Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Český systém vyšetřování požárů ohromil experty z Estonska

8. 4. 2014 (Martin Podjukl) - Estonci vyslali své specialisty, aby se podrobně seznámili s českým systémem vyšetřování požárů. 

 

Fotogalerie  »»»
 
Zajišťování stop, odběr vzorků z místa požárů nebo specifika spolupráce s Policií ČR při řešení kriminálních činů, to vše a mnohem více bylo obsahem setkání expertů na vyšetřování požárů, které připravilo a vedlo MV – generální ředitelství HZS ČR.
 
MV – generální ředitelství HZS ČR vyhovělo žádosti estonského generálního ředitelství záchranných služeb o praktickou výměnu zkušeností a připravilo a vedlo ve spolupráci s dalšími HZS krajů celou akci. Cílem vyšetřování požárů je zejména zjistit příčinu vzniku požáru a jeho způsob šíření.
 
Estonci u nás prošli ohněm
 
Villu Ilves, Kaido Voor a Kristina Külaots, tři vyšetřovatelé z Estonska, byli ve dnech 24.-28.3.2014 seznámeni se vším, co neodmyslitelně patří k práci vyšetřovatele. Hlavními tématy diskuse byla zejména spolupráce jednotlivých složek bezpečnostních sborů na místě trestného činu, práce se psem, analýza odebraných vzorků na specializovaných pracovištích a vedení a vyhodnocování získaných dat. Během své návštěvy však měli i příležitost navštívit pestrou paletu hasičských stanic jak v Praze, tak v Plzni. Osahali si moderní i standardní hasičskou techniku, přístroje a výcviková zařízení.
Protože je však „výměna expertů“ o praxi, neváhali si zkusit reálný oheň. „Flash over“ kontejnerem si s dýchací technikou na zádech prošli Villu Ilves a Kaido Voor. Na vlastní kůži tak zažili i typickou část výcviku běžného hasiče.  
 
Nestačí teorie, člověk to musí zažít
 
Zahraniční kolegové měli jedinečnou příležitost zažít, jak probíhá výcvik nováčků. Při ohledávání vyhořelých aut v areálu HZS ČR ve Zbiroze, byli na místě seznámeni s propracovaným systémem výuky, který zahrnuje nejen samotné technické ohledání místa činu, ale také vytěžování svědků apod.
Detaily a specifika vyšetřování jednotlivých zemí však vyplynuly až při reálné simulaci vyhořelého interiéru. Podle předem vytvořeného scénáře byl pro Estonce připraven příslušníky HZS Plzeň zvláštní prostor, ve kterém kolegové ze zahraničí sami řešili případ úmyslně založeného požáru. Na tomto případě došlo mezi experty obou zemí k výměně řady postřehů a zkušeností, které by jinak ani nebyly zmíněny. „Tohle je výborné! Tyhle simulace jen potvrzují, že nestačí věci pouze teoreticky vysvětlovat, ale je potřeba je skutečně na místě zažít,“ řekl Villu Ilves po vyřešení případu. „Přál bych si, aby se něco takového dělalo i u nás,“ dodal nadšeně.   
 
Evropský program „Výměna expertů“
 
Setkání mezi vyšetřovateli obou států proběhlo v rámci Evropského programu „Výměna expertů“. Program byl zahájen před několika lety, aby umožnil profesionálům z úrovně operativní, taktické, vědecké, plánovací nebo administrativní, vzájemně porovnat postupy a metody využívané v jejich zemi s cílem navázání další užší spolupráce.
 
Pro Estonce byly partnery po celou dobu akce vyšetřovatelé z MV-generálního ředitelství HZS ČR a HZS Moravskoslezského kraje. Na akci se pak významně podíleli také příslušníci HZS Plzeňského kraje a HZS hl. m. Prahy. „Očekávali jsme, že se nám bude někdo věnovat, ale že dostaneme příležitost poznat takové množství lidí z oboru, kteří s námi podrobně diskutují každou naši otázku, nás ohromilo!“ řekl Villu Ilves na závěr.



kpt. Ing. Martin Podjukl

vyšetřovatel požárů
MV-generální ředitelství HZS ČR

 


Originální fotografie původní velikosti:

vytisknout  e-mailem