Zjišťování příčin vzniku požárů
Ustanovením § 31 odst. 1 písm. f) zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů je hasičskému záchrannému sboru uložena povinnost v rámci výkonu státního požárního dozoru zjišťovat příčiny vzniku požárů. Za touto povinností se skrývá soubor mnoha náročných vyšetřovacích úkonů, k nimž je zapotřebí řada teoretických i praktických zkušeností a znalostí v různých oblastech.
Podrobnosti k způsobu a rozsahu zjišťování příčin vzniku požáru jsou upraveny ustanovením § 50 vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci) ve znění pozdějších předpisů.
Při zjišťování příčin vzniku požáru se zjišťuje:
- místo a doba vzniku požáru,
- osoba, u které požár vznikl,
- příčina vzniku požáru včetně možných verzí,
- okolnosti mající vliv na šíření požáru včetně dodržení podmínek požární bezpečnosti stavby, vyplývajících z ověřené projektové dokumentace,
- následky požáru, jako jsou předběžná způsobená škoda, zraněné a usmrcené osoby,
- výše uchráněných hodnot při hasebním zásahu,
- porušení předpisů o požární ochraně,
- jiné okolnosti nezbytné pro zjištění příčiny vzniku požáru.
V odůvodněných případech se při zjišťování příčin vzniku požáru provádí odebírání výrobků nebo vzorků.
Při zjišťování příčin vzniku požárů orgány státního požárního dozoru zpravidla spolupracují s orgány činnými v trestním řízení, orgány státní správy a orgány státního odborného dozoru. Výsledky a závěry zjišťování příčin vzniku požárů se uvádějí do odborných vyjádření, popřípadě znaleckých posudků, které slouží k dalšímu řízení.
Závěry ZPP slouží také pro účely stanovení návrhů preventivních opatření, zaměření kontrolní činnosti, zaměření preventivně výchovné činnosti a zaměření při rozvoji požární ochrany. Za tímto účelem se zpracovávají rozbory požárů a technických zásahů.