HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Mladé Boleslavi startuje Mistrovství ČR v požárním sportu

Co nejrychleji přeběhnout 32 metrů s téměř devítikilovým žebříkem k věži, zavěsit ho na parapet ve druhém podlaží, vylézt po něm, posadit se na parapet, žebřík pověsit na okno ve třetím podlaží a bleskurychle po něm vyšplhat, to samé zopakovat o patro výše. Pokus je ukončen doskočením na podlahu ve 4. podlaží cvičné věže.  

 

Takto popsané to vypadá celkem složitě, ale profesionální hasiči tuto velice náročnou disciplínu, spojující v sobě výbušnou sílu rukou s koordinací nohou zvládají. Ti nejlepší to dokáží i pod 14 sekund. Nevíte, jestli se pohybují více jako opice nebo veverky, jestli ve vzduchu je zrovna noha nebo ruka.

Výstup do 4. podlaží cvičné věže je jedna ze čtyř disciplín, které tradičně absolvují sportovci na nadcházejícím mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu, které se uskuteční ve dnech 23. až 25. srpna 2013 na Městském stadionu v Mladé Boleslavi. Další disciplíny jsou běh na 100 m s překážkami, štafeta 4 x 100 metrů s překážkami a požární útok. Tyto disciplíny plní také dobrovolní hasiči, muži i ženy.

Středočeský kraj reprezentuje desetičlenné družstvo hasičů, část jich má už zkušenosti s vrcholovými závody, pro některé to bude celorepubliková premiéra. Největším úspěchem družstva Středočechů bylo 2. místo v požárním útoku, k němuž v roce 2004 stačil čas 23,22 s. Dnes už je národní rekord s přetlakovým ventilem 21,08 s a drží ho družstvo HZS Kraje Vysočina, národní rekord bez přetlakového ventilu vytvořilo družstvo HZS Plzeňského kraje v čase 21,80 s.

 Větší část soutěžního družstva Středočeského kraje se od té doby obměnila, přišli mladší závodníci. V posledních dvou letech se družstvo usadilo ve druhé polovině celkových výsledků, byť časy jednotlivých disciplín by ještě několik let zpátky odpovídaly umístění těsně pod stupni vítězů. Středočeská parta sportovců se letos připravuje pod odborným vedením čtyřnásobného mistra ČR ve výstupu na cvičnou věž v letech 2000, 2001, 2002 a 2004, který se pochlubit může také 4 x druhým a dvakrát třetím místem na cvičné věži a v dvojboji – Radka Vyviala. Slouží na stanici HZS Kolín a v době, kdy byl na vrcholu, dokázal se na věž dostat časem pod 14 s. Byl dlouholetou stálicí a oporou družstva, pověstný dříč, který dokázal absolvovat obrovskou porci tréninkových dávek.

Nejstarším závodníkem družstva je 48letý Jaroslav Tkáč, který slouží na stanice HZS Příbram. Je vícemistrem republiky z roku 1998 ve výstupu na věž v čase 15,13 s. Radek Bárta bude vlastně domácím závodníkem, slouží na nedaleké stanici HZS Mnichovo Hradiště. Je to nejlepší stovkař, který se může pochlubit osobním rekordem z roku 2008 , kterou dokázal zdolat za 16,48 s. Další závodník – Lukáš Novotný – slouží na stanici HZS Beroun. Je to srdcař, který dokáže stmelit kolektiv, stálice a opora na věži i stovce. Osobní rekordy má na stovce 17,10 s, na věži 15,29 s. Již druhým rokem zastává post strojníka. Legenda Pytlák Říha slouží jako denní zaměstnanec na Územním odboru Kutná Hora. S požárním sportem pořádně začal až v jednatřiceti letech, přesto se na věži vypracoval na čas 15,57 s. Je jedním z mála lidí, který vydržel Vyvialův dril. Při požárním útoku spojuje savice. Pavel Mayer slouží na stanici HZS Beroun a kluci si ho nejvíc cení pro jeho šikovné ruce, koš i působení coby hasmen. Josef Vlach slouží na stanici HZS Kutná Hora, a je to parťák do nepohody - šikovný, rychlý, vytrvalý, tak jak je to potřeba. Petr Hrbek ze stanice HZS Kutná Hora zastává v útoku post béčkaře, ale ještě neukázal všechno, co umí. Martin Kůřil slouží na stanici HZS Beroun a je na tom podobně, teď je navíc limitován zraněním kolene. Rekord z minulého roku na věži 15,44 s a na 100 metrů s překážkami 18,05 s drží Milan Tůma, sloužící na stanici HZS Kutná Hora. Ve štafetě běží na 4. úseku „ve výpeku“, v útoku zastává post rozdělovačníka. A nakonec jsme si nechali Václava Říhu, je to takový univerzální sportovec. K HZS přišel z líhně požárních sportovců z Krchleb, kde se každoročně pořádá závod Krchlebská věž, kterou Václav sám stavěl. V současné době slouží na stanici HZS Kutná Hora a při závodech nejvíce oslňuje brilantní technikou na 100 metrů překážek, ve štafetě startuje většinou na 3. úseku jako rozdělovač, v útoku má na starosti převážně levý proud.

Pořadatelem mistrovství ČR je každoročně Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, které pověří některý z krajů, aby se ujal organizace závodu i role hostitele. Loni probíhalo mistrovství ve Zlínském kraji, letos tato úloha padla na kraj Středočeský. I když přípravy na vrcholnou sportovní akci profesionálních i dobrovolných hasičů probíhají již od podzimu loňského roku, o komplikace a zdržení, které se doháněly v čase, kdy jiní tráví dovolenou, se postaraly červnové povodně.

V průběhu červnových povodních v rámci Středočeského kraje zasahovali hasiči u celkem 6.747 událostí, z nichž 1.433 zásahů bylo provedeno profesionálními jednotkami (4.297 zasahujících hasičů), 5.082 zásahů provedly jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí (12.974 členů) a 179 zásahů provedly jednotky HZS podniků (367 zasahujících hasičů). Všude na jejich pomoc čekali lidé, kteří měli problémy s vodou nebo se ocitli v nesnázích. Při zásazích spojených s povodněmi bylo evakuováno 12.128 osob a 131 osob bylo zachráněno. Zraněno bylo 14 civilních osob, dva profesionální a osm dobrovolných hasičů. Nejvíce zásahů bylo v okrese Praha-západ, na Mělnicku a Berounsku. Všichni hasiči u zásahů strávili v součtu 55.961 hodin. Velkou vodou bylo postiženo 331 obcí ve Středočeském kraji. Středočeským hasičům přijeli na pomoc také hasiči z jiných krajů republiky, ze Slovenska i Polska.

Pro účastníky již 42. mistrovství ČR v požárním sportu družstev HZS ČR a 60. mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, které je navíc třetí společné profesionálních i dobrovolných hasičů - Středočeši připravili řadu novinek a překvapení. Do Mladé Boleslavi přijede víc jak 650 sportovců, členů soutěžních družstev profesionálních i dobrovolných hasičů z celé naší vlasti, České hasičské jednoty a Moravské hasičské jednoty

Ani statutární město Mladá Boleslav se neujalo role hostitele poprvé. Zmodernizovaný Městský stadion v Mladé Boleslavi se stal místem konání již XI. mistrovství ČR hasičů z povolání v roce 1982. O třicet let později, v červnu roku 2012, se sem vrátila krajská soutěž v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů Středočeského kraje. Také letošní spolupráce s městem je příkladná – primátor města společně s hejtmanem Středočeského kraje převzali nad soutěží záštitu. Město soutěžícím, rozhodčím i návštěvníkům umožnilo využívat bohaté stravovací, ubytovací i kulturní kapacity, nabídlo prostory k parkování i pomoc městské policie.

Letos se diváci mohou těšit na velice atraktivní výstup do 4. podlaží cvičné věže přímo na stadionu. Vyrostlo na tréninkovém fotbalovém hřišti bývalého stadionu a postaví i zbourají nám ji kolegové ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín. Soutěž začíná v pátek 22. srpna ve 13 hodin a v podvečer na ni naváže slavnostní nástup všech sportovců i rozhodčích. Pozvání přijala také řada zajímavých hostů. K vidění tu budou vlajky ze všech krajů profesionálních i dobrovolných hasičů. Dekorováni budou první vítězové, kteří převezmou zajímavé, netradiční medaile i ceny. To by samozřejmě bez pomoci sponzorů nešlo. Generálním partnerem mistrovství je Komerční banka a.s. a desítky dalších menších i větších sponzorů.
Divákům dění na stadionu a přímé záběry do míst, kde se něco zajímavého děje, bude přenášet velkoplošná obrazovka. Postřehy ze soutěže bude vysílat také sportovní redakce České televize na programu ČT 4, přímo v Mladé Boleslavi budou reportéři Českého rozhlasu – Region, kteří budou veřejnosti sportovní dění přibližovat přímo ze stadionu.

O divácky zajímavé momenty půjde v každé sportovní disciplíně. V běhu na 100 metrů s překážkami divák jistě ocení mrštnost, s jakou se soutěžící dostávají přes dvoumetrovou překážkovou stěnu a hned na to balancují ve výšce 1,2 m na osmimetrové kladině, široké jen 18 cm. Při štafetách k tomu ještě přibude přenos ručního hasicího přístroje a uhašení skutečného ohně na závodní ploše. Při požárním útoku musí sedmičlenné družstvo nastartovat požární stříkačku, z vodního zdroje dopravit hadicemi vodu na vzdálenost 95 metrů a zasáhnout jí dva terče.
O zábavu i adrenalinovou podívanou nebude nouze. Přijďte povzbuzovat hasiče stejně, jako to slíbila Bára Špotáková.
 

Lenka Kostková
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

 

vytisknout  e-mailem