profesionální jednotka ze stanice České Budějovice do ulice Generála Svobody na úklid uniklého oleje. Jednotka zajistila pomoci sorbentu olejovou skvrnu o rozměru cca 3m2 a vrátila se na základnu.

12:42 Technický zásah – Na další nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice Pražská tř profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.

17:03 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Suché Vrbné vyjela na ohlášenou dopravní nehodu dvou osobních automobilů do ulice Husova tř. Při nehodě došlo k úniku provozních kapalin. Jednotka provedla sanaci vozovky pomocí sorbentu a vrátila se na základnu.

Čtvrtek 5. června
Zásahy spojené s povodní
11:50 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice a Suché Vrbné vyjely na ohlášenou dopravní nehodu dvou osobních automobilů na sídliště Máj. Při nehodě byly lehce zraněny dvě osoby, které ošetřila ZZS. Jednotka provedla zajištění místa dopravní nehody, odpojení akumulátoru a úklid vozovky.


13:15 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu na žádost policie ČR vyjela do ulice Lidická tř. profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a na místě zásahu našla osobu bez známek života. Místo předala PČR  a vrátila se na základnu.

16:31 Únik nebezpečných látek – Na žádost ZZS vyjela jednotka profesionálních hasičů do stanice Mánesova na unikající plyn. Jednotka provedla uzavření hlavního přívodu plynu a místo mimořádné události předala plynárenské společnosti. Na místě zásahu byla ošetřena jedna osoba.
 
21:36 Únik nebezpečných látek – Na úklid olejové skvrny do obce Hluboká nad Vltavou vyjela jednotka ze stanice Suché Vrbné. Jednotka na místě zjistila, že se jedná pouze o vyplavenou nečistotu.

03:45 Technický zásah – Pomoc se snesením pacienta pro ZZS zajistila jednotka profesionálních hasičů z Týn nad Vltavou v obci Malá Strana.

Územní odbor Český Krumlov
Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

19:17 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka       profesionálních hasičů do obce Slupečná. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

14:35 Požár - Na požár automobilu tov. značky Ford vyjela profesionální jednotka ze stanice Frymburk a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Vyšší Brod. Automobil byl uhašen před příjezdem jednotky. Škoda způsobená v přímé souvislosti s požárem byla vyčíslena na 5tis,- Kč, uchráněné hodnoty 10 tis,- Kč.

19:05 Záchrana osob – Na záchranu dvou dětí z řeky v Českém Krumlově vyjela jednotky profesionálních hasičů Český Krumlov. Děti se pohybovaly v zaplavené části Latrán. Před příjezdem jednotky byly děti v péči PČR.

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní
Čtvrtek 5. června
Zásahy spojené s povodní

18:41 Požár – Jednotka profesionálních hasičů z Frymburka a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Černá v Pošumaví likvidovaly požár komínového tělesa v obci Černá v Pošumaví. Jednotky provedly likvidaci hořícího materiálu a místo zásahu bylo předáno majiteli nemovitosti.  Událostí vznikla škoda na majetku 4tis,-Kč, uchráněné hodnoty 100tis,- Kč.


Územní odbor Jindřichův Hradec
Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

11:23   Únik nebezpečných látek – Na žádost OPIS HZS Jihočeského kraje vyjela jednotka            s vozidlem CAS - 20 SCANIA místo události do obce Jarošov nad Nežárkou.  Po příjezdu na místo zásahu jednotka průzkumem zjistila, že v areálu firmy došlo k protržení hadice od hydraulického oleje v pístnici na sklápění na návěsu Pod vozidlem se vytvořila skvrna oleje cca 4x2 m o výšce 5 cm. Unikající olej pracovníci firmy a řidič ohradili pískem odkud se nerozšířil do okolního prostoru. .Jednotka provedla sběr oleje a  kontaminovaného písku.

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní
18:44 Požár - Na požár kontejneru pod balkónem do obce Třeboň vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třeboň. Požárem došlo k ohoření fasády domu. Jako příčina požáru byla stanoveno úmyslné zapálení. Škoda na majetku byla stanovena na 50tis,- Kč a uchráněné hodnoty 1mil,- Kč
Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní

11:12 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třeboň a jednotka sboru dobrovolný hasičů obce Suchdol nad Lužnicí vyjely na ohlášenou dopravní nehodu osobního automobilu do obce Chlum u Třeboně. Jednalo se o osobní automobil převrácený na střeše. Při dopravní nehodě byla lehce zraněna jedna osoba, která byla před příjezdem jednotky mimo havarované vozidlo v péči ZZS. Jednotky provedly zajištění Místa zásahu a vrátila se na základnu.

20:15 Technický zásah – Pomoc se snesením pacienta pro ZZS zajistila jednotka profesionálních hasičů z Jindřichova Hradce v obci Otín.
 
Čtvrtek 5. června
Zásahy spojené s povodní

23:04 Únik nebezpečných látek – Na úklid rozlitého benzinu na čerpací stanici Třeboni vyjela profesionální jednotky ze stanice Třeboň. Jednotka provedla pomocí sorbentu úklid nebezpečné látky a vrátila se na základnu.

 

Územní odbor Písek

Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní

00:00 Požár - Na ohlášený požár do obce Křenovice vyjela profesionální jednotka ze stanice Milevsko a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bernartice a Podolí. Při příjezdu na místo mimořádné události, bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o požár palivového dříví u rodinného domu. Přímá škoda na majetku způsobená požárem byla vyčíslena na 20 tis,- Kč a uchráněné hodnoty na 2 mil,-Kč. Příčina požáru je v šetření.
Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní
Čtvrtek 5. června
Zásahy spojené s povodní

13:09 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří v obci Milevsko vyjela profesionální jednotka Milevsko. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
21:52 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Milevsko vyjela na ohlášenou dopravní nehodu. Při nehodě byla zraněna jedna osoba. Jednotka provedla zajištění vozidla a úklid komunikace a vrátila se na základnu.

Územní odbor Prachatice
Zásahy spojené s povodní

Pondělí 3. Června
15:11    Požár – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Lenora a Volary vyjely na likvidaci požáru osobního automobilu na komunikaci do obce Lenora. Při jízdě osobního automobilu tov. značky Mercedes došlo k zahoření elektroinstalace a následného požáru celého automobilu. Při požáru vznikla škoda na automobilu v celkové výši 647tis,- Kč. 
 

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

20:43 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk vyjela na ohlášenou dopravní nehodu do obce Korkusova Huť. Následkem dopravní nehody došlo k proražení nádrže nákladního automobilu a následný unik cca 100 litrů nafty do vodoteče. Jednotka provedla likvidaci uniklé nafty a událost byla ohlášena odboru životního prostředí Vimperk.
Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní
Čtvrtek 5. června
Zásahy spojené s povodní

16:17 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří pro ZZS v obci Prachatice vyjela profesionální jednotka ze stanice Prachatice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu, uvnitř byla zraněná osoba, kterou jednotka snesla a předala do péče ZZS.

 

Územní odbor Strakonice

Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

09:48 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu vyjela do obce Blatná profesionální jednotka ze stanice Blatná. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.

10:54 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu na žádost ZZS vyjela do obce Bavorov  profesionální jednotka ze stanice Vodňany. Jednotka provedla nouzové otevření bytu, osobu předala do péče ZZS a vrátila se na základnu.

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní

02:48 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Strakonice vyjela na ohlášenou dopravní nehodu jednoho osobního automobilu do obce Přední Zborovice. Zraněný byl v péči ZZS. Jednotka provedla zajištění místa dopravní nehody a provedla odpojení akumulátoru.

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní

13:37 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Strakonice vyjela na ohlášenou dopravní nehodu dvou osobních automobilů do obce Strakonice. Jednotka provedla zajištění vozidel a úklid vozovky. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Čtvrtek 5. června
Zásahy spojené s povodní


Územní odbor Tábor

Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní

Čtvrtek 5. června
Zásahy spojené s povodní


tisková mluvčí
por. Ing. Vendula Matějů

 

HZS Středočeského kraje

Ve Středočeském kraji skončily záchranářské práce a s opadávajícími hladinami vodních toků se začalo s likvidací následků záplav. Přístupové cesty začínají být průjezdné, kde to jen trochu jde, odčerpávají se vodní laguny, čerpají se zatopené sklepy, studny, zahrady, čističky odpadních vod, myjí se komunikace zanesené blátem. Začínají se sčítat škody na majetku, v obcích se uklízí, vyklízí, organizuje se humanitární pomoc. Svoji činnost ukončily krizové štáby Votic a Poděbrad, v pohotovosti už nemusí být povodňová komise v Nymburku.

Ve Středočeském kraji během čtvrtečního dne vyjížděli hasiči ke 120 případům, většina z nich směřovala na likvidaci následků „velké vody“. Nejvíce výjezdů bylo na Mělnicku, Berounsku a Praze-západ. Hasiči se zaměřili především na čerpání vodních lagun, které samovolně neodtékají. V provozu je šest velkokapacitních čerpadel, v obci Vojkovice u Kralup nad Vltavou pracuje 15 vojáků Armády ČR, další se chystají do Štěchovic. V pátek v podvečer přijede do středních Čech výpomoc z Polské republiky s vysokotlakým čerpadlem, kterým budou odčerpávat vodní laguny na Mělnicku.

S opadávající vodou přibývá v jednotlivých městech a obcích kraje požadavků na čištění komunikací tlakovou vodou, čištění kanálů, čerpání vody ze zaplavených prostor i zapůjčení vysoušečů. Na web Krajského úřadu i Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje byly vyvěšeny pokyny pro starosty obcí s návodem jak postupovat při řešení následků povodní. Dále tu zájemci mohou najít také nabídku humanitární pomoci i pomoci fyzických osob pro obyvatele postižených oblastí.

Od počátku povodní zasahovalo ve Středočeském kraji 931 jednotek Hasičského záchranného sboru a 1930 jednotek SDH.

nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz

Český Krumlov - záchrana 4 osob


























































Záchrana chataře v Dobrkovicích na Českokrumlovsku






















































 

 

 

6. 6. PO POLEDNI AŽ DO VEČERA - Ústecko, pomoc pardubických hasičů a Záchranného útvaru HZS ČR

Zprávy a fotografie

Nasazení hasičů Záchranného útvaru HZS ČR 6. 6. 2013

Síly a prostředky ZÚ soustředěny na Mělnicku a Děčínsku. Bylo nasazeno 51 hasičů se 49 kusy těžké techniky.

Hlavní úsilí záchranářů bylo zaměřováno na zemní práce, čerpání vody a dopravu potřebného materiálu v povodni postiženém území.

Činnost ZÚ ve Středočeském kraji:

  • Pokračovaly zpevňovací práce na hrázích na Mělnicku i v samotném Mělníku. K tomu byly využity zemní stroje KN-251 a Huddig.
  • V Mělníku nadále pokračovalo zprůjezdňování poničených komunikací.
  • T 815 VVN zajišťovala spojení s odříznutým územím (jako urgentní pomoc).
  • Provádělo se pytlování písku a jeho rozvoz nákladními vozidly T 815 VVN.
  • Obec Veltrusy: čerpání vody velkokapacitním čerpadlem MČS 400.
  • Obec Hořín: čerpání vody velkokapacitním čerpadlem MČS 1500.
  • Podpůrná činnost jednotek PO (převážení čerpadel, rozvoz PHM a dalšího potřebného materiálu) na T 815 VVN.


ZÚ v Ústeckém kraji (Děčínsko a Litoměřicko):

  • Terezín – stavění barier z písku
  • Provádělo se pytlování písku a jeho rozvoz nákladními vozidly T 815 VVN.
  • Podpůrná činnost jednotek PO (převážení čerpadel, rozvoz PHM a dalšího potřebného materiálu) na T 815 VVN.


Do Jihočeského kraje (Český Krumlov) byla vyslána obsluha T 815 UDS 214a.


kpt. Ing. Marek Pjaták
tiskový mluvčí

Záchranný útvar HZS ČR
Tel.: 950 749 253
Mobil: 725 223 218
e-mail:

marek.pjatak@zu-hlucin.izscr.cz


Povodeň Ústecký kraj

Další voda v Nových Kopistech

6. 6. 17:11 bylo oznámeno, že do obce Kopisty teče další voda z Ohře, kterou nestačí pobrat řeka Labe. Středem vesnice tekl proud vody o výšce 80cm. Do nových kopist najelo 10 hasičských jednotek, které vodu odčerpávají. Na místě byla potřeba další velkokapacitní, čerpadla. Dvě velká čerpadla byla vyslána jako odřad na pomoc z Brna. 
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje


Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

Hasiči Pardubického kraje vyjeli na pomoc postiženým oblastem

Během čtvrtečního dne vyjeli profesionální hasiči ze stanice Pardubice s kontejnerovým automobilem a kolovým nakladačem Bob cat pomáhat do Mělníka, do města, které postihla povodeň. Dále vyjeli do povodněmi zasaženého Terezína dobrovolní hasiči z Jevíčka a do Mělníka vyjeli i dobrovolní hasiči z Heřmanova Městce.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje



Povodeň Ústecký kraj
 
V 13:11 vyjela na člunu jednotka HZS ÚK ze stanice Děčín zajistit kontejnery v přístavu v Děčíně Loubí.

Do Terezína přesunul hasičský záchranný sbor další velké čepadlo.
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje


Povodeň Ústecký kraj
 
Podle informací Hasičského záchranného sboru bylo povodněmi v Ústeckém kraji zasaženo 52 obcí.
 
Hasičské jednotky stále čerpají vodu u hrází v Terezíně.

Čerpají vodu u hrází v Děčíně, čímž drží průjezdný most, za což jsou velmi oceňovány samosprávou města Děčín.

Kontrolují protipovodňové stěny v Nádražní ulici v Litoměřicích.

V Nových Kopistech nepřišla voda od Labe, ale z druhé strany z Ohře od Bohušovic. Kvůli poloze obce, voda sama neodteče. Hasiči ji budou odčerpávat. Hasičský záchranný sbor do Nových Kopist dopraví odpovídající čerpadla.

Foto: Roman Vyskočil HZS ÚK
 
Na pomoc při likvidaci následků povodně budou do postižených územních odborů vyslány odřady hasičský jednotek z územních odborů, kterými povodeň neprošla. Do Územního odboru Litoměřice budou nasazeny jednotky z Územních odborů Žatec a Most. Do Územního odboru Ústí nad Labem se přesune odřad jednotek z Územního odboru Chomutov. A do Územního odboru Děčín bude přesunut odřad z Územního odboru Teplice.
 
V Ústeckém kraji již druhý den funguje psychologický tým ze Zlínského kraje pod vedením psycholožky HZS Zlínského kraje Soni Punčochářové. Tým ve spolupráci s intervenčními týmy HZS Ústeckého kraje a dalšími organizacemi koordinuje psychologickou pomoc v postižených oblastech kraje.
 
Na pomoc přijela také jednotka ze Záchranného útvaru HZS Hlučín.
 

por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje

Záchranný útvar HZS ČR






 

Terezín, Nové Kopisty a Lovosice - Prosmyky
Foto: Pavel Pech HZS ÚK

TerezínTerezín

TerezínTerezín

TerezínTerezín

TerezínTerezín

TerezínTerezín

Silnice z Litoměřic do LovosicSilnice z Litoměřic do Lovosic

Nové Kopisty - hrázeNové Kopisty - hráze

Nové KopistyNové Kopisty

Nové KopistyNové Kopisty

Lovosice - ProsmykyLovosice - Prosmyky

Povodeň na Ústecku pohledem z vrtulníku


Zásobníky na plyn v DěčíněZásobníky na plyn v Děčíně
Zásobníky na plyn DěčínZásobníky na plyn Děčín

TerezínTerezín

Plovoucí chata v Ústí nad LabemPlovoucí chata v Ústí nad Labem

LitoměřiceLitoměřice

DěčínDěčín

Zásobníky na plyn v DěčíněZásobníky na plyn v Děčíně

Nové Kopisy  - protržená hráz
Foto: Roman Vyskočil HZS ÚK











 

 

Svoboda nad Úpou 2. 4. a 5. 6.

Fotografie ze Svobody nad Úpou, nejvíce zasažené obci na Trutnovsku. Zachycují první den povodní 2. 6. 2013 a další fotografie monitorují likvidační a obnovovací práce v obci ve dnech 4. a 5. 6. 2013. Por. Bc. Martina Žahourková, tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje.

Fotografie
2. 6. 2013











 
4. 6. 2013  



 



5. 6. 2013  



 

 

 

6. 6. RANNÍ A DOPOLEDNÍ SERVIS - Ústecko, střední a jižní Čechy, Záchranný útvar HZS ČR, Olomoucko, Liberecko, Královéhradecko, WASAR

Zprávy a fotografie
Královéhradecko
Hasiči pátý den po povodních likvidují následky živlu
 
Kvůli vydatným dešťových srážkám se v noci ze soboty na neděli 2. června zvedly hladiny řek, říček a potoků v Královéhradeckém kraji. Během dvou až tří hodin se z vody stal ničivý živel, který zasáhl nejprve obce v Krkonoších a Podkrkonoší. Velmi rychle a nečekaně se řeky, říčky a potoky vylily ze svých koryt a zaplavily obce na Trutnovsku. V nejvíce zasažených oblastech někteří lidé nestačili včas utéct před přívaly vody a zůstali uvězněni ve svých domech. Nejvážnější situace byla v Hostinném, Rudníku a Svobodě nad Úpou, kde vrtulník s hasičem – leteckým záchranářem v podvěsu, hasiči na člunech zachraňovali několik obyvatel ze zatopených domů. Někde hasiči zachraňovali obyvatelé doslova vlastníma rukama a v náručích se s nimi brodili vodou a přenášeli je do bezpečí. Sobotní přívalová vlna pokračovala také přes Jičínsko, kde zatopila ulice a domy ve Staré a Nové Pace, ale i v dalších obcích jako Kopidlno, Staré Smrkovice, Miletín, Ostroměř. V pondělí 3. června se vylila z koryta řeky také Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku a zaplavila ulice, sklepy, domy, místní knihovnu a mateřskou školku.
Tam, kde to šlo a byl ještě čas hasiči pomáhali vyklízet a evakuovat majetek z domů, aby voda nezpůsobila ještě více škod. V Jaroměři na Náchodsku postavili hasiči a další pracovníci města ve vytipovaných lokalitách protipovodňové stěny a bariéry. Hladina řeky ve městě se naštěstí nezvedla natolik, aby zatopila obytné části. Proud vody však narušil pilíř historického mostu  a následkem toho došlo k pádu jedné z lávek. Ta byla odstraněna hasiči s využitím těžké techniky specializované firmy. Most přes řeku v Komenského ulici ale bude muset být rozebrán, aby nedošlo kvůli poškozenému pilíře k jeho zřícení do řeky.   
 
Během pondělí 3. června začala na některých místech opadat voda a začalo se s odstraňováním následků ničivé povodně. Desítky jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů Královéhradeckého kraje se podílely, a někde ještě stále zasahují, na likvidačních pracích v zasažených oblastech. Na pomoc do Svobody nad Úpou byli povoláni také příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína s těžkou technikou, kteří se později přesouvali i na pomoc do Rudníku. Práce všech hasičů v zasažených oblastech spočívala v odčerpání vody ze zatopených domů, čištění koryt od naplavenin a kusů dřeva. Zvýšená hladina Černohorského potoka, vedoucího z Černé hory, s sebou do Svobody nad Úpou přinesla velké množství kamení, hlíny, písku, ale i naplaveného dřeva a došlo k ucpání koryta a vylití potoka do obce. Nánosy naplavenin po betonovými deskami v potoce museli nakonec střelmistři Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína odstřelit pomocí mikronáloží. Příslušníci Záchranného útvaru zasahovali na Trutnovsku do středy 5. června a následně byli převeleni na pomoc do Středočeského kraje. Další dny probíhalo čištění potoka a ve středu 5. června odpoledne se voda vrátila zpět do svého koryta. V obci po sobě zanechala obrovskou spoušť. Jeden objekt, pod nímž potok protéká, zůstal podemletý a hasiči jej museli zabezpečovat.
 
V pondělí 3. června večer vyjel pětičlenný odřad hasičů z centrální stanice Hradec Králové s mobilní čerpací stanicí Sigma 400 K1 na pomoc do zaplavené pražské městské části Zbraslav. Po ustavení velkokapacitního čerpadla, které dokáže přečerpat až 620 litrů za sekundu, začali hasiči v noci z pondělí na úterý 4. června odčerpávat vodní lagunu v ulici Šůrova. Během úterý se přesunuli s čerpadlem na další místo v městské části Zbraslav. Ve středu 5. června kolem 20.00 hodiny byl odřad odvelen do Černošic u Prahy, kde celou noc pokračoval v odčerpání velkého množství vody. Dnes 6. června v osm hodin ráno vyjel na místo nový pětičlenný odřad složený ze tří hasičů z centrální stanice Hradec Králové a dvou z územního odboru Rychnov nad Kněžnou. Čerstvé síly vystřídají stávající odřad a budou dále pomáhat v oblastech dle požadavků příslušných orgánů a institucí.
 
K dnešnímu dni, 6. června, již zasahují a pomáhají na většině míst jen místní dobrovolní hasiči nebo také dobrovolní hasiči z jiných, nezasažených obcí. Profesionální jednotka hasičů ještě stále pomáhá a odčerpává vodu ze zatopených domů v Novém Bydžově a okolí. Hasiči kromě lidí zachraňovali také zvířata, u Pamětníku u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku. zachraňovali 22 ovcí a jehňat ze zatopené salaše.

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje začal již včera rozdělovat potřebné prostředky k likvidačním a obnovovacím pracím v okresech. Z centrálních skladů HZS ČR se dovezlo na 200 vysoušečů, další 100 kusů vysoušečů ze skladu HZS Královéhradeckého kraje v Holohlavech. Do okresů  Trutnov, Jičín, Hradec Králové a Náchod bylo ve středu vydáno 197  vysoušečů, šest VAP čističů na asanace, dále kbelíky, kolečka, košťata, lopaty a dezinfekční prostředky. Dnes, 6. června, bylo vydáno dalších 34 vysoušečů.  
 
Foto: čerpání vody ze zatopeného sklepa v Novém Bydžově, stanice Nový Bydžov
 
 
Hasiči Libereckého kraje již vyjeli na pomoc do Mělníka
 
   Včera se povodňová situace v Libereckém kraji zcela uklidnila a hasiči řešili poslední lokální případy s odčerpáváním lagun a zatopených sklepů spodní vodou. Po ukončení záchranných a likvidačních pracích na svém území nabídli nyní profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje své síly a prostředky na pomoc ostatním krajům republiky. Po zkušenostech z povodní roku 2010, kdy našemu kraji pomáhala celá ČR, cítí dnes jak příslušníci, tak občanští zaměstnanci našeho sboru i členové JSDHO morální povinnost tuto pomoc vrátit.
 
   Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje zmobilizoval všechny síly a prostředky, které může nasadit v územích zasažených povodní. Připraveno bylo několik odřadů, přičemž jeden z nich již včera navečer vyrazil do terénu. „Včera se na nás v 17 hodin obrátili prostřednictvím Středočeského kraje s žádostí o příslušníky, kteří by mohli velet na bojových úsecích v Mělníku. Připravili jsme tak odřad našich nejlepších lidí s největšími zkušenostmi, kteří již veleli sektorům při povodních roku 2010,“ přiblížil plk. Mgr. Jaromír Lebeda, náměstek ředitele HZS LK pro úsek IZS a OŘ. Jak pokračoval, skupina šesti velitelů vyrazila se svými velitelskými vozy v 19:30 hodin do Mělníka. Předpokládaná doba nasazení jsou tři dny, po kterých budou velitelé vystřídáni.
 
 Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje má připravené další dva odřady se speciální technikou včetně obojživelného pásového vozidla Hägglunds, velitelského kontejneru či jeřábu a čeká na pokyn z OPIS GŘ HZS ČR, které koordinuje záchranné a likvidačních práce dle požadavků postižených krajů a zajišťuje jejich realizaci.
 
   Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje také eviduje JSDHO, které mají zájem pomoci v územích zasažených povodní. Do dnešního dopoledne se tak na naše operační střediska přihlásilo přes 20 jednotek dobrovolných hasičů Libereckého kraje.
 
   HZS Libereckého kraje chce i touto cestou poděkovat všem, kteří se k poskytnutí pomoci postiženým krajům již přihlásili – jejich nasazení očekáváme v nejbližších dnech po ukončení kulminace vodních toků v situaci, kdy bude možno zahájit čerpací práce.
 
           
por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
Tel.: + 420 950 470 039
Mobil: +420 775 994 933
b
 
WASAR odřad vystřídala v Čechách dvě silná čerpadla z Ostravy
 
Zatímco WASAR odřadu z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) skončila ve středu 5.6.2013 záchranná činnost v Čechách a vrátil se (vrací se) domů do Ostravy, na Nymbursku a Litoměřicku účinně pomáhají s vodními lagunami dvě výkonná čerpadla z HZS MSK- Sigma a Somati.
 
Celkem 32 profesionálních hasičů z celého Moravskoslezského kraje, speciálně vycvičených na činnost při povodních (i v zahraničí), přijede na centrální hasičskou stanici HZS MSK v Ostravě-Zábřehu ve čtvrtek 6.6.2013 (tedy dnes) kolem poledne. Odpočívat budou až po dočištění a úklidu použité techniky – mezi jiným osmi vozidel a 12 nafukovacích člunů s výkonnými motory.
 
Do Čech se mezitím přestěhovaly z Ostravy dvě čerpací stanice, které má HZS MSK k dispozici – Sigma od středy odčerpává vodu z rozlehlé laguny v obci Úmyslovice (okres Nymburk) a má maximální výkon 24 kubíků za minutu, Somati od čtvrtečního (dnešního) rána čerpá vodu v Lovosicích (okres Litoměřice) v místní chemičce a dosahuje maximálního výkonu 8 kubíků za minutu. Dvěma dvoučlenným obsluhám z HZS MSK na obou místech pomáhají další hasiči.
 
Několikahektarová vodní laguna v Úmyslovicích (není dosud vidět celé zaplavené území) zřejmě zabere Sigmě a její osádce několik dní čerpacích prací. Po příjezdu na místo činnosti ve středu odpoledne museli hasiči z Ostravy (ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči) například postavit dopravní vedení (tedy speciální hadice) v délce 400 metrů, nechat bagrem vykopat díru pro sací koš, postarat se o palivo – naftu, když průměrná spotřeba čerpací stanice je zhruba 11 litrů za hodinu. Díky zdejším hasičům se může obsluha z HZS MSK vyspat. Hladina rozlehlé laguny dosud klesla o 4 centimetry…
 
Druhé čerpadlo – Somati – začalo čerpat v lovosické chemičce ve čtvrtek (dnes) před šestou hodinou ranní. Během dopoledne se už mohlo přesunout na jiné místo v areálu firmy. Vedle několika místních hasičů obsluze z HZS MSK pomáhají i téměř „krajané“, tedy podnikoví hasiči z DEZA Valašské Meziříčí (okres Vsetín).

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje


Povodeň Ústecký kraj

Územní odbor Litoměřice
V Ústí nad Labem v 8:53 monitorovala jednotka čerpací stanici na Pražské ulici v Ústí nad Labem kvůli úniku ropných látek. Hasiči vybudují kolem čerpací stanice zábranu ze sorbčních hadů a použijí další sorbční prostředky.
 
V 8:45 v Litoměřicích – Želeticích evakuovala jednotka na člunu dva dospělé a dvě děti. Rodina se před dvěma dny odmítla evakuovat. Hasiči rovněž evakuovali čtyři psy a ženu ze sousedství, která také přes výzvy k evakuaci setrvala ve svém příbytku.
 
V Děčíně jednotky čerpají vodu na jednotlivých stanovištích u protopovodňových stěn. Hasiči monitorovali a průběžně budou dále monitorovat stav nádrží s naftou v Děčíně – Loubí a stav provizorně svázaných zásobníků na plyn v Labské ulici.
 
V Nových Kopistech, kde v noci protekla hráz, kterou budovaly dva nakladače, a bylo zaplaveno několik domů, hasičská jednotka s technikou Tatra 815 pomáhala při evakuaci lidí, kteří v místě i přes nebezpečí zůstávali. V současné době jednotka provedla střídání a nadále pomáhá v obci.

Územní odbor Litoměřice

V Nových Kopistech, kde v noci protekla hráz, kterou budovaly dva nakladače, a bylo zaplaveno několik domů, hasičská jednotka s technikou Tatra 815 pomáhala při evakuaci lidí, kteří v místě i přes nebezpečí zůstávali. V současné době jednotka provedla střídání a nadále pomáhá v obci. 
 
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje
 
 
HZS Středočeského kraje
 
Ve Středočeském kraji hasiči během středy vyjížděli ke 140 událostem. Nejvíce výjezdů bylo na Mělnicku, Berounsku, Praze-západ, Benešovsku, Kolínsku, Nymbursku a Praze-východ. Potěšující je, že všechny sledované toky klesají. Labe v Mělníku kulminovalo už krátce po půlnoci na 934 centimetrech. Během dne bylo nasazeno 272 příslušníků HZS a 615 členů JSDH.
 
Nejvíce zasaženo je území města Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Mělník a Nymburk. Potěšující je, že se podařilo zpevnit prosakující ochrannou hráz v Mělníku a ta vydržela nápor vody. Na celém území Středočeského kraje se začalo s likvidačními pracemi. Čerpají se laguny, vzniklé po povodni, evakuované osoby se mohly v Kralupech nad Vltavou, Kolíně, Nymburku a Sedlčanech vrátit domů. Celkový počet evakuovaných osob v kraji se ustálil na čísle 7.322.
 
Na krizovém štábu se soustřeďují požadavky na vysoušeče (už víc jak 600), čerpadla, ale i na dodávky pitné vody pro obce (např. pro obec Vrbová Lhota).
 
Města, která velkou vodou zasažena nebyla, organizují humanitární pomoc. Například Mladá Boleslav se domluvila s Kralupy nad Vltavou a společně si domlouvají konkrétní pomoc.
 
V noci na čtvrtek 32 jednotek HZS a 112 jednotek SDH pokračovalo v čerpání vodních lagun a s odstraňováním následků povodně. V našem kraji máme nasazeno šest vysokokapacitních čerpadel. Na pomoc nám přijeli i hasiči ze Záchranného útvaru z Hlučína – v Mělníku pomáhali se zpevňováním hráze, ve Veltrusech a v Hoříně s čerpáním lagun. Všude, kde už to jen trochu jde, čerpá se voda ze sklepů, studní, odstraňují se následky povodně i vytrvalého deště.

nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz

 

HZS Olomouckého kraje

Osm profesionálních hasičů z Olomouckého kraje stále zůstává v Praze, kde velkokapacitním čerpadlem čerpají vodu. 
 

Ve středu 5. června 2013 se 8 profesionálních hasičů z Olomouckého kraje (6 z Požární stanice v Olomouci a 2 z Požární stanice v Prostějově) přesunuli ze Zbraslavi do pražské zoologické zahrady. Asi od půlnoci zde odčerpávají rozlehlou vodní lagunu. Odřad původně čítal 7 profesionálních hasičů z Olomouce s velkokapacitním čerpadlem a 2 profesionální hasiče z Prostějova s týlovým kontejnerem. Jeden olomoucký hasič však onemocněl, proto byl ve středu večer převezen zpět do Olomouce.
 
Jakmile hasiči skončí s čerpáním vody v zoologické zahradě, přesunou se na žádost operačního střediska generálního ředitelství HZS ČR do další potřebné lokality. Na pondělí 10. června 2013 je plánováno jejich vystřídání dalšími kolegy z Olomouce a z Prostějova.
 
Dva hasiči z odřadu střelmistrů a potápěčů se ve čtvrtek 6. června 2013 v noci vrátili zpět do Olomouce, další dva stále čekají v Kamenici na další pokyny velitelů zásahu.
 
V neděli 9.června 2013 by také do Čech měl odjíždět náš psycholog na pomoc lidem, které postihla ničivá povodeň.

por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci@hzsol.cz
 
 
Přehled událostí HZS Jihočeského kraje za 23. týden roku 2013

Události na území jihočeského kraje jsou značně dotčeny povodní, která zasáhla jihočeský kraj dne 1.6.2013. Tuto mimořádnou událost vedeme ve zvláštním dokumentu a poskytujeme ho v samostatné příloze. Svodka denních událostí  je tedy omezena pouze na události, které nejsou spojeny s mimořádnou událostí povodeň.
 
 
Územní odbor České Budějovice

Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
17:11 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice do ulice U Pily. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
07:56 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice M. Chlajna profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
10:15 Technický zásah – Na další nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice B. Smetany profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
10:33 Únik nebezpečných látek – Na žádost OPIS HZS Jihočeského kraje vyjela profesionální jednotka ze stanice České Budějovice do ulice Generála Svobody na úklid uniklého oleje. Jednotka zajistila pomoci sorbentu olejovou skvrnu o rozměru cca 3m2 a vrátila se na základnu.
12:42 Technický zásah – Na další nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice Pražská tř profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
17:03 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Suché Vrbné vyjela na ohlášenou dopravní nehodu dvou osobních automobilů do ulice Husova tř. Při nehodě došlo k úniku provozních kapalin. Jednotka provedla sanaci vozovky pomocí sorbentu a vrátila se na základnu.
 
 
Územní odbor Český Krumlov

Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
19:17 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka profesionálních hasičů do obce Slupečná. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
14:35 Požár - Na požár automobilu tov. značky Ford vyjela profesionální jednotka ze stanice Frymburk a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Vyšší Brod. Automobil byl uhašen před příjezdem jednotky. Škoda způsobená v přímé souvislosti s požárem byla vyčíslena na 5 tis,- Kč, uchráněné hodnoty 10 tis,- Kč.
19:05 Záchrana osob – Na záchranu dvou dětí z řeky v Českém Krumlově vyjela jednotky profesionálních hasičů Český Krumlov. Děti se pohybovaly v zaplavené části Latrán. Před příjezdem jednotky byly děti v péči PČR. 
 

Územní odbor Jindřichův Hradec
 
Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
11:23   Únik nebezpečných látek – Na žádost OPIS HZS Jihočeského kraje vyjela jednotka s vozidlem CAS - 20 SCANIA místo události do obce Jarošov nad Nežárkou.  Po příjezdu na místo zásahu jednotka průzkumem zjistila, že v areálu firmy došlo k protržení hadice od hydraulického oleje v pístnici na sklápění na návěsu Pod vozidlem se vytvořila skvrna oleje cca 4x2 m o výšce 5 cm. Unikající olej pracovníci firmy a řidič ohradili pískem odkud se nerozšířil do okolního prostoru. .Jednotka provedla sběr oleje a  kontaminovaného písku.
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
18:44 Požár - Na požár kontejneru pod balkónem do obce Třeboň vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třeboň. Požárem došlo k ohoření fasády domu. Jako příčina požáru byla stanoveno úmyslné zapálení. Škoda na majetku byla stanovena na 50 tis,- Kč a uchráněné hodnoty 1 mil,- Kč
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
11:12 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třeboň a jednotka sboru dobrovolný hasičů obce Suchdol nad Lužnicí vyjely na ohlášenou dopravní nehodu osobního automobilu do obce Chlum u Třeboně. Jednalo se o osobní automobil převrácený na střeše. Při dopravní nehodě byla lehce zraněna jedna osoba, která byla před příjezdem jednotky mimo havarované vozidlo v péči ZZS. Jednotky provedly zajištění Místa zásahu a vrátila se na základnu.
20:15 Technický zásah – Pomoc se snesením pacienta pro ZZS zajistila jednotka profesionálních hasičů z Jindřichova Hradce v obci Otín.
 
 
Územní odbor Písek:
 
Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
00:00 Požár - Na ohlášený požár do obce Křenovice vyjela profesionální jednotka ze stanice Milevsko a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bernartice a Podolí. Při příjezdu na místo mimořádné události, bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o požár palivového dříví u rodinného domu. Přímá škoda na majetku způsobená požárem byla vyčíslena na 20 tis,- Kč a uchráněné hodnoty na 2 mil,-Kč. Příčina požáru je v šetření.
 
 
Územní odbor Prachatice
 
Pondělí 3. Června:
Zásahy spojené s povodní
15:11    Požár – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Lenora a Volary vyjely na likvidaci požáru osobního automobilu na komunikaci do obce Lenora. Při jízdě osobního automobilu tov. značky Mercedes došlo k zahoření elektroinstalace a následného požáru celého automobilu. Při požáru vznikla škoda na automobilu v celkové výši 647tis,- Kč. 
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
20:43 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk vyjela na ohlášenou dopravní nehodu do obce Korkusova Huť. Následkem dopravní nehody došlo k proražení nádrže nákladního automobilu a následný unik cca 100 litrů nafty do vodoteče. Jednotka provedla likvidaci uniklé nafty a událost byla ohlášena odboru životního prostředí Vimperk.
 

Územní odbor Strakonice
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
09:48 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu vyjela do obce Blatná profesionální jednotka ze stanice Blatná. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
10:54 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu na žádost ZZS vyjela do obce Bavorov  profesionální jednotka ze stanice Vodňany. Jednotka provedla nouzové otevření bytu, osobu předala do péče ZZS a vrátila se na základnu.
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
02:48 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Strakonice vyjela na ohlášenou dopravní nehodu jednoho osobního automobilu do obce Přední Zborovice. Zraněný byl v péči ZZS. Jednotka provedla zajištění místa dopravní nehody a provedla odpojení akumulátoru.
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
13:37 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Strakonice vyjela na ohlášenou dopravní nehodu dvou osobních automobilů do obce Strakonice. Jednotka provedla zajištění vozidel a úklid vozovky. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
 
 
Územní odbor Tábor
 
Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
 
 
 
por. Ing. Vendula Matějů
plk. Mgr. Martin Novotný
tisková mluvčí   

 
 
 
Nasazení hasičů Záchranného útvaru HZS ČR 5. 6. 2013
 
Síly a prostředky ZÚ jsou soustředěny na Mělnicku a Děčínsku.
 
V současné chvíli je nasazeno 60 hasičů se 48 kusy techniky (vyprošťovací automobily, velkokapacitní čerpadla, zemní stroje a obojživelné transportéry). Průběžně probíhá střídání zasahujících.
 
Hlavní úsilí záchranářů bylo a je směřováno na evakuaci obyvatel, zemní práce a čerpání vody.
 
 
Činnost ZÚ ve Středočeském kraji:
  • Ze základny ve Zbirohu byla přesunuta technika zaměřena na zemní práce do Mělníka. (T815 UDS 214a, 2 víceúčelové stroje Huddig, kolový nakladač KN-251…)

Největší úsilí hasičů v Mělnické části Mlazice a přístavu bylo zaměřeno na prosakující hráze. KN-251 a Huddig byly využity na zasypávání a zpevňování této prosakující hráze.

 
Dále se hráz zpevňovala pytli s pískem a další se stavěly.
2. stroj Huddig prováděl vysypání poničené nezpevněné komunikace štěrkem a její zprůjezdnění.
 
  • Provedlo se několik vyproštění nákladních a osobních vozidel na Mělnicku.
  • Provádělo se pytlování písku a jeho rozvoz nákladními vozidly T 815 VVN.
  • Obec Veltrusy: probíhá čerpání vody velkokapacitním čerpadlemMČS 400.
  • Obec Hořín: probíhá čerpání vody velkokapacitním čerpadlemMČS 1500.
  • Převážení čerpadel (např. pro Terezín)

 

 ZÚ v Ústeckém kraji:
  • Děčín: rozvoz pytlů s pískem (2 x T 815 VVN).
  • Litoměřice: proběhlo několik vyproštění nákladních vozidel.

 

Hl. město Praha:
Nad ránem bylo dokončeno čerpání v Praze – Modřany velkokapacitním čerpadlem Sigma 400.
 
 
kpt. Ing. Marek Pjaták
tiskový mluvčí
 
Záchranný útvar HZS ČR
Tel.: 950 749 253
Mobil: 725 223 218

e-mail: marek.pjatak@zu-hlucin.izscr.cz

Návrat WASAR odřadu HZS MSK do Ostravy













Nový Bydžov - čerpání vody ze zatopeného sklepa









Čerpání vody Sigmou z HZS Moravskoslezského kraje u Úmyslovic na Nymbursku - foto Martin Šeděnka





 

5. 6. CELODENNÍ SERVIS - Záchranný útvar HZS ČR, přednádraží v Ústí nad Labem, jižní Čechy, Plzeňský kraj, Královéhradecko a Středočeský kraj

Zprávy a fotografie
HZS Pardubického kraje, územní odbor Pardubice
Přeloučští hasiči dnes v dopoledních hodinách vytahovali strom, který se zasekl u zdymadla v Přelouči. Hasiči se u pilíře jistili lezeckou technikou a na pomoc si nechali přivolat bagr z Povodí Labe. Zásah při zvýšeném průtoku Labe byl náročnější. Během středečního dopoledne hasiči v Přelouči odstraňovali několik naplavených stromů v Labi v Přelouči.
 
 
por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
 
 
Středočeský kraj
 
Během včerejšího dne vyjížděli středočeští hasiči k 250 událostem. Nejvíce výjezdů bylo na Mělnicku, Praze-západ, Praze-východ, Berounsku a Benešovsku, tedy do míst, která nejvíce ohrožují přeplněné vodní toky.
Nejvíce zasažena jsou území – Říčany, Černošice, Sedlčany, Poděbrady, Kolín, Český Brod, Beroun, Kralupy nad Vltavou, Neratovice a extrémně Mělník a Nymburk. Výška hladiny Labe v Mělníku dosahovala krátce po půlnoci 936 cm, ráno v 7 hodin klesla o 6 centimetrů. Klesá i Mrlina ve Vestci – kulminovala včera kolem poledne na výšce 313 cm, dnes ráno byla naměřena výška hladiny 259 cm. Klesá i hladina Berounky, dnes ráno se dostala na 445 m v Berouně a 480 cm ve Zbečně. Vltava ve Vraňanech klesla ze včerejších 784 cm na dnešních 739 cm, klesá i Cidlina. Největší problémy přetrvávají v Mělníku.
 
Během noci bylo v terénu víc jak 180 příslušníků HZS Středočeského kraje a na 200 členů JSDHO. Hasiči z Kladenska a Mladoboleslavska pomáhají na Mělnicku, hasiči z Kutnohorska v noci zase pomáhali v Černošicích.
Potěšující je, že se domů postupně vrací evakuované osoby, např. v Křinci, na Nymbursku a Kolínsku.
 
Záchranářské práce pokračují i dnes. Od půlnoci do 9 hodin ráno vyjížděli hasiči ke 30 událostem. Největší pomoc je směrována na Mělnicko, kde přeplněné řeky neustále hrozí zaplavením dalších míst. Hasiči v Kralupech nad Vltavou například čistili ucpanou kanalizaci, aby voda lépe odtékala, v Karlštejně na Berounsku se intenzivně čerpá voda ze zatopených sklepů, berounští hasiči tahají ve vodě utopená auta…
 
 
nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz


 
Povodeň Ústecký kraj

Územní odbor Litoměřice

V 8:18 5.6. bylo hlášeno protržení hráze v podniku Lovochemie v Lovosicích. Na místo byly vyslány jednotky HZS ÚK ze stanice Lovosice a Litoměřice + policejní vrtulník. Závod je evakuovaný a podle velitele zásahu podnikové jednotky Lovochemie voda v továrně není. Hasiči kontrolují stavy.
Územní odbor Děčín

V 21:01 4.6. bylo hlášeno utržení dvou dvanáctitunových nádrží 3x10 m v Děčíně. Nádrže se zaklínily na dvou místech a nelze je bezpečně uchytit. 
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje


Vodní toky v Královéhradeckém kraji během včerejšího dne klesly, na mnoha místech pokračují likvidační práce
 
Během úterý 4. června došlo ke snížení všech vodních toků v Královéhradeckém kraji. Ještě včera večer byl II. stupeň povodňové aktivity na řece Cidlině v Novém Bydžově, na dalších tocích již hladiny klesly na I.stupně povodňové aktivity nebo se vrátily do normálu. Na mnoha místech v kraji pokračují likvidační práce s odstraňováním následků ničivé povodně, na některých místech, hlavně Novobydžovsku, začnou práce až nyní po opadnutí vody.

V neděli 2. června velká voda zasáhla část Královéhradeckého kraje, hlavně oblast Krkonoš a Podkrkonoší. Nejhorší situace byla ve Svobodě nad Úpou, Rudníku a Hostinném, kde hasiči museli v podvěsu vrtulníku, na člunech, ale i v náručích zachraňovat a evakuovat desítky obyvatel, kterým se nepodařilo včas dostat do bezpečí. Hasiči, ať již profesionální nebo dobrovolní z okresu Trutnov a také příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína, i nadále pokračují v odstraňování škod po povodni. Desítky jednotek hasičů stále pomáhají v zasažených obcích na Trutnovsku s odčerpáváním vody ze zatopených sklepů, pomocí těžké techniky čistí koryto řeky od naplavenin a nánosů, odklízejí kameny a kusy trosek ze silnic. Na mnoha místech podmáčená půda způsobila pády stromů.
 
V Novém Bydžově a okolí na Hradecku postupně začínají s odstraňováním následků velké vody, která postila město i přilehlé obce v pondělí 3. června, kdy se rozvodnila řeka Cidlina. Desítky profesionálních a dobrovolných hasičů pomáhají tam, kde již opadla voda s odčerpáváním vodních lagun a zatopených sklepů. Nejvíce práce měli hasiči v ulicích U Plovárny, Vrchlického, Dukelská třída, U Pazderny, 28. října, Brigádníků, Jos. Jungmanna, Na Staré Cidlině, U Sokolovny, Husově třídě v Novém Bydžově. Zasaženy byly také obce Smidary, Křičov, Chlumec nad Cidlinou, Ohnišťany. V Chlumci nad Cidlinou hasiči včera ráno zachránili stádo ovcí a jehňat ze zatopené louky. Dobrovolní hasiči z Chlumce nad Cidlinou byli vpodvečer informováni o tom, že do řeky spadl muž, který jel na kole. Nakonec se ukázalo, že cyklista jel směrem k dálnici a u obce Olešnice spadl do vody, ze které se dostal bez pomoci a neutrpěl žádné viditelné zranění.
 
I nadále pokračují likvidační práce také na Jičínsku, a to hlavně v Nové a Staré Pace, kde v neděli 2. června voda zatopila ulice a obytné domy. Hasiči ze zatopených obydlích evakuovali deset lidí. Profesionální i dobrovolní hasiči z okresu Jičín neustále pomáhají s odčerpáváním vody, odklízením trosek a nánosů bahna z ulic a komunikací. Povodeň nezasáhla pouze Novou a Starou Paku, ale i další obce jako Staré Smrkovice, Dolní Mezihoří, Miletín, Kopidlno, Pecku, Lázně Bělohrad atd.
 
V neděli 2. června večer hasiči vytáhli z řeky v Trutnově utonulou osobu, další tělo mrtvé osoby vytáhli včera 4. června odpoledne z potoka Dolním Dvoře (upřesnění včerejší informace, že se jedná o Stražné) na Trutnovsku. Po ohledání místa nálezu Policií ČR hasiči vytvořili lanovku přes potok, policejní potápěči zajistili tělo do nosítek a hasiči jej vytáhli na břeh. Okolnosti celého případu šetří Policie ČR. (foto: stanice Vrchlabí)
 
V pondělí 3. června večer vyjel pětičlenný odřad hasičů z centrální stanice Hradec Králové s mobilní čerpací stanicí Sigma 400 K1 na pomoc do zaplavené pražské městské části Zbraslav. Po ustavení velkokapacitního čerpadla, které dokáže přečerpat až 620 litrů za sekundu, začali v noci z pondělí na úterý 4. června odčerpávat vodní lagunu v ulici Šůrova. Během včerejšího dne se hradečtí hasiči přesunuli s čerpadlem na další místo v městské části Zbraslav, kde pokračují v odčerpávání velkého množství vody.
 
V Královéhradeckém kraji bylo povodní postiženo celkem 46 obcí. Kvůli povodňové situaci zasedal také krizový štáb kraje.    

por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje
tel.: + 420 950 530 232
       +420 724 176 044
mail: martina.zahourkova@hkk.izscr.cz
 


HZS Plzeňského kraje

V úterý 4. června 2013 vyjeli hasiči PK k necelým šedestáti událostem, které souvisejí s povodněmi. Hasiči jsou stále nasazeni na čerpací práce a i v místech Plzeňského kraje, kde již povodňová situace skončila, odstraňují vodu a bláto ze sklepů a ze silnic, odčerpávají znečištěnou vodu ze studní.
Velký podíl na množství zásahů mají i podmáčené stromy, které se nebezpečně naklánějí a hrozí, že se vyvrátí, popřípadě již zatarasily vozovky.
 
Dobrou zprávou je, že na mnoha místech Plzeňského kraje se již začínají odstraňovat provizorní protipovodňové hráze.
 
Od dnešní půlnoci do půl deváté hasiči zasahovali pouze u sedmi událostí. V Rabštejně nad Střelou odstranili vyvrácený strom, v Drahkově a ve Skašově odčerpávají vodu ze studny, ve Zbirohu, Rokycanech a Radnicích čerpají vodu ze sklepa a drážní hasiči odstraňují stromy nakloněné přes trať u Pavlovic na Tachovsku.
 
Z větších déle trvajících zásahů:
 
Od 1. června do dnes hasiči čerpají vodu ve Švihově.
Od 4. června od 12:00 hodin je na odčerpání vody z laguny v Jateční ulici v Plzni u nového mostu na Roudné nasazeno velkokapacitní čerpadlo SOMATI.
4. června před 21. hodinou vyjely jednotky Správy NP a CHKO Šumava na žádost resortu Ministerstva životního prostředí do Litoměřic, kde budou pomáhat s evakuací lidí.
 
V postižených územích je zajišťována psychosociální pomoc. Tým je složen z psychologa HZS kraje a vycvičených osob z neziskových organizací. Linka funguje NONSTOP na telefonním čísle:  974 834 688.
 
V rámci provádění likvidačních a obnovovacích prací po povodních Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje poskytuje vysoušecí agregáty. Zásady jejich poskytování naleznete v článku na webových stránkách HZS Pk.
 
 
Pavla Jakoubková
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje
 


Přehled událostí HZS Jihočeského kraje za 23. týden roku 2013
Události na území jihočeského kraje jsou značně dotčeny povodní, která zasáhla jihočeský kraj dne 1.6.2013.
 
Územní odbor České Budějovice
 
Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní
 
17:11 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice do do ulice U Pily. Na místě bylo průzkumem zjištěno zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.
 
Územní odbor Český Krumlov

Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní
19:17 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka       profesionálních hasičů do obce Slupečná. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní
14:35 Požár - Na požár automobilu tov. značky Ford vyjela profesionální jednotka ze stanice Frymburk a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Vyšší Brod. Automobil byl uhašen před příjezdem jednotky. Škoda způsobená v přímé souvislosti s požárem byla vyčíslena na 5tis,- Kč, uchráněné hodnoty 10 tis,- Kč.
19:05 Záchrana osob – Na záchranu dvou dětí z řeky v Českém Krumlově vyjela jednotky profesionálních hasičů Český Krumlov. Děti se pohybovaly v zaplavené části Latrán. Před příjezdem jednotky byly děti v péči PČR.

Územní odbor Jindřichův Hradec

Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní
11:23   Únik nebezpečných látek – Na žádost OPIS HZS Jihočeského kraje vyjela jednotka            s vozidlem CAS - 20 SCANIA místo události do obce Jarošov nad Nežárkou.  Po příjezdu na místo zásahu jednotka průzkumem zjistila, že v areálu firmy došlo k protržení hadice od hydraulického oleje v pístnici na sklápění na návěsu Pod vozidlem se vytvořila skvrna oleje cca 4x2 m o výšce 5 cm. Unikající olej pracovníci firmy a řidič ohradili pískem odkud se nerozšířil do okolního prostoru. .Jednotka provedla sběr oleje a  kontaminovaného písku.

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní
18:44 Požár - Na požár kontejneru pod balkónem do obce Třeboň vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třeboň. Požárem došlo k ohoření fasády domu. Jako příčina požáru byla stanoveno úmyslné zapálení. Škoda na majetku byla stanovena na 50tis,- Kč a uchráněné hodnoty 1mil,- Kč

Územní odbor Písek

Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní
00:00 Požár - Na ohlášený požár vyjela profesionální jednotka ze stanice Milevsko a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bernartice a Podolí. Při příjezdu na místo mimořádné události, bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o požár palivového dříví u rodinného domu. Přímá škoda na majetku způsobená požárem byla vyčíslena na 20 tis,- Kč a uchráněné hodnoty na 2 mil,-Kč. Příčina požáru je v šetření.

Územní odbor Prachatice

Zásahy spojené s povodní

Pondělí 3. Června
15:11    Požár – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Lenora a Volary vyjely na likvidaci požáru osobního automobilu na komunikaci do obce Lenora. Při jízdě osobního automobilu tov. značky Mercedes došlo k zahoření elektroinstalace a následného požáru celého automobilu. Při požáru vznikla škoda na automobilu v celkové výši 647tis,- Kč. 
 
Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní
20:43 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk vyjela na ohlášenou dopravní nehodu do obce Korkusova Huť. Následkem dopravní nehody došlo k proražení nádrže nákladního automobilu a následný unik cca 100 litrů nafty do vodoteče. Jednotka provedla likvidaci uniklé nafty a událost byla ohlášena odboru životního prostředí Vimperk.

Územní odbor Strakonice
 
Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní

Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní
09:48 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu vyjela do obce Blatná profesionální jednotka ze stanice Blatná. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
10:54 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu na žádost ZZS vyjela do obce Bavorov  profesionální jednotka ze stanice Vodňany. Jednotka provedla nouzové otevření bytu, osobu předala do péče ZZS a vrátila se na základnu.

Středa 5. června
Zásahy spojené s povodní
02:48 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Strakonice vyjela na ohlášenou dopravní nehodu jednoho osobního automobilu do obce Přední Zborovice. Zraněný byl v péči ZZS. Jednotka provedla zajištění místa dopravní nehody a provedla odpojení akumulátoru.

Územní odbor Tábor
 
Pondělí 3. června
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června
Zásahy spojené s povodní

Zpracovala: por. Ing. Vendula Matějů
plk. Mgr. Martin Novotný
tisková mluvčíb
 
Povodeň Ústecký kraj

V Ústí nad Labem stále probíhá stavění a upevňování hrází z pytlů v dosud vodou nezasažených částech v centru města. Čeká se na hlavní povodňovou vlnu. Voda už zasáhla celé přednádraží.
 
4.6. 14:00 – 16:00 vybrané události
 
  • Jednotka HZS ÚK ze stanice Děčín napouštěla vodou nádrž na 1000m3 v areálu Chemotex v Tovární ulici v Děčíně, aby udržela její stabilitu v jímce.
  • Železníční jednotka (HZSP SŽDC) čerpala vodu na Západním nádraží v Ústí nad Labem.
  • Jednotka HZS ÚK ze stanice Ústí nad Labem zachránila psa a dvě kočky ze zaplavené Veslařské ulice v Ústí nad Labem.
    Jednotka SDH Řehlovice odstranila uvolněný bazén ve Stadicích. 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje

 
Nasazení hasičů Záchranného útvaru HZS ČR 4. 6. 2013
 
V průběhu dnešního dne dosáhl počet zasahujících hasičů 82, včetně 52 kusů techniky (vyprošťovací automobily, velkokapacitní čerpadla, zemní stroje a obojživelné transportéry).
 
Hlavní zaměření ZÚ při zásahové činnosti je na plošnou evakuaci obyvatel, zemní práce a čerpání vody.
Příslušníci ZÚ jsou nasazeni v hl. městě Praha, ve Středočeském, Královéhradeckém a Ústeckém kraji.
 
Síly a prostředky ZÚ se soustřeďují do okolí Mělníka a Ústí nad Labem.
 
Činnost ZÚ v hl. městě Praha:
  • Praha – Modřany: pokračuje čerpání vody do Vltavy velkokapacitním čerpadlem Sigma 400.

ZÚ ve Středočeském kraji:

  • V Mělníku byla prováděna evakuace osob ze zaplavených území (T815 VVN).

Pytlování písku a jeho rozvoz nákladními vozidly T 815 VVN. 

  • Z Kolína se přesunulo velkokapacitní čerpadloMČS 1500 do obce Hořín, kde se předpokládá jeho nasazení.
  • Pro Říčany byl dovezen ze základny ve Zbirohu kolový nakladač KN-251.


Královéhradecký kraj:

  • V okolí Trutnova pokračovaly práce se zemními stroji.

V obci Rudník se čistilo koryto řeky od naplavenin (Huddig, kontejner s pilami) a pokračovalo se ve zprůjezdňování komunikací (vyvážení naplavenin).

V obci Svoboda nad Úpou dále probíhala úprava koryta řeky (UDS-114 a T 815 S3).
  • Obec Hostinné – rozvážení humanitární pomoci.
  • Střelmistři v noci na dnešek provedli pomocí trhavin zprůchodnění odvodňovacího kanálu v obci Svoboda na Úpou.

Ústecký kraj:

  • Obec Křešice – evakuace osob.
  • Litoměřice – evakuace osob a zvířat.
  • Terezín – záchrana osob.
  • Dovoz čerpadel do Štětí.

 

 
kpt. Ing. Marek Pjaták
tiskový mluvčí
 
Záchranný útvar HZS ČR
Tel.: 950 749 253
Mobil: 725 223 218

e-mail: marek.pjatak@zu-hlucin.izscr.cz

Lovosice


















Litoměřicko



















Pamětník u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku
- záchrana ovcí a jehňat








Utonulý v Dolním Dvoře na Královéhradecku






Ústí nad Labem - přednádraží







 

 
 

 

4. 6. PO POLEDNI - Trutnovsko, Olomoucko, Ústecko a hlavní město Praha

HZS hl. m. Prahy

13:00 Požár lodi u Libeňského ostrova. Vyšetřovatelé stanovili tři možné verze: 1) nedbalost při vaření, 2) technická závada vařiče, 3) nedbalost při používání otevřeného ohně (kouření). Příčina vzniku požáru je v šetření. Škoda způsobená požárem byla odhadnutá na 120 tisíc korun.

V noci z 3. na 4. 6. nebylo v našich silách zajistit ponton ve Žlutých lázních, aniž bychom ohrozili životy zasahujících hasičů. Dopoledne ve Žlutých lázních velitel směny s hasiči řešili vzniklou situaci. Jednou z možností byla i fixace pontonu na tank. Krátce před desátou bylo rozhodnuto, že ponton ve Žlutých lázních ukotvíme pomocí ocelového lana ke stromům na břehu. Družstvo se člunem ponton upevnilo, (1potápěč, dva lezci, dva hasiči). Vystrojili si lanovou cestu na vodě, na lano vyvázali boje a přitáhli ho až k molu. Molo bylo přivázáno na 100metrové ocelové lano a ukotveno ke dvěma stromům na břehu Žlutých lázní.

14:00 Vodu nyní čerpáme v Holešovicích v Jankovcově ulici, v Plynární a U Výstaviště, v Libni, v Modřanech, v Lipencích v ulici Dolnočernošická, na Zbraslavi, v Hostivaři, v Klánovicích… v současné době čerpáme vodu na 24 místech v Praze. Od půlnoci jsme vyjeli už k 78 případům.

 Pavlína Adamcová pavlina.adamcova@hzspraha.cz
 


Povodeň Ústecký kraj
4.6. 7:00 – 13:00 vybrané události

Litoměřice: Jednotka ze stanice Lovosice převezla na člunu pracovníky ze zatopeného zimního stadionu v Terzínské ulici v Lovosicích.

Dečín: Část jednotek HZS ÚK ze stanice Děčín byla dislokována na levém břehu Labe z důvodu možného odříznutí.  Dobrovolná jednotka Horní Žleb čerpala vodu ze zatápěné knihovny v ulici Karla Čapka v Děčíně. Jednotka z Dolní Poustevny čerpala vodu v Horní Poustevně . Jednotka Jiříkov pročisťovala kanalizaci ve zvláštní škole ve Starém Jiříkově

Litoměřice: Jednotka Litoměřice – obec čerpala vodu v obci Píšťany a Lovosice

Ústí nad Labem: Jednotka Velké Březno prováděla protipovodňová opatření v domově pro seniory ve Velkém Březně. Jednotka HZS ÚK ze stanice Ústí nad Labem vyjela na člunu ukotvit uvolněné prázdné kontejnery v čističce odpadních vod ve Svádově.

Žatec: Jednotka ze Žatce čerpala vodu ze dvora ve Staňkovicích, majitel se nemohl dostat z objektu.
Chomutov: Jednotka HZS ÚK ze stanice Chomutov čerpala vodu ze zaplaveného topného kanálu v Chomutově – Zadních Vinohradech.

por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje


HZS Olomouckého kraje - záchrana rodinného domu

V úterý 4. června 2013 skupinka střelmistrů Hasičského záchranného sboru ČR, jejíž součástí je i odřad čtyř profesionálních hasičů z HZS Olomouckého kraje, zachránila ve Svobodě nad Úpou rodinný dům. 

Situace na místě byla velmi kritická. Místní potok je ve Svobodě nad Úpou sveden pod část rodinného domu. Klády, kameny a další naplaveniny ucpaly vodní tok a voda se začala vylévat z břehů. Naplaveniny začal odklízet bagr, kterému se však stále nedařilo propust uvolnit. Na místo proto byli povoláni střelmistři HZS ČR, kteří dnes dopoledne provedli řízený odstřel, tím uvolnili naplaveniny a voda mohla zase volně pod rodinným domem protékat.

por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci@zsol.cz

 

Z Trutnovska.. 
 
Profesionální hasiči z Vrchlabí byli dnes 4. června před půl dvanáctou dopoledne požádáni Policií ČR o spolupráci při vytažení mrtvé osoby z řeky Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku. Případem se bude zabývat Policie ČR.
 
S pozdravem
 
por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje
tel.: + 420 950 530 232
       +420 724 176 044
mail: martina.zahourkova@hkk.izscr.cz

4. 6. RANNÍ SERVIS - Plzeňsko, jižní Čechy, Praha, Královéhradecko, střední Čechy, Ústecko a Liberecko

Zprávy a fotografie
Hasiči  ve Višňové jsou stále na nohou

V Libereckém kraji většina vodních toků přes noc poklesla a vrátila se do svých koryt. Jediným místem, kde si hasiči ani na chvíli neodpočinuli, byla oblast kolem Višňové. V průběhu večera odčerpávali vodu v osadě Víska a celou noc monitorovali situaci, neboť po 4. hodině ranní začala voda na Smědé opět stoupat na 3. SPA. Plné ruce práce budou mít hasiči ve Višňové a okolí i dnes, chystají se odčerpávat několik lagun, omývat komunikaci a čistit propustky. Nadále v oblasti zůstávají síly a prostředky HZS Libereckého kraje včetně obojživelného pásového vozidla Hägglunds.

   V jiných místech kraje se situace stabilizovala a poslední zásah v souvislosti s velkou vodou řešili hasiči včera večer, kdy jim v 19:32 hodin bylo ohlášeno, že do sklepa domu ve Stráži nad Nisou nateklo více než půl metru vody, která zatopila i plynový kotel. Zhruba o dvě hodiny dříve dopravovali hasiči pitnou vodu lidem do domu v části obce Heřmaničky na Českolipsku. Hasiči se k domu brodili několik desítek metrů vodou, rodina se přestěhovala do prvního patra a v případě zhoršení situace byla připravená na evakuaci.     
   
 
por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
Tel.: + 420 950 470 039
Mobil: +420 775 994 933
E-mail: zdenka.strauchova@hzslk.cz


Povodeň Ústecký kraj

V Ústí nad Labem byl z důvodů stoupající hladiny Labe ve 4:44 uzavřen průjezd na Střekov přes most E. Beneše. Do té doby dobrovolná hasičská jednotka Božtěšice vodu odčerpávala a udržovala most průjezdný. Nyní je střekovská stana Labe pro odříznuta a HZS Ústeckého kraje tam má dislokovanou jednotku v podniku Setuza. Ústečtí hasiči v noci upevňovali nebezpečně uvolněné velkokapacitní kontejnery, vytahovali z řeky auto občana, který chtěl projet zaplavenou komunikaci. Zpevňovali a upravovali protipovodňové hráze. V Ústí nad Labem je evakuována část centra a části ležící podél řeky. Evakuační místa jsou ve školách.

Na Litoměřicku byla hasičskými jednotkami v 0:38 evakuována ubytovna v areálu Komplety v Mlékojedech. Hasiči také evakuovali 4 domy v obci Hrobce. V 6:31 vyjela jednotka HZS ÚK ze stanice Litoměřice na Střelecký ostrov, kde v prostoru mlýna uvázli 4 lidé. Hasiči je na člunu dopravili do bezpečí.
 
V Roudnici nad Labem čerpali hasiči v 5:20 vodu v Havlíčkově ulici, kde se protrhla hráz.

V Děčíně v 7:44 ukotvovala jednotka 60 nádrží 12x3m v zatopeném areálu v přístavu v Děčíně Loubí.
 
Zájemci o technickou, materiální, humanitární i osobní pomoc obyvatelům obcí postižených povodněmi mohou své nabídky zasílat na e-mailovou adresu:   povodne@ulk.izscr.cz. Nabídka by měla obsahovat kontaktní údaje, předmět pomoci a její množství, dostupnost a podmínky dopravy.

Nabídky Vaší pomoci budou průběžně předkládány prostřednictvím krizových štábů starostům postižených obcí.
V příloze tabulka Nasazení sil a prostředků v Ústeckém kraji. 
 
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje
 
 
HZS Středočeského kraje

Ani noc z pondělí na úterý nebyla pro středočeské hasiče jednoduchá.
 
Povodní byla nejvíce zasažena území Říčan, Černošic, Sedlčan, Poděbrad, Kolína, Českého Brodu, Berouna, Kralup nad Vltavou, Mělníka, Neratovic a Nymburka. Ve 2 hodiny po půlnoci dosáhlo Labe v Mělníku výšky hladiny 881 cm a předpokládá se, že bude ještě stoupat. V důsledku protržení hráze rybníka Komárovský byla evakuovaná obec Křinec a Vestec. V nočních hodinách byla také zahájena evakuace městské části Neratovic-Mlékojedy. Během noci muselo být ve Středočeském kraji evakuováno celkem 668 osob.
 
Celou noc bylo v terénu 97 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhali s evakuací obyvatel, stavbou povodňových hrází, monitorovali vodní hladiny, čerpali vodu ze zatopených objektů...
 
Potěšující zprávou je kulminace Berounky a mírný pokles ostatních toků. Jen hladina Labe v Mělníku stále stoupá.
 
Ve Středočeském kraji už máme čtvrtou oběť vytrvalého deště. V pondělí v podvečer spadl strom na paní, která venčila psa v Průhonicích.
 
nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz
 
 
 
Stovky hasičů Královéhradeckého kraje stále zasahují v oblastech zasažených povodněmi
 
Vodní toky na většině míst v Královéhradeckém kraji klesly v úterý 4. června na nejnižší povodňové stupně, pouze na řece Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku zůstává vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Tam, kde se snížila hladina řeky nebo voda úplně opadla začínají s odklízením následků ničivé povodně. Stovky profesionálních a dobrovolných hasičů Královéhradeckého kraje od nedělního rána pomáhají v nejvíce zasažených oblastech v kraji.
Na pomoc do vodou zatopených městských částí Prahy vyjeli včera 3. června večer profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové s mobilní čerpací stanicí Sigma. Pětičlenný odřad působí od dnešní noci v ulici Šůrova v městské části Zbraslav. Čerpací stanice dokáže odčerpat velké množství vody a její výkon je 620 litrů za sekundu.
 
Nejhorší situace byla v neděli 2. června na Trutnovsku, a to především ve Svobodě nad Úpou, Hostinném a Rudníku. Včera pokračovalo odklízení nánosů bahna, trosek a čerpání vody ze zatopených domů a sklepů. V zasažených oblastech zasahují nejen profesionální hasiči, ale také desítky dobrovolných hasičů z Trutnovska. Do Svobody nad Úpou vyrazily včera ráno profesionální posily z centrální stanice Hradec Králové s vyprošťovacím automobilem, Tatrou T815, nákladním vozidlem a čelním nakladačem, ale také jednotky dobrovolných hasičů z hradeckých městských částí Malšova Lhota, Plačice, Plácky, Svinary, které se během dne přesunuly na pomoc do Rudníku. Od neděle v obci zasahují také příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína s těžkou technikou. Včera večer museli střelmistři Záchranného útvaru provést pomocí mikronáloží odstřel nánosů kmenů, větví a dalších naplavenin v korytě řeky, které byly ještě překryty betonovou deskou. To způsobilo ucpání říčního toku a voda se rozlévala do obce. (foto ze Svobody nad Úpou – územní odbor Trutnov)

Profesionální hasiči z Trutnova odstraňovali strom z cesty v Královci a jejich kolegové ze Dvora Králové nad Labem čerpali vodu ze sklepa domu v ulici Ke Skále ve Dvoře Králové nad Labem. Vrchlabší profesionální hasiči odstraňovali spadlý strom v Dolní Branné. Dobrovolní hasiči z Horního Maršova, Dolní Kalné, Úpice, Mostku, Janských Lázní čerpali vodu v obcích, dobrovolní hasiči z Pilníkova odstraňovali strom, který spadl vedle neobývaného rodinného domu v Hostinném.
 
Situace se včera ráno zhoršila na Hradecku, a to především na řece Cidlině, na které byl ráno vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Voda se vylila z koryta řeky a zatopila ulice a domy v Novém Bydžově a hlavní silniční tah na Hradec Králové. Hasiči během dopoledne evakuovali dva dospělé a jedno dítě u zdravotního střediska, které odřízla voda, pomáhali s evakuací mateřské školky, dalších sedm lidí, včetně dvou dětí, evakuovali ze zatopených domů v ulici U Plovárny. Hladina vody během dopoledne stále stoupala a hasiči museli odpoledne na člunu zachraňovat sedm lidí, kteří zůstali v bytových domech v ulici U Plovárny. Hasiči dále čerpali vodu ze zatopených domů, sklepů, místní knihovny a prádelny. Zasahovali dále v ulicích Dukelská třída, U Mlýna, Husova třída, Jana Žižky, Al. Jiráska. Také na dalších místech voda způsobila problémy. V Chlumci nad Cidlinou a Ohnišťanech zatopila sklepy rodinných domů. Během včerejšího dne zasahovali na Novobydžovsku profesionální hasiči z Nového Bydžova, dobrovolní hasiči ze Smidar, Skřivan, Humburk, Nechanic, Králík, Skřivan, Ohnišťan, Hlušic a Chlumce nad Cidlinou.
 
Na Jičínsku pokračovalo během včerejšího dne odklízení následků povodně. Profesionální hasiči z Nové Paky čerpali vodu ze sklepa v ulici Staropacká a ze čtyř objektů v Lomnické ulici v Nové Pace, profesionální hasiči z Hořic čerpali vodu ze sklepa domu ve Švajdlerově ulici v Hořicích. Na mnoha místech v okrese pokračovalo odčerpávání vody ze sklepů domů, a to v Hrobičanech, Kopidlně, Sobčicích, Vysokém Veselí, Lázních Bělohrad, Staré Pace. V Miletíně hasiči pročišťovali stavidla od naplavenin, které ucpávaly most. Kromě profesionálních hasičů zasahovali v okrese dobrovolní hasiči z Vysokého Veselí, Kopidlna, Markvartic, Lázní Bělohrad, Miletína a Staré Paky.
 
V Komenského ulici v Jaroměři na Náchodsku silný proud poškodil pilíř železného mostu přes řeku. Do vody se zřítila železná lávka, která byla součástí mostu.
 
 
Hlavní město Praha
 
Od osmé hodiny večerní do osmé hodiny ranní jsme měli 43 zásahů, které se týkaly čerpání vody, zajištění průtoku Vltavy a vlévajících se potoků, odstraňování stromů a jiných nebezpečných stavů.
 
Na Podolském nábřeží jsme např. řešili zajištění pontonu, jeden ponton, plovoucí přímo na Karlův Most naši hasiči s pomocí bagru nasměrovali pod oblouky mostu tak, aby most nebyl poškozený, v Záběhlicích jsme v ulici K Prádelně, kde jsme byli předtím několikrát uvolňovat ucpávající se Botič, odstranili lávku, kde se naplaveniny zachytávaly, v Radotíně jsme zachránili psa, průběžně jsme doplňovali hráze a z Lahovic, Bubenče a Dejvic zachraňovali další osoby.

Krátce před druhou hodinou ranní při monitoringu prací na Vltavě velitel směny uviděl v dáli kouř a nahlásil na operační středisko požár, na místo vyjeli hasiči z Holešovic. Jednalo se o hořící loď na vodě u Libeňského ostrova. Od místního občana jsme si půjčili loď, dali na ni čerpadlo, hadice a zásah provedli na vodě. Po uhašení požáru našli naši hasiči na lodi člověka, který požár nepřežil. Vrak lodi jsme za pomoci lodi přesunuli na druhý břeh a zajistili proti posunu. Sálavým teplem byla poškozena i vedle stojící loď. Během dnešního dopoledne se na místo dostaví naši odborníci z oddělení zjišťování příčin vzniku požáru k doplnění fotodokumentace a stanovení možné příčiny požáru. Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnutá na 100 tisíc korun.
 
Výjezdy hasičských jednotek na území hl. m. Prahy v souvislosti s dlouhotrvajícími nepříznivými povětrnostními podmínkami (vydatný déšť, vítr):
 
  • 1.           06.05 – 9, Kovanecká – kontrola mostů  
  • 2.           06.16 – 4, Záběhlická – uvolnění mostu   
  • 3.           06.25 – 7, Varhulíkové – průsak vody zábranami, čerpání vody  
  • 4.           07.01 – 10, K prádelně 106/6 – čerpání vody      
  • 5.           07.06 – 8, Andrštova 1339/4 – čerpání vody
  • 6.           07.12 – 16, Radotínská 41/14 – záchrana   
  • 7.           07.14 – 4, Chodovská – čerpání vody      
  • 8.           07.15 – 4, Ohradní 1159/65 – čerpání vody 
  • 9.           07.21 – 13, K zadní Kopanině - odstranění naplavenin      
  • 10.       07.31 – 15, U Břehu 637/37 – čerpání vody 
  • 11.       07.35 – 2, Rašínovo nábřeží 412/30 – čerpání vody            
  • 12.       07.42 – 16, Dostihová – záchrana 2 osob   
  • 13.       07.45 – 16, Ke Dračkám - průsak vody zábranami, čerpání vody  
  • 14.       07.45 – 6, Slunná 544/17 – vyvrácený strom      
  • 15.       07.45 – 8, Světova 1051/15 – čerpání vody 
  • 16.       07.45 – 8, nám. Dr. Václava Holého 1049/8 – čerpání vody
  • 17.       07.52 – 7, nábř. Kpt. Jaroše – čerpání vody
  • 18.       07.53 – 8, nám. Dr. Václava Holého 1049/8 – čerpání vody
  • 19.       08.10 – 4, Sekaninova – odstranění ulomených větví          
  • 20.       08.16 – 6, Českomalínská – vyvrácený strom     
  • 21.       08.22 – 9, Hrdlořezská – odstranění ulomené větve           
  • 22.       08.30 – 10, Petrohradská 141/52 – čerpání vody
  • 23.       08.30 – 5, Hilmarova 979/2 – vyvrácený strom   
  • 24.       08.32 – 11, Osvětová – čerpání vody      
  • 25.       08.32 – 12, U Spořitelny – čerpání vody  
  • 26.       08.37 – 8, Voctářova 2367/12 – záchrana osob  
  • 27.       08.43 – 10, Petrohradská 141/52 – čerpání vody
  • 28.       08.54 – 16, Radotínská – zajištění plovoucího hausbótu     
  • 29.       08.56 – 16, Na Rymáni – pomoc občanům (dovoz surovin)       
  • 30.       09.04 – 16, Výpadová– čerpání vody       
  • 31.       09.10 – 7, Bubenská – čerpání vody        
  • 32.       09.35 – 2, Rašínovo nábřeží – odstranění kmene od pilíře mostu  
  • 33.       09.35 – 13, K Zadní kopanině – vyvrácený strom nad silnicí       
  • 34.       09.39 – 22, Na Luka – vyčištění koryta potoka     
  • 35.       09.44 – 16, Na Bluku – záchrana osob a koní     
  • 36.       09.47 – 8, U Libeňského zámku – protipovodňová opatření (pytle) 
  • 37.       09.48 – 10, K Prádelně – odstranění větví   
  • 38.       09.54 – 10, Na Botiči 3204/2 – monitoring úniku plynu        
  • 39.       10.02 – 1, Mariánské náměstí 190/5 – čerpání vody           
  • 40.       10.03 – 8, Šaldova 466/34 – uzavření kanálu      
  • 41.       10.08 – 10, Záběhlická – čerpání vody     
  • 42.       10.09 – 6, Bílá 1784/1 – vyvrácený strom
  • 43.       10.13 – 8, Bohniská – zajištění padajícího komína              
  • 44.       10.25 – 7, Za Elektrárnou – průsak zábran  
  • 45.       10.31 – 8. Na Rokytce – odstranění stromu z koryta          
  • 46.       10.32 – 8, U Synagogy 236/2 – monitoring, čerpání vody   
  • 47.       10.32 – 3, Velehradská 837/26 – odstranění ulomené větve       
  • 48.       10.36 – 9, Prosecká 66/93 – zajištění padající opěrné stěny      
  • 49.       10.38 – 6, V Podbabě 2517/8 – záchrana osob  
  • 50.       10.41 – 21, U Trativodu – čerpání vody   
  • 51.       10.46 – 6, Ruzyňská 253/26 – čerpání vody
  • 52.       10.53 – 6, Veleslavínská 25/14 – vyvrácený strom              
  • 53.       11.02 – 6, Rýznerova – čerpání vody      
  • 54.       11.03 – 8, U Libeňského pivovaru 1077/13 – čerpání vody 
  • 55.       11.10 – 5, V Úvalu – vyvrácený strom     
  • 56.       11.36 – 5, Pod Žvahovem 377/5 – zajištění propadlého OA
  • 57.       11.39 – 10, Práčská – odstranění větví    
  • 58.       11.45 – 6, V Šáreckém údolí 74/22 – přetržený kabel VN – vypnutí PRE                  52
  • 59.       11.54 – 10, Záběhlická 222 – převržený sud s olejem (400 m2
  • 60.       12.02 – 4, Ostrčilovo náměstí – odstranění větví 
  • 61.       12.09 – 16, K řece – čerpání vody           
  • 62.       12.11 – 8, Zenklova – zpevnění hráze     
  • 63.       12.11 – 10, Za Potokem 3301/8 – odstranění naplavenin    
  • 64.       12.13 – 6, V Podbabě 2519/12 – záchrana 3 osob             
  • 65.       12.37 – 4, Sliačská – čerpání vody          
  • 66.       12.38 – 16, K Lázním – čerpání vody      
  • 67.       12.39 – 15, U Břehu – čerpání vody         
  • 68.       12.40 – 16, Vrážská – čerpání vody         
  • 69.       12.49 – 4, V mokřinách – čerpání vody    
  • 70.       12.53 – 21, Utěšilova – čerpání vody       
  • 71.       13.02 – 12, Molákova 582/22 – provizorní oprava odpadního potrubí                         
  • 72.       13.10 – 17, Šedivého 552/2 – čerpání vody 
  • 73.       13.13 – 10, K Prádelně – odstranění naplavenin 
  • 74.       13.20 – 16, Strakonická – záchrana osob – letecky            
  • 75.       13.27 – 12, Chuchelská – záchrana dvou osob  
  • 76.       13.30 – 16, Českého červeného kříže 561 – prokopání strouhy 
  • 77.       13.57 – 10, Podle náhonu – čerpání        
  • 78.       14.04 – 8, Cínovecká – vyčištění potoka  
  • 79.       14.19 – 7, U Trojského zámku 1 – záchrana dubových dveří     
  • 80.       14.26 – 13, Dalejská – vyčištění kanalizace
  • 81.       14.28 – 22, Bečovská 1279/15 – čerpání vody    
  • 82.       14.36 – 16, Břežanské údolí – odstranění padlého stromu 
  • 83.       14.40 – 5, K Zabrkům 127/1 – čerpání vody
  • 84.       14.57 – 10, Práčská 159/37 – klády pod mostem               
  • 85.       15.02 – 6, Roztocká – monitoring MÚ      
  • 86.       15.02 – 16, K novým domkům 122 – záchrana osob          
  • 87.       15.06 – 13, Ve Výrech – vyčištění hráze rybníka 
  • 88.       15.11 – 11, Dolnokřeslická – čerpání vody  
  • 89.       15.13 – 10, Vysočanská – odstranění padlého stromu       
  • 90.       15.14 – 13, K zadní kopanině – odstranění padlého stromu       
  • 91.       15.21 – 4, Mechovka 458 – odstranění padlého stromu      
  • 92.       15.22 – 5, Nepomucká 1023/7 – odstranění stromu           
  • 93.       15.35 – 5, Weberova 299/33 – odstranění stromu              
  • 94.       15.37 – 16, Na Rymáni – čerpání vody    
  • 95.       16.18 – 5, U železničního mostu – čerpání vody 
  • 96.       16.30 – 4, Loucká 914 – čerpání vody     
  • 97.       16.30 – 10, Práčská – odstranění naplavenin      
  • 98.       16.33 – 12, Obchodní náměstí – čerpání vody    
  • 99.       16.35 – 10, U břehu 1373/51 – odstranění stromu              
  • 100.   16.39 – 4, Na lhotech – čerpání vody       
  • 101.   16.47 – 10, K prádelně – odstranění naplavenin  
  • 102.   16.53 – 16, Hudební 579 – záchrana osob  
  • 103.   17.01 – 4, Na hřebenech II – čerpání vody   
  • 104.   17.02 – 16, K sádkám – záchrana osob  
  • 105.   17.07 – 16, Dolnočernošická 447 – záchrana osob            
  • 106.   17.09 – 12, Ke kašně 498/18 – stavba zábran    
  • 107.   17.10 – 12, Na losách 505/10 – odklízení naplavenin          
  • 108.   17.11 – 12, Putimská 43/7 – stavba zábran
  • 109.   17.24 – 6, V Podbabě – čerpání vody      
  • 110.   17.25 – 8, Na pískovně 834/2 – odstranění padlého stromu       
  • 111.   17.30 – 16, Výpadová – čerpání vody      
  • 112.   17.33 – 17, Bendova 1123/1 – čerpání vody
  • 113.   17.58 – 12, Hornocholupická 2101/50 – čerpání vody         
  • 114.   18.30 – 4, Nad malým mýtem – čerpání vody     
  • 115.   18.36 - 8, Trojská - čerpání vody            
  • 116.   18.39 - 10, Průběžná - záchrana osob   
  • 117.   18.49 - 10, V Haltýři - odstranění padlého stromu              
  • 118.   18.59 - 10, K Prádelně - odklízení naplavenin     
  • 119.   19.30 - 21, Dohnalická - čerpání vody    
  • 120.   19.34 - 10, U Břehu - odklízení naplavenin
  • 121.   19.39 - 19, Tuháňská - čerpání vody      
  • 122.   19.55 - 14, Mladoboleslavská - odstranění padlého stromu       
  • 123.   20.16 - 10, Bramboříková - odstranění padlého stromu     
  • 124.   20.26 - 4, Podolské nábřeží - likvidace utrženého pontonu       
  • 125.   20.28 - 5, Chotkovy sady - odstranění padlého stromu      
  • 126.   20.40 - 6, Na Vrchmezí - čerpání vody   
  • 127.   20.48 - 7, Hlávkův most - čerpání vody   
  • 128.   20.54 - 6, Roztocká - záchrana osob     
  • 129.   21.10 - 10, K Prádelně - zajištění mostu
  • 130.   21.14 - 12, K Jezu - čerpání vody           
  • 131.   21.18 - 16, Šůrova - čerpání vody           
  • 132.   21.20 - 10, K Horkám - odklízení naplavenin      
  • 133.   21.31 - 16, Vrážská - odklízení naplavenin
  • 134.   21.41 - 8, U Rokytky 5 - stavba zábran   
  • 135.   21.54 - 16, Oddechová - záchrana osob
  • 136.   21.55 - 16, K Zahradám - záchrana osob   
  • 137.   22.02 - 11, Osvětová 887 - čerpání vody
  • 138.   22.17 - 6, Mlýnská - záchrana osob        
  • 139.   22.55 - 1, Smetanovo nábřeží 5 - čerpání vody  
  • 140.   23.38 - 6, V Podbabě - záchrana osob   
  • 141.   23.50 - 5, K Zadní kopanině - odstranění padlého stromu  
  • 142.   00.40 - 6, Papírenská - stavba zábran    
  • 143.   00.50 - 16, Vrážská - kontrola zábran     
  • 144.   01.26 - 7, Jankovcova 6 - oprava zábran                          
  • 145.   02.36 - 4, Na Hřebenech II - čištění kanalizace  
  • 146.   02.54 - 16, Strakonická - kontrola budovy   
  • 147.   03.31 - 8, Zenklova 34 - čerpání vody     
  • 148.   03.52 - 7, Za Elektrárnou - čerpání vody 
  • 149.   04.11 - 7, Jankovcova 2 - oprava zábran
  • 150.   04.27 - 4, Na Mlejnku 1 - čerpání vody    
  • 151.   05.53 - 7, Jankovcova 6 - oprava zábran
  • 152.   06.00 - 7, Jankovcova 16 - oprava zábran  
 
Povodně v Jihočeském kraji
 
Dobrý den, v přiložených tabulkách zasílám přehled mimořádných událostí řešených v rámci povodní. Součástí jsou dvě tabulky (viz níže na stránce), které popisují stav k 3.6.2013 a od 3.6.2013. Dále zasílám přehled odbavených událostí systémem TCTV České Budějovice. Tyto čísla popisují  počet hovorů, které v rámci 24hodinové směny odbavilo TCTV 112 v počtu tří sloužících příslušníků na sloužící směnu.
 
Profesionální hasiči zasahovali u 312 mimořádných událostí.
 
Jednotky sboru dobrovolných hasičů zasahovaly u 488 mimořádných událostí.
 
V současné chvíli zasahují jednotky profesionální hasičů na odčerpávání vody ze sklepů a rozsáhlých lagun, čerpání kanalizace a pytlování v celkovém počtu cca 20 řešených událostí.

Počet odbavených hovorů na TCTV Č.B. Toto jsou hovory, na které operátor relevantně reagoval – řešil je.

1.6.                        813
2.6.                        2094
3.6.                        993
4.6.(do 6:15)      27

Celkem tedy 3927hovorů 
 
Plzeňští hasiči zasahovali u téměř 500 událostí.
 
Intenzivní srážky od pátku 31. května 2013 sužují celé území Plzeňského kraje. Prudký a vytrvalý déšť způsobil velmi rychlé vzestupy hladin vodních toků. V sobotu došlo k rozvodnění malých vodních toků a následně i větších, na některých tocích byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.
 
Od páteční do pondělního poledne (31. května – 2. června) zasahovali hasiči u téměř peti seti událostí, které souvisejí s povodněmi. Na řešení těchto situací byly nasazeny jednotky PO jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů. Do záchranných prací byl prostřednictvím ústřední koordinace zapojen také Záchranný útvar HZS ČR, Policie ČR a Armáda ČR.
 
Postupně byly postiženy všechny oblasti Plzeňského kraje. Nejhorší situace v pátek byla na Domažlicku, v soboru pak největší škody voda nadělala na Rokycansku a na Plzeňsku. Ještě v neděli dopoledne to vypadalo, že se velká voda vyhne Tachovsku, ale kolem 15 hodiny odpoledne ukázala voda svoji sílu i tam, nejen v nejvíce postiženém Plzeňsku, Klatovsku a Rokycansku. V pondělí je zatím nejvážnější situace na Plzeňsku a Rokycansku.
 
3. SPA
 
V sobotu v 20:06 hodin byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity na Klabavě na Rokycansku.
V neděli v 5:01 hodin v Tajanově na Klatovsku, v 9:51 hodin v Přešticích a v 18:05 hodin byl vyhlášen 3. SPA pro celý Plzeňský kraj.
 
Ve Velkých Hydčicích byla vyhlášena v neděli na žádost starosty všeobecná výstraha – nebezpečí zátopové vlny.
 
ZÁCHRANA Z VODY
 
Od pátku hasiči usilovně pátrají po vodákovi, který byl naposled spatřen nad jezem ve Starém Plzenci. Hasiči z řeky vylovili pouze kajak, pádlo a brašnu s doklady. Tělo voda doposud nevydala.
 
K další záchranné akci z vody vyjeli hasiči v soboru do Rabštejna nad Střelou. Osobní auto zůstalo uvězněno uprostřed řeky, dvě osoby stihly vylézt z auta na střechu. Vrtulník LZS nemohl vzlétnout. Hasiči zachránili obě osoby pomocí člunu, vozidlo Hummer nebylo možné z důvodu silného proudu vyprostit, voda dosahovala autu až po střechu.
 
V neděli se kvůli zvýšené hladině vody jednotka se musela brodit vodou do zahrádkářské kolonie v Koterově. Když přišli hasiči na místo, osoby, které měli hasiči evakuovat, sdělili jednotce, že se evakuovat nebudou, zásob mají dost a počkají do rána a pak se rozhodnou. K prvnímu schodu u chaty chybělo ještě 2,5metru.
Ve Zvíkově z kempu hasiči evakuovali dvě osoby. Ty byly odvedeny strání. V kempu hasiči vystavěli protipovodňové hráze a odčerpávali vodu z restaurace.
 
Ve Štěnovicích hasiči zachránili muže. Ten byl uvězněn vodou ve své chatce.
 
Z jezdeckého oddílu v Lobzích hasiči pomohli s evakuací koní.
 
MONITORING VODNÍ HLADINY
 
Hasiči po celou dobu monitorovali všechny toky řek, potoků i hladiny rybníků a veškeré další vodní plochy. Během monitoringu bylo uzavřeno několik komunikací po celém kraji z toho důvodu, že nebylo možné bezpečné projetí daným úsekem. Případně byla na několika místech z bezpečnostních důvodů snížena rychlost.
 
ČERPÁNÍ VODY
 
Hasiči čerpali vodu především ze zatopených rodinných domů, odčerpávali laguny ze zahrad, silnic a kolejišť, jednu lagunu odčerpali i v plzeňské ZOO, vyčerpávali znečištěnou vodu ze studní.
 
V Nýřanech zaplavila voda sklep a kotelnu v domě s pečovatelskou službou. Hladina vody dosahovala v některých místech více jak 2,5 metru. Vzhledem k nefunkčnosti topení vydal VZ pokyn k výdeji horkovzdušných fukarů a přímotopů ze skladu civilní ochrany města Nýřany pro nájemníky DPS. Jednotka nasadila všechna dostupná čerpadla na odčerpávání vody z budovy a také z laguny na zahradě. Další část jednotky pročistila propustek bývalého potoka v ulici pod železničním nádražím a tím došlo k odtoku vody z dané lokality.
 
V Úhercích hladina vody ČOV nastoupala tak, že docházelo k jejímu vývěru z kanálových vpustí v prostoru průmyslové zóny. Voda přímo ohrožovala trafostanici a skladové buňky firmy APB. Na čerpání vody ze zaplavené ČOV hasič nasadili veškerá dostupná čerpadla z okolí. V prostoru průmyslové zóny u skladových buněk nasadila velkokapacitní čerpadla i firma APB.
 
Voda zaplavila minigolf v areálu zámku Kozel. Hladina se zvedala nekontrolovatelně a dostala se i do budov. Hasiči vynesli ohrožený majetek do vyšších pater.
 
Velké prostory hasiči čerpaly z plzeňské jízdárny – objekt cca 200x30 metrů, v Chříči sklepní prostory rekreačního střediska – 5 místností o celkové plose cca 150 metrů čtverečních.
 
V Kokšíně u Švihova dešťová voda naplnila v zemědělském družstvu staré nádrže na naftu. Na dně usazený kal se zvedl a rozlil se po okolí. Hasiči přečerpali nečistoty do náhradních nádrží. 
 
Velkokapacitní čerpadlo SOMATI hasiči využili na odčerpání vody ze soukromé elektrárny ve Švihově. Bude potřeba i na vyčerpání vody z haly, ve které je zatopeno zboží v hodnotě půl milionu korun.
 
PROČIŠTĚNÍ KANALIZACE
 
Hasiči na mnoha místech kraje pročišťovali bahnem a náplavami zanesenou kanalizaci. V mnoha případech tak zabránili tomu, aby voda vyplavila domy a napáchala obrovské škody.
 
ODKLÍZENÍ BAHNA
 
Bahno z polí se valilo na silnice, do zahrad i domů.
 
Ve Strašicích déšť spláchl tzv. žížaliště do melioračních odvodů a následně k chovnému rybníku Tisý. Žížaliště je složeno z návozu odpadních kalů z ČOV. Aby hasiči minimalizovali škody v rybníce a aby zabránili znečištění pstruhové vody Padrťského potoka, ucpali kanalizační svod na dvou místech pomocí plastových přepravek a kanalizačních ucpávek, husté kaly zadrželi pomocí jílu. Na potoce se tak vytvořily dvě laguny, které šlo zlikvidovat. Přestože hasiči udělali vše proto, aby se žížaliště do rybníka nedostalo, řídká část kalů do rybníka natekla. Vzhledem k tomu, že kal byl značně zředěn, neměla by mít událost závažné následky. Přesto nelze vyloučit následné škody. Biochemickým procesem kalu by mohlo dojít k odebrání kyslíku z vody a následné otravě ryb.
 
V neděli v Hošticích na Klatovsku se protrhlo hnojiště. Splašky unikaly do místního rybníka. Na místě byli rybáři i pracovníci zemědělského družstva, dále Životní prostředí.
 
U Soběšic na Klatovsku se pna celý jeden jízdní pruh sesunul svah. Hasiči společně s traktorem SÚS nahrnuli bahno a kameny ke straně vozovky.
 
PYTLOVÁNÍ, PROVIZORNÍ PROITPOVODŇOVÉ STĚNY
 
Se zajišťováním a rozvozem pytlů s pískem sloužících ke stavbě provizorních protipovodňových stěn začali v Rokycanech. Občané Rokycanska měli možnost si objednat na Městském úřadě v Rokycanech potřebný počet pytlů. Pytle pak rozvářeli hasiči ve spolupráci s Městskou policií.
 
Hasiči po všechny dny zajišťovali pytle s pískem a rozváželi je po celém kraji. 
 
Protipovodňové stěny hasiči nestavěli jen z pytlů písku. Provizorní hráz v Hostouni na Domažlicku vytvořili pomocí traktorů a zásahového vozidla. Vodu tak odklonili do jedné ulice, kde nehrozilo žádné nebezpečí zatopení. Kromě jedné garáže tak všechny ostatní budovy před vodou uchránili.
 
POPADANÉ STROMY
 
Kromě čerpání vody a událostí přímo spojených s vodou, museli hasiči odklízet také popadané stromy. Ty se ve většině případů vyvrátily vinou podmáčené půdy.
 
V pátek Rokycansku hasiči museli v Borku vytáhnout z vodní plochy strom, který bránil odtoku vody, a hrozilo, že se voda vylije do budov.
 
V sobotu byli hasiči z Radnic odstranit strom ze silnice u Chříče. Během jejich zásahu se vyvrátily necelých 50 metrů od nich další dva vzrostlé stromy, které padly na chatu. Naštěstí nikdo nebyl zraněn. V chatce se nikdo nenacházel.
 
V Blížejově na Domažlicku a v Sušici hasiči odstraňovali další stromy, které hrozily pádem do potoka. V případě, že by došlo k jejich pádu, vodní tok by byl přehrazen a došlo by k jeho vylití.
 
  
 
 
por. Mgr. Pavla Jakoubková
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje
Tel.: +420 950 330 249
Mobil: +420 724 895 511

Wasar Mělník






Jaroměř



Ústí nad Labem








Nový Bydžov







 


Dvůr Králové n/L a přehradní nádrž Les Království







 
KrajPočty evakuovaných osob (celkem):Počty zachráněných osob (celkem):
3. června k 8,00 hod.3. června k 11,00 hod.4. června k 6,00 hod.3. června k 8,00 hod.3. června k 11,00 hod.4. června k 6,00 hod.
Praha54071001121600
Středočeský11521156019190
Jihočeský744744045450
Plzeňský330220
Ústecký235447353291152
Královéhradecký1010028280
Liberecký990220
   0  0
   0  0
Celkem26937105532920925752
Evakuace ULK:
 Ústí nad Labem 49 ulic
 Děčín 223 osob
 Litoměřice: evakouvány 4 obce: Počáply, České Kopisty, Žalhostice, Křešice
 Evakuace v obci Terezín 1600 osob
 
 
Přehled mimořádných událostí řešených v rámci povodní v Jihočeském kraji
od 3.6 06:00 do 4.6. 06:00
čerpání vody
odstranění nebez. stavů
ostatní mim. udál.
součty
orientační počet evak.
zachránění
CB
22
14
0
36
0
0
CK
18
9
0
27
0
0
JH
3
4
0
7
0
0
ST
13
5
0
18
16
0
PT
10
3
0
13
0
0
PI
25
7
0
32
0
0
TA
28
7
0
35
0
0
 
119
49
0
168
16
0
 
 od 1.6 06:00 do 3.6. 06:00
čerpání vody
odstranění nebez. stavů
ostatní mim. udál.
součty
orientační počet evak.
zachránění
CB
76
52
2
130
180
0
CK
38
29
1
68
4
4
JH
8
12
0
20
0
0
ST
31
15
0
46
140
2
PT
24
24
1
49
66
11
PI
72
40
0
112
314
8
TA
51
54
2
107
40
20
 
300
226
6
532
744
45
 
 
 
 

 

3. 6. ODPOLEDNE - podává zprávy kraj Ústecký, Moravskoslezský, Jihočeský a Liberecký

Zprávy a fotografie

Povodeň v Ústeckém kraji

3.6. Na Litoměřicku byla kvůli stoupající hladině řeky Ohře v 13:30 nařízena evakuace obce Terezín.

Ústí nad Labem – Byla zřízena krizová linka pro obyvatele 475 271 100. V 10:53 bylo uzavřeno Předmostí a proběhla evakuace 4 ulic v centru, 9 ulic v Krásném Březně, 6 ulic ve Vaňově, 19  ulic na Střekově, 4 ulic v Brné a 7 ve Svádově.

Plynárenským podnikem RWE byl ve 13:43 byl vyhlášen stav nouze pro Ústecký kraj. Dodávky nejsou omezeny, střední a větší odběratelé jsou povinni zabránit úniku plynu při povodni. Krizový štáb Ústeckého kraje bude zasedat v 17:00.
 
Hasičské jednotky v tuto chvíli, to jest v 15:35, zasahují nebo budou zasahovat na 56 místech v kraji. Tolik událostí má otevřeno Krajské operační středisko. Ať už se jedná o přípravu čerpacích míst v ohrožených městských uzlech, úpravu a budování protipovodňových hrází, regulaci toků, pročisťování vpustí a další činnost. Na 17 místech v kraji probíhá čerpání vody. Na 10 místech v kraji hasiči odstraňují překážky. Jedná se především o spadlé stromy. 
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje
                                

Tým hasičů z Moravskoslezského kraje zasahuje v Čechách

Převoz osob a materiálu po vodě, záchranu psa, evakuace a informování obyvatel, vyklízení objektů a garáží a monitoring stavu vodních hladin má za sebou hasičský tým WASAR z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, který od nedělního odpoledne pomáhá v záplavách poškozených či ohrožených obcí v Čechách. Rozdělil se na dvě části, jedna přespala v hasičské stanici v Mělníku, druhá ve Strakonicích.

Týmy pracovaly například v okolí Tábora, v obcích Řež, Kly a Bukole. Jdna část se nyní přepravuje na další záchrannou práci v Černošicích u Prahy. Hasiči z Moravskoslezského kraje převáželi na člunech například stavaře, kormidelníka remorkéru či elektrocentrály a další potřebný materiál.

Do Čech vyjelo v neděli 2.6.2013 dopoledne celkem 32 profesionálních hasičů ze všech okresů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) s osmi vozidly a hlavně s dvanácti nafukovacími čluny.

WASAR odřad z HZS MSK je speciálně vybaven a vycvičen pro záchranné práce na vodní hladině, mj. při povodních. Jeho příslušníci absolvovali několik „povodňových“ cvičení v zahraničí, i doma pravidelně trénují jak na klidné a tekoucí, tak na divoké vodě.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje


Profesionální a dbrovolní hasičí v jižních Čechách

V souvislosti s povodněmi do 15:15 hodin jednotky profesionálních hasičů HZS Jč. kraje zasahovaly u 43 mimořádných událostí a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí zasahovaly u 51 mimořádných událostí.
Všechny jednotky společně vykonávají činnost spojenou s čerpáním vody a odstraňování nebezpečných stavů.
 
plk. Mgr. Martin Novotný
vedoucí odd. OPIS
HZS Jihočeského kraje
České Budějovice, Pražská 52b
Tel.: 725 035 009
E-mail: martin.novotny@jck.izscr.cz


Voda v Libereckém kraji stoupá i klesá, nejhorší situace je na Frýdlantsku

Po dramatické neděli se přes noc, kdy srážky alespoň na chvíli ustaly, situace kolem vodních toků stabilizovala. Hasiče spíš zaměstnávaly popadané stromy, vyjížděli do Českého Dubu, Mníšku, na Jablonecku pak do části obce Kokonín, na Českolipsku do části obce Dolní Libchava,  nebo Svoru.

Nejvíce dramatická zůstává povodňová situace na Fýdlantsku. Právě sem už v sobotu zamířila pomoc HZS Libereckého kraje a dnes dopoledne byly síly a prostředky směřující do oblasti kolem Višňové posíleny. Na místě zasahují liberečtí profesionální hasiči s obojživelným pásovým vozidlem Hägglunds, povolán byl také týlový kontejner a pro případ zhoršení situace dnes dopoledne dorazil i hasičský autobus. Dnes byly počty zasahujících hasičů navýšeny o dalších 5 jednotek a HZS LK využil i jednotky z oblastí (např. Jablonecka), kde zatím povodňová situace není tolik vyhrocená. Hasiči v oblasti Višňové především odčerpávají velké laguny, které se tvoří kolem hráze a které již ohrožují několik obydlí. Celkem se od soboty ve Višňové vystřídalo 21 jednotek hasičů. Dnes došlo u zásahu také ke zranění jednoho dobrovolného hasiče, který si zlomil ruku.

Během dopoledne se sešel s krizovými orgány obcí řídicí důstojník HZS Libereckého kraje a prošel lokality jako Víska, Minkovice, Černousy či Dětřichov. Pokud by se situace v obcích Libereckého kraje zhoršovala, je HZS Libereckého kraje připravený do postižených míst poslat styčné důstojníky pro velení v sektorech. Jednotlivé územní odbory také zabezpečily početní stavy na stanicích a pracovištích HZS LK a připravují příslušníky, kteří budou schopni doplnit stávající početní stavy.
              
V průběhu dne (do 15. hodiny) vyjížděli hasiči HZS Libereckého kraje 26x k technické pomoci, celkem zasahovali u 32 událostí. Dle dat Povodí Labe platí nadále 3. SPA na Smědé v Předláncích a na Jeřici v Mníšku (tam voda pomalu klesá). Dnes dopoledne také klesla hladina řeky Ploučnice v Mimoni ze svého 3. SPA na 2. SPA. 

por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
Tel.: + 420 950 470 039
Mobil: +420 775 994 933
E-mail: zdenka.strauchova@hzslk.cz

Hasiči ve Středočeském kraji...

... od dnešní půlnoci do 16. Hodiny vyjížděli k 350 událostem. V terénu jsou jak profesionální, tak dobrovolní hasiči. Stále řeší problémy s přeplněnými toky řek a potoků, mnohé hráze rybníků jen s obtížemi drží množství vody, voda z lesů a polí zaplavuje komunikace i RD. Hasiči neustále v celém kraji čerpají vodu ze zatopených sklepů…


Například přehrada Orlík začala upouštět vodu a problémy s tím mají Solenice a Kamýk, odkud se evakuují lidé. Protržením hrozí hráze rybníka ve Vestci nebo Bystřici u Benešova.


Hasiči během dne zachraňovali např. 2 osoby uvízlé v autě v Nenačovicích na Berounsku, pro chataře, který zůstal v Hřebečníkách  na Rakovnicku,  musel dokonce letět vrtulník, pro záchranu maminky s dítětem z chaty v Bratronicích na Kladensku stačilo hasičské auto. Ve Stochově na Kladensku hasiči – lezci sundavali nemocného muže, který vylezl na sloup velmi vysokého napětí a předali ho ZZS. Pochlubit se můžeme i záchranou několika psů z vody – například v Mělníku, srny v obci Kly na Mělnicku…

Potěšující je, že na krizovou nonstop linku 950 870 424  Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje volá řada lidí a žádá informace např. o dopravě, ale také nabízejí fyzickou i finanční pomoc pro lidi, kteří jsou postižení vytrvalým deštěm a vodou z vylitých koryt řek a potoků.


Těší nás, že lidé oceňují, co pro ně hasiči ve dne i v noci dělají. Řada firem proto nabídla občerstvení a nápoje pro zasahující hasiče – jmenujme Box servis Kladno, Gurmán Klub s.r.o. Kamenné Žehrovice, Cvrčovická distribuční, Bagette s.r.o., Pekárny Kompek… Děkujeme a rádi předáváme.

nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz

Višňová na Liberecku














 

Ústí nad Labem, Děčín a Hřensko
Ústí 1.jpg Ústí 2.jpg Ústí 3.jpg
Ústí 4.jpg Ústí 5.jpg Ústí 6.jpg
Děčín 1.jpg Děčín 2.jpg Děčín 3.jpg
Děčín 4.jpg Děčín 5.jpg Hřensko 1.jpg
Hřensko 2.jpg Hřensko 3.jpg Hřensko 4.jpg
Hřensko 5.jpg Foto: Lukáš Marvan HZS ÚK

 

3. 6. POLEDNE - informuje Karlovarsko, Olomouc, Střední Čechy, Vysočina, Jižní Čechy

 Zprávy a fotografie
 

Vycvičené a předurčené karlovarské jednotky zasahovaly v Praze

Vůbec poprvé vyjížděli pomáhat speciálně připravené jednotky dobrovolných hasičů na likvidací následků živelných katastrof i mimo Karlovarský kraj. Na žádost operačního střediska Generálního ředitelství HZS ČR v Praze, které řídí záchranné a likvidační práce během povodní v Praze, vyjížděli v neděli večer do Prahy čtyři jednotky hasičů. Jednalo se o jednotky dobrovolných hasičů, které jsou v rámci odborné přípravy vyškolené a předurčené na pomoc při ochraně obyvatel během živelných katastrof. Vybrány byly jednotky z Krásna, Vintířova, Libé a Verušiček. V Praze byly určeny na pomoc při evakuaci majetku a vybavení z budovy Ministerstva dopravy. Zároveň bylo připravených  dalších pět jednotek, konkrétně Tři Sekery, Pozorka, Lázně Kynžvart, Blatná a Otročín, na střídání již zasahujících hasičů v Praze. V pondělí v dopoledních hodinách bylo rozhodnuto, že prozatím další střídání není potřeba a hasiči z Karlovarského kraje se mohly vrátit. I nadále zůstávají připravené na další výjezd do Prahy nebo do jiné části republiky, kde by bylo potřeba jejich pomoc.

Systém předurčených jednotek pro úkoly ochrany obyvatel během přírodních katastrof funguje v Karlovarském kraji tři roky. Za tu dobu bylo vybráno osmnáct jednotek dobrovolných hasičů napříč celým územím kraje. Tyto jednoty absolvovaly v uplynulých třech letech systematický výcvik na likvidací následků podobných situací. Dobrovolní hasiči se učili protipovodňová opatření ale i pomoc při evakuaci či poskytování humanitární pomoci. V praxi byly tyto jednotky už využity při podobných situacích v rámci kraje, poprvé byla jejich pomoc vyžádána i mimo kraj.

Hasiči v kraji i nadále monitorují situaci a jsou v kontaktu se členy povodňových komisí. Událostí v souvislosti s počasím si zatím nevyžádaly žádné zranění.

Od sobotního rána do pondělního dopoledne řešili hasiči v Karlovarském kraji celkem 146 událostí. Z tohoto počtu bylo přes 120 událostí vedeno jako technická pomoc. Nejčastěji se jednalo o čerpání vody z objektů, čištění vodních toků, odstraňování popadaných stromů či sesuvů půdy a také stavění protipovodňových hrází z pytlů s pískem. Tyto hráze se stavěly v místech, kde voda ohrožovala obytné domy či jiné objekty – v Dolním Žandově, Karlových Varech, Ostrově, Mostově a na dalších místech. Během monitoringu situace přímo v terénu ve spolupráci s policií či obecní policí hasiči několikrát zjistili zatopené či vodou odříznuté chatové a zahrádkářské osady. V žádném z těchto případů nebyl potřeba zásah hasičů při záchraně osob z těchto zatopených míst. Žádná z událostí si zatím nevyžádala ani zranění obyvatel kraje nebo zasahujících hasičů.
 

Na likvidaci následků těchto událostí se podílelo přes čtyřicet jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, tedy přes dvě stě hasičů.
Po celou dobu byl posílen početní stav operátorů na operačním středisku hasičů, kde byla zároveň zřízena pracovní skupina krizového štábu hasičů. Připravena byla rovněž skupina pro výdej humanitárního materiálu ze skladů. Aktuální situaci hasiči nadále v těsném kontaktu se členy povodňových komisí sledují.

por. Martin Kasal
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Tel.: +420  950 370 389
Mobil: +420 725 103 389
E-mail: martin.kasal@hzs-kvk.cz


Z Olomoucka...

Profesionální a dobrovolné hasiče, kteří pomáhají při povodních v Praze, posílí ještě tým dvou profesionálních hasičů z požární stanice v Prostějově, kteří na místo vyjeli dnes dopoledne kolem 11:00 hodin s týlovým kontejnerem. Hasiči míří do Zbraslavi, kde doplní tým sedmi hasičů s velkokapacitním čerpadlem.

Týlový kontejner je určen pro zajištění zázemí pro krátkodobý odpočinek hasičů. Jeho součástí je elektrocentrála, propan-butanová lahev, sociální zařízení, mikrovlnná trouba, varná konvice, stůl a dvě lavice. Hasiči se uvnitř mohou schovat před deštěm a ohřát se. Kontejner je schopen fungovat nezávisle na okolí, sám si vyrobí elektřinu pro svícení a topení.

Vyslaný autobus, který z Olomouce odjel v neděli 2. června 2013 dopoledne jako první odřad se čtyřmi desítkami jak profesionálních, tak i dobrovolných hasičů, se vrací zpět do Olomouce. Autobus odjel z místa působiště několik minut po půl dvanácté.

por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci@hzsol.cz
web: olk.hzscr.cz

Střední Čechy...

Hasiči na Rakovnicku od včerejšího dne do dnešního oběda vyjížděli k téměř ke 40 událostem. Venku byli a jsou profesionální hasiči i dobrovolní hasiči.
Popadané stromy a větve – Rakovník, Křivoklát, Zbečno, Roztoky , Slabce, Všetaty, Račice…
Kalivody – strom padal na RD
 
Čerpání vody ze zatopených sklepů, garáží… - Rakovník, Chrášťany, Újezd nad Zbečnem, Mšec, Řevničov, Děkov
Sklepy chat ve Třtici, Kněževes – 1,5 m vody ve sklepě a přitéká z potoka
 
Monitoring toků, hrází rybníků, čištění ucpaných mostků

  • Pustověty – (dnes 11.00 hodin) zablokovaný průtok vody pod mostem. Na místě jsou hasiči z Rakovníka a místní. Sami to nezvládnou, je potřeba bagr
  • Rakovník  - uvolňují most ucpaný naplaveninami

Dnes ve 12 hodin     Hřebečníky-Týřovice potřebuje pomoc muž, který zůstal na chatě a kolem ní stoupá voda… Hasiči na místo povolávají vrtulník. 
 

Hasiči ve Středočeském kraji od půlnoci do 11.30 hodiny mají zaevidováno už na 240 výjezdů. Stále pokračují práce na likvidaci následků vytrvalého deště. Složitá situace je např. na Mělnicku. 

Hasiči už dopoledne zachraňovali 3 osoby v Kralupech nad Vltavou, od bývalé budovy MěP, a další 3 osoby a dítě z budovy bývalé komerční banky. V Mělníku, z bývalého areálu čističky, jeli loďkou zachraňovat psa, který zůstal uvězněný na suchém místě, obklopené vodou. Dopadlo to dobře, dokonce hasiči zachránili ještě jednoho psa, který k nim připlaval.

Přetekl rybník např. na Nymbursku v obci Městec Králové, na Kolínsku rybník v Dolních Chvalinách – ohrožuje RD. Na Kladensku v poledne jeli hasiči zachraňovat ženu s dítětem, která zůstala na chatě v Bratronicích-Mostecký mlýn.
 
Na Kladensku ve Stochově u stadionu vylezl v 9 hodin na sloup VVN muž. Hasiči museli nechat vypnout elektrický proud a lezecká skupina ze stanice HZS Kladno pro něj na sloup vylezla. Naštěstí se nechal přemluvit a spustit na zem. Hasiči ho v 11 hodin předali ZZS.
 
Krizová nonstop linka:      950 870 424
Je zřízena na Krajském operačním a informačním středisku Hasičského záchranného sbor Středočeského kraje a slouží pro dotazy občanů.
 
Z rozhodnutí ředitele HZS Středočeského kraje z důvodu povodní v ČR se ruší krajská soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel původně plánovaná na den 6. 6.2013 na letišti Tlustice u Hořovic. Náhradní termín není momentálně znám, ale pravděpodobně se soutěž uskuteční v měsíci září. Děkujeme za pochopení.
 
 
nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz
 

Odřad dobrovolných hasičů se vrátil zpět z Prahy na Vysočinu

Čtyři desítky dobrovolných hasičů z Vysočiny zasahovaly od včerejšího poledne do dnešních dopoledních hodin v povodněmi zasažené Praze. Úkolem hasičů z Nového Města na Moravě, Jaroměřic nad Rokytnou, Žďáru nad Sázavou – Zámku, Lesonic,  Humpolce a Jihlavy – Bedřichova byla pomoc se stavbou protipovodňových zábran. Téměř dvacet hodin nepřetržitě vysočinští hasiči takto  pomáhali v Praze, a to konkrétně na Zbraslavi a v Holešovicích.
 
Dislokovaný v Říčanech nadále zůstává odřad profesionálních hasičů, který na pomoc vyrazil včera v pozdních odpoledních hodinách. Ještě včera večer byli členové tohoto odřadu nasazeni do terénu a pomáhali mimo jiné při evakuaci  v obci Štěchovice. S největší pravděpodobností zůstane tento odřad na místě dislokace do středečního rána, kdy bude vystřídán odřadem novým, opět z řad profesionálních hasičů. Odřad je nasazován dle aktuální situace a jeho činnost je koordinována operačním střediskem HZS Středočeského kraje.
 
V tuto chvíli míří z Vysočiny do Říčan další pomoc, tentokrát materiální. Jedná se o 1000 kusů jednokomorových pytlů a 400 kusů pytlů dvoukomorových, které budou použity ke stavbě protipovodňových hrází.
 
Situace na Vysočině je relativně klidná. Během noci nemusely dokonce jednotky požární ochrany v souvislosti s počasím zasahovat vůbec. V průběhu ranních a dopoledních hodin vyjeli hasiči k šesti událostem – čtyřikrát zasahovali na Pelhřimovsku a dvakrát na Havlíčkobrodsku.  V obci Krucemburk například čistili ucpanou kanalizaci, v Hořepníku pacovští profesionální hasiči pročišťovali vodní tok a v Havlíčkově Borové tlakovali kanalizaci. Všechny události se obešly bez zranění osob.

Petra Musilová
mluvčí HZS Kraje Vysočina  


Přehled událostí HZS Jihočeského kraje

za období od 27. 5. do 2. 6. 2013
víkend 1.6. – 2.6.2013 je zpracován jako celkový přehled událostí spojených s vydatným deštěm a povodní na území Jihočeského kraje.
(vydáno jako samostatná zpráva)

Zpracovala: por. Ing. Vendula Matějů, tisková mluvčí

Povodně Jihočeský kraj

Ve dnech 1.6-3.6.2013 proběhla po intenzivních a silných deštích záplava na většině území Jihočeského kraje. Nejvíce postižené okresy jsou Tábor, Písek, České Budějovice, Český Krumlov, Prachatice. Během těchto dnů byl na OPIS HZS JčK zaznamenán masivní nárůst volání na tísňovou linku. Tyto požadavky OPIS HZS Jihočeského kraje neprodleně řešil a vysílal síly a prostředky k řešení mimořádných událostí. Jednotky HZS Jč. kraje a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí řešily cca 530 mimořádných událostí.
 
Během těchto dnů zasahovalo celkem na území Jihočeského kraje 179 jednotek PO. Jednotky zasahovaly celkem u 532 událostí. Profesionální jednotky HZS Jihočeského kraje řešily 217 událostí a dále jednotky sboru dobrovolných hasičů řešily 363. V rámci exponovaných oblastí proběhla evakuace 744 osob z tohoto počtu bylo 45 osob zachráněno. Nejvíce evakuovaných osob bylo v městě Protivín a obci Milenovice. Celkem zde bylo evakuováno 270 osob. Další zásadní evakuace proběhla na území ORP Vodňany 115 osob a ORP Týn nad Vltavou 169 osob.
 
Mezi nejčastější zásahy patřilo čerpání vody (300) a odstranění nebezpečných stavů (226). Dále jednotky prováděly na mnoha místech území Jihočeského kraje monitoring vodních toků a celkové situace. Celkem ve 33 případech.
 
Celkový přehled počtů událostí za jednotlivé okresy je uveden na stránce dole v tabulce.

HZS Královéhradeckého kraje

Vážení kolegové, zasílám Vám fotografie ze zásahů hasičů na Hradecku a Jičínsku v souvislosti s vydatným deštěm. Foto: stanice Nový Bydžov – obec Prasek, Foto: stanice Hořice – obce Dachovy. Martina Žahourková,
tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje.

Prasek a Dachovy na Královéhradecku:


 


 


 


 



 

 Tabulka HZS Jihočeského kraje: 

 
čerpání vody
odstranění nebez. stavů
ostatní mim. udál.
součty
orientační počet evak.
zachránění
CB
76
52
2
130
180
0
CK
38
29
1
68
4
4
JH
8
12
0
20
0
0
ST
31
15
0
46
140
2
PT
24
24
1
49
66
11
PI
72
40
0
112
314
8
TA
51
54
2
107
40
20
 
300
226
6
532
744
45

 

3. 6. RANNÍ SERVIS - neděle a pondělí na Hradecku, Ústecku a Olomoucku, v Praze a na Kladensku

Zprávy a fotografie
Výjezdy hasičů na Kladensku
 
Včera 2. 6. 2013 a dnes 3. 6. 2013 (do 9 hodin) vyjížděli hasiči HZS Středočeského kraje už k 33 případům. Zasahují profesionální i dobrovolní hasiči. (Naštěstí tu nemáme řeky, jen nás zlobí potoky a déšť.)
 
Čerpání vody ze sklepů, studní, garáží…   
  • Malé Kyšice- Hřebenka, jízdárna Sletiště, Unhošť, Žilina, Lány, Kladno-Švermov,
  • Libušín – zaplavený RD – voda ze stráně stále přitéká
  • Stochov – Čelechovice – podemletá zeď, hrozí pádem
  • Velké přítočno – voda v díře připravené na bazén
 
Včera 2. 6. 2013 ve 10.40 hodin v Kamenných Žehrovicích se protrhla hráz Turyňského rybníka a voda zaplavila fotbalové hřiště, naštěstí údolí Kačáku je široké, voda se rozlévá na louky, takže obce Doksy, Družec a chatové oblasti to moc nezasáhlo. Na místě byli kladenští hasiči, hlídají si to dobrovolní hasiči ze Žiliny.
 
Padlé stromy – odstraňovali jsme stromy a větve např. v Kladně, Srbech, Bratronicích, Horní Bezděkově, Drnku…
 
Jen připomínám nonstop krizovou linku pro občany: 950 870 424
 
 
Hlavní město Praha
 
3. 6. 2013
Od 7:30 jsme vyjeli k dalším dvaceti případům, řešíme nakloněné, popadané stromy, nalomené větve, nebezpečné stavy, a to ve Střešovicích, Nuslích, Bubenči, Hrdlořezích, vodu z objektů čerpáme v současné době v Holešovicích, Libni, Nuslích, Hlubočepích, Modřanech a na Šeberově. Stále čerpáme vodu naším vysokokapacitním čerpadlem na Rokytce a uvolňujeme velké množství trosek a odpadu na přítocích Vltavy. Na Karlově mostě stále pracují hasiči, kteří za pomoci bagru chrání oblouky Karlova mostu proti poškození a zajišťují průtok Vltavy.
 
 
Olomoucký kraj

V Praze jsou v pondělí 3. června 2013 ráno stále tři odřady hasičů z Olomouckého kraje.
1. odřad, který z Olomouce vyjel v neděli 2. června 2013 v 11 hodin dopoledne, a který čítá na 4 desítky profesionálních a dobrovolných hasičů, stavěl celou noc protipovodňové hráze v Praze v okolí Čertovky, Kampy, Mánesova náměstí a Prahy 7 - Holešovic. Jejich činnost na místě pomalu končí a předpokládá se, že se během dopoledne budou vracet zpět do Olomouce.
 
Další odřad (střelmistři a potápěči z HZS Olomouckého kraje) provedl odstřel pontonu na Vltavě a ukončil svoji činnost v Praze dnes, v pondělí 3. června 2013, ve 3 hodiny ráno. Během dopoledne byli hasiči - střelmistři a hasiči - potápěči posláni k další činnosti do obce Kamenice.
Poslední vyslaný odřad, který z Olomouce vyjížděl dnes, v pondělí 3. června 2013 v 0:30 hodin, přijel nad ránem do Prahy. Sedm hasičů sebou vezlo velkokapacitní čerpadlo. Byli odesláni do Zbraslavi, kde provádí čerpání vody za protipovodňovou zdí. Tlakové jímky na několika místech propustili vodu, a ta se valí na obydlí. Hasiči ji velkokapacitním čerpadlem čerpají a vrací zpět do Vltavy. Dnes během dopoledne bude za velkokapacitním čerpadlem odjíždět týlový kontejner z PS Prostějov.
 
Ústecký kraj
3.6. 9:15 Na Litoměřicku byly z důvodů ohrožení velkou vodou evakuovány obce Křešice, Žalhostice, České Kopisty a Mlékojedy.
Voda dosáhla ráno 587cm. Je připraveno 1000 pytlů s pískem a distribuováno na potřebná místa. V Lovosicích podnik Lovochemie odstavil výrobu. V Roudnici nad Labem byla postavena protipovodňová stěna. Ve Štětí byla uzavřena silnice u podniku Mondi a Mondi omezil výrobu.
Děčíně bylo z důvodů nebezpečí stoupající hladiny Labe evakuováno 215 lidí a 8 lidí bylo evakuováno ve Hřensku. V Děčíně bylo ráno na Labi naměřeno 650cm. V Děčíně jsou postaveny protipovodňové hráze a u nich je voda odčerpávána. Stanice HZS evakuovala materiál s přízemních prostorů.
 
Ústí nad Labem byla ráno naměřena hladina Labe ve výši 695cm. Byl uzavřen kruhový objezd pod Větruší. V ústecké části Střekov byla vyhlášena zatím dobrovolná evakuace. Oba mosty by měly být uzavřeny až při dosažení hladiny 780cm. Hasičské jednotky jsou schopny odčerpávat případnou vodu pod viaduktem u mostu Dr. Edwarda Beneše do výše hladiny Labe 850cm a držet jej tak průjezdný. Při odříznutí střekovské strany Labe bude jedna jednotka HZS Ústeckého kraje ze stanice Všebořice dislokována do podniku Setuza.
 
Královéhradecký kraj
 
Během noci z neděle na pondělí 3. června klesaly hladiny většiny řek v Královéhradeckém kraji. Povodňové stupně přesto zůstávají na řekách Labe, Úpa nebo Cidlina. Na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku byl dnes ráno vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Od dnešní půlnoci do deváté hodiny ráno hasiči vyjeli k více jak 15 událostem. Na některých místech, hlavně v Novém Bydžově, monitorovali hladinu zvyšující se řeky Cidliny. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů domů ve Smidarech na Hradecku a Kopidlně, Sobčicích, Vysokém Veselí, Lázních Bělohrad na Jičínsku. V Komenského ulici v Jaroměři na Náchodsku došlo dnes k ránu k poškození pilíře a části železného mostu přes řeku. Do vody se zřítila železná lávka, která je součástí mostu.
 
V neděli 2. června již od časného rána hasiči zasahovali na desítkách míst v kraji, kde se voda vylila z koryt rozvodněných řek, říček a potoků. Během čtyřiadvaceti hodin hasiči zasahovali u více jak 150 událostí. Nejvážnější situace byla hlavně na Trutnovsku, dále na Jičínsku a Hradecku.
V Hostinném a Rudníku na Trutnovsku voda zaplavila domy, ve kterých zůstali lidé. Silný proud nepustil do nejvíce zasažených oblastí hasiče s těžkou technikou ani na člunech. Na místo byl proto povolán vrtulník Letecké záchranné služby Hradec Králové i s hasičem – leteckým záchranářem. V podvěsu vrtulníku bylo z nejvíce ohrožených oblastí zachráněno šest lidí. Další lidé byli zachráněni pomocí policejního vrtulníku. Později se již na místo dostali hasiči na člunech a pomáhali lidem v zaplavených oblastech. Na některých místech museli těžkou technikou odstraňovat naplaveniny pod mosty a čistit koryta řek. Kromě čerpání vody hasiči také odklízeli stromy, které podemlela voda a spadly na silnice. Ve večerních hodinách byl na operační středisko hasičů ohlášen nález těla v řece Úpě v Mladých Bukách. Tělo muže se hasičům podařilo vytáhnout až v Trutnově. Na Trutnovsku byly nasazeny tři jednotky profesionálních hasičů z Trutnova, Vrchlabí a Dvora Králové nad Labem a přes dvacet jednotek dobrovolných hasičů okresu Trutnov, na pomoc dorazil také vyprošťovací automobil ze Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Hasiči zasahovali hlavně v Rudníku, Hostinném, Svobodě nad Úpou, Janských Lázních, Dolní Malé Úpě a Velké Úpě, Černém Dole, Rtyni v Podkrkonoší, Horní a Dolní Brusnici, Mostku, Kalné Vodě, Petříkovicích, Žacléři, Mladých Bukách, Úpici, Chotěvicích, Horním Žďáru, Stříteži, Dvoře Králové nad Labem, Suchovršicích, Borovničce, Vrchlabí, Peci pod Sněžkou nebo Špindlerově Mlýně.
 
Vážená situace byla během včerejšího dne také na Jičínsku, a to hlavně v Nové a Staré Pace, kde voda zaplavila ulice a obytné domy. Z domů v ulicích Staropacká v Nové Pace museli hasiči evakuovat sedm lidí, v ulicích Revoluční, U Splavu a Tovární ve Staré Pace další tři osoby. V Roškopově zachraňovali před velkou vodou jehňata. Na několika místech museli hasiči pročišťovat koryta řek od naplavenin, které ucpávaly mosty a bránily průtoku vody a také výpustě. Jednalo se o obce Miletín, Jičíněves nebo Libáni. V Mlázovicích hasiči vybudovali provizorní hráz pro odklonění toku vody a v Miletíně vyhloubili odvodňovací kanál. Na Liběšickém rybníku došlo k protržení hráze. Místní rybáři vybudovali provizorní odvodňovací kanál, kudy odtékala voda z rybníka. Hasiči nejen odčerpávali vodu ze zatopených domů, sklepů, zahrad a silnic, ale odklízeli spadlé stromy v Šárovcově Lhotě, Soběrazi, Řeheči, Mezihoří. Na Jičínsku byly nasazeny tři jednotky profesionálních hasičů z Nové Paky, Jičína a Hořic a na dvě desítky jednotek dobrovolných hasičů okresu Jičín. Hasiči zasahovali v Nové a Staré Pace, Miletíně, Kopidlně, Lhotě u Pecky, Dolním Javoří, Vrchovině, Vidochově, Hořicích, Butovsi, Lužanech, Židovicích, Kacákově Lhotě, Lázních Bělohrad, Pecce, Slavhosticích, Ostroměři, Starém Místě, Vysokém Veselí, Mlázovicích, Vojicích, Pševsi, Ohnišťanech nebo Dolní Nové Vsi.
 
Na Hradecku zasahovaly dvě jednotky profesionálních hasičů z Nového Bydžova, Hradce Králové – stanice Pražská a desítka jednotek dobrovolných hasičů okresu Hradec Králové u tří desítek událostí. Hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a domů v Šaplavě, Humburkách, Smidarech, Podolibech, Zábědově, Lišičkách, Myštěvsi, Ohnišťanech, Chlumci nad Cidlinou, Skřivanech, Zachrašťanech, Novém Bydžově, Staré Skřeněři, Hlušičkách, Lovčicích. V Olešnici hasiči postavili hráze z pytlů s pískem, které ochránily obytnou část obce. Ve Zdechovicích a Tůních hasiči odstraňovali stromy ze silnic, v Šaplavě čistili jez řeky od naplavených prken. 

Během včerejšího dne se začala zvedat hladina řeky Labe. V Jaroměři na Náchodsku hasiči během dopoledne vystavěli na několika místech ve městě protipovodňové hráze kvůli možnému zvýšení hladiny řeky. Po půl dvanácté dopoledne byli profesionální a dobrovolní hasiči z Jaroměře informováni o kočárku s dítětem v řece v Jaromírově ulici v Jaroměři. Hasiči pátráním a prozkoumáním koryta řeky nenašli žádný kočárek. Profesionální hasiči z Náchoda a dobrovolní hasiči z České Skalice čerpali ve Zlíči, vodu ze sklepa rodinného domu čerpali také dobrovolní hasiči z Červeného Kostelce v ulici Za Občinou v Červeném Kostelci. V 15:10 hodin byli profesionální hasiči z Náchoda, dobrovolní hasiči z Náchoda a Nového Města nad Metují povoláni do obce Jestřebí, kde byl v korytě řeky spatřen muž na kajaku. Ten se při sjíždění řeky mezi Peklem a Novým Městem nad Metují převrátil a skončil ve vodě. Ani pátrání v délce několika kilometrů nepřineslo žádný výsledek a do večerních hodin se muže nepodařilo najít.

 

 

 

Nová Paka a přilehlé obce

Ohnišťany

Trutnovsko

Trutnovsko

 
 

vytisknout  e-mailem