Kladenští učitelé se učili u kladenských hasičů
Na krizovém štábu Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje se ve středu 12. listopadu 2014 sešli učitelé ze základních škol z Kladna a blízkého okolí. Vybraní zástupci jednotlivých škol přijali pozvání na speciální interaktivní kurz „Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí“, který jim pomůže při výuce této tématiky zařazené do Rámcového vzdělávacího programu základního vzdělávání.
Za skupinu lektorů přivítal pedagogy náměstek krajského ředitele pro úsek prevence a civilní nouzové připravenosti plk. Ing. Jan Ryšavý, podle kterého je dobře, že se uvedená problematika opět vrátila do učebních osnov, i když není samostatným povinným předmětem. „Jsme vděčni za každý prostor, který výuka ochrany obyvatelstva ve školách dostane,“ uvedl náměstek Ryšavý. „Například v nedávné minulosti jsme si při opakovaných povodních potvrdili, jak důležité je, když lidé vědí, co dělat v případě živelní pohromy i jak mají reagovat na pokyny a doporučení krizových orgánů.“
Jednotliví přednášející se snažili, aby „svůj“ tematický okruh podali posluchačům co nejzajímavější a zároveň nejsrozumitelnější formou. Nechyběly obrázkové prezentace, výukové filmy, videa z reálných situací a zásahů ani praktické ukázky. Nejvíce všechny kantory překvapilo malé závěrečné cvičení v terénu, které pro ně nachystal pprap. Libor Stieber z právě sloužící směny. Na přilehlém školním hřišti si totiž každý z nich mohl vyzkoušet účinnost ručních hasicích přístrojů na začínající požár. „Přívlastek interaktivní tomuto kurzu patří právem, díky za opravdu parádní den se zlatou tečkou. Až dodnes jsem nedržela spuštěný minimax v ruce a jsem moc ráda, že jsem si to zkusila,“ svěřila se Veronika Moravcová ze ZŠ a MŠ Doksy. „Trochu jsme se skoro celodenního školení obávali, ale hasiči měli všechno perfektně připravené, takže to uteklo jako voda,“ dodal Mgr. Jaroslav Fuchs, který učí na základní škole ve Vašatově ulici. „Moc se nám líbila i přednáška psycholožky, zejména rady, jak se zachovat v případě nějaké mimořádné události přímo ve škole, což bylo v souvislosti s nedávným žďárským případem velice aktuální.
Vzdělávací kurz, který připravuje skupina preventistů z oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení spolu s dalšími specialisty HZS Středočeského kraje, má za sebou úvodní startovací kola v Berouně a Kladně. „Z reakcí účastníků obou školení můžeme soudit, že jsme nezačali špatně,“ řekl hlavní přednášející kpt. Ing. Mgr. Hynek Černý z HZS Beroun. „Jsme ale na začátku dlouhé tratě. S kurzy chceme samozřejmě pokračovat i v dalších městech našeho kraje, jenže to nestačí. Potřebujeme, aby se všechno šířilo geometricky dál - od učitelů na jejich kolegy a zároveň i na jejich žáky. Abychom s novými trendy ochrany obyvatelstva seznámili skutečně co nejširší veřejnost. Setkávání s pedagogy je pro nás důležité i z důvodu zpětné vazby, kdy zjistíme nové a aktuální problémy nebezpečného chování mládeže a můžeme pro příště lépe připravit konkrétní rady a doporučení pro řešení dané situace, i když to třeba přesahuje původní rámec osnovy kurzu.“
Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje