Příprava starostů ve Středočeském kraji v roce 2015
V souladu s Koncepcí vzdělávání v oblasti krizového řízení, schválenou usnesením Bezpečnostní rady státu ze dne 16. listopadu 2004 č. 14 a Plánem hlavních úkolů MV-GŘ HZS ČR pro rok 2015, se ve Středočeském kraji v prvním pololetí 2015 uskutečnilo vzdělávání starostů obcí zaměřené na přípravu na mimořádné události a krizové situace a jejich řešení.
Přípravu, organizaci a náplň tohoto vzdělávání zajišťovala oddělení a pracoviště ochrany obyvatelstva a krizového řízení krajské ředitelství a územních odborů HZS Středočeského kraje. Na vzdělávání se dále podíleli zástupci oddělení IZS, krajského úřadu, obcí s rozšířenou působností, Policie ČR, zdravotnické záchranné služby, krajské hygienické stanice, krajské veterinární správy a neziskových organizací (ADRA, Český červený kříž).
Starostové byli školeni a vzděláváni zejména v těchto oblastech - bezpečnostní systém ČR, krizové řízení, ochrana obyvatelstva, vzdělávání a preventivně výchovná činnost, integrovaný záchranný systém a jednotky požární ochrany, geografický informační systém HZS ČR, řešení problematiky veřejného pořádku v působnosti obcí (ORP), spolupráce s Policií ČR, problematika práva shromažďovacího, financování opatření při řešení mimořádných událostí a krizových situací, systém hospodářských opatření pro krizové stavy v působnosti ORP, činnost povodňových orgánů obcí a ORP, místo a úloha resortu zdravotnictví při řešení mimořádných událostí a krizových situací, hygienická opatření při řešení mimořádných událostí a krizových situací, veterinární opatření při řešení mimořádných událostí a krizových situací, možnosti neziskových organizací, úkoly k zajišťování obrany v působnosti ORP.
Vzdělávání ve Středočeském kraji začalo 17. února v Mnichově Hradišti a skončilo 10. června ve Slaném. V průběhu téměř čtyř měsíců se celkem uskutečnilo 33 školení. Setkání se většinou konala přímo na stanicích HZS, v některých případech poskytl zasedací nebo společenskou místnost příslušný městský úřad. Účast starostů, eventuálně jejich zástupců, je uvedena v následující tabulce. Oproti roku 2011 byla o něco vyšší, konkrétně u starostů o 4 procenta.
Poznatky a doplnění:
• školení bylo ze strany účastníků hodnoceno kladně,
• spolupráce s ostatními krajskými krizovými orgány a složkami IZS byla na dobré úrovni,
• v průběhu školení byly upřesněny kontakty na starosty a další zástupce obcí,
• byla snaha se podrobněji a více věnovat problematice financování,
• ne na všech místech byl program školení a témata shodná, byly voleny dle místních poměrů a zkušeností,
• příprava obcí v rámci některých ORP byla spojena s akcí „Setkání s hejtmanem“,
• podklady a přednášky byly předávány formou přenosných nosičů či uložením a odkazem na příslušné webové stránky,
• školení v Hořovicích bylo doplněno o praktické ukázky hašení přenosným hasicím přístrojem a protipovodňovými opatřeními.
plk. RNDr. Tomáš Holec
vedoucí OOB a KŘ
HZS Středočeského kraje