HZS Kraje Vysočina  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V teplém počasí nepodceňujte riziko otrav oxidem uhelnatým, dbejte na prevenci a pořiďte si hlásič

Teplé dny s sebou nesou riziko možných otrav oxidem uhelnatým, a to kvůli špatným tahovým poměrům. Teploty uvnitř bytů nebo domů se totiž prakticky neodlišují od teplot venkovních. Zaměřit bychom se proto měli na prevenci, riziko možné otravy nepodceňovat a domácnosti vybavit detektory oxidu uhelnatého.  

V teplém počasí nepodceňujte riziko otrav oxidem uhelnatým, dbejte na prevenci a pořiďte si hlásič

 
V uplynulých dvou letech se hasiči na Vysočině setkali s několika případy otrav oxidem uhelnatým. Některé z nich přitom měly fatální následky. V roce 2014 na následky otrav zemřeli čtyři lidé a téměř jedna desítka lidí byla zraněna. I v roce letošním hasiči u několika otrav oxidem uhelnatým zasahovali. Například v lednu se v bytě v domě na ulici Sportovní v Novém Městě na Moravě unikajícím plynem přiotrávili dva lidé.
 
Oxidu uhelnatému se přezdívá také „tichý zabiják“, jedná se totiž o plyn bez barvy, chuti a zápachu. Jeho identifikace smyslovými orgány člověka je nemožná“, upozorňuje krajský vyšetřoval hasičů kpt. Ing. Jiří Zelenka.
 
Oxid uhelnatý se váže na hemoglobin, a to 250x rychleji než kyslík a vzniká tak karboxyhemoglobin, který zabraňuje kyslíku vázat se na červené krvinky. Dochází tak k nedostatečnému okysličení mozku a následné smrti.
 
Největší nebezpečí představují nedostatečně větrané prostory, například koupelny s instalovaným plynovým kotlem nebo průtokovým ohřívačem“, dodává Jiří Zelenka.
 
Nejdůležitější je pochopitelně prevence. Spotřebiče v domácnosti bychom měli instalovat a používat v souladu s návodem výrobce. Kontrolu a servis spotřebičů doporučujeme provést jednou ročně oprávněnou osobou. Pravidelně jednou ročně by měla být také provedena kontrola spalin a komínů se zaměřením na nesprávné spoje, viditelný rez a zašpinění. V domácnosti by potom neměl v žádném případě chybět detektor oxidu uhelnatého. I ten však musí být použit v souladu s návodem výrobce a je nutné v něm pravidelně měnit baterie.
 
Mírnější forma otravy je lehce zaměnitelná se zcela jinými onemocněními. Otrava v této formě se projeví nevolností, zvracením, bolestmi hlavy, závratěmi nebo slabostí. Při závažnější formě otravy přistupují neurologické příznaky, dochází k poruše vědomí,“ upozorňuje Jiří Zelenka.  
 
Vždy je nutné vyhledat zdravotnickou pomoc a personál upozornit na podezření z otravy oxidem uhelnatým.
 
kpt. Ing. Bc. Petra Musilová - tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina  

vytisknout  e-mailem