Od pátku do pondělí zasahovali hasiči na Vysočině u deseti požárů v přírodním prostředí
Suché a teplé počasí navýšilo počet požárů. Hasiči vyjížděli od pátku do pondělí na Vysočině celkem k deseti ohlášeným požárům v přírodním prostředí. Hořela tráva, hrabanka, ale i obilná pole. Za požáry stojí ve většině případů nedbalost a neopatrnost.
Největší majetkovou škodu za sebou zanechal páteční odpolední požár pole s ječmenem u Radošova na Třebíčsku. Požár zachvátil obilí na ploše přibližně 7 hektarů a s rychle šířícími se plameny na místě bojovaly čtyři jednotky hasičů. Majitel odhadl vzniklou škodu na 100 tisíc korun. Požár zapříčinila žhavá částice, které ulétla z kombajnu při sečení.
Nedbalost v podobě odhozeného nedopalku cigarety způsobila v pátek odpoledne požár trávy na sídlišti Hájek v Třebíči. Požár se podařilo lokalizovat ještě před příjezdem hasičů strážníkům městské policie. Stejně tak nedbalost stojí za sobotním odpoledním požárem hrabanky u obce Vodná na Pelhřimovsku. Požár na ploše přibližně 10x20m hasili profesionální a dobrovolní hasiči z Kamenice nad Lipou.
Tráva a hrabanka hořela v sobotu mimo jiné i u Žižkova Pole na Havlíčkobrodsku nebo Moravce na Žďársku. Ani neděle nebyla pro hasiče klidnější a zasahovat museli u požáru suché trávy v Sasově, Batelově nebo Opatově na Třebíčsku.
I následující dny mají být teplé a suché, hrozí proto zvýšené riziko vzniku požárů. Žádáme proto občany, aby se chovali maximálně opatrně a obezřetně a dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požárů.
Mezi tato pravidla patří následující:
- V přírodě se pokud možno vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně.
- Pamatujte, že v lesích je celoročně zakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech.
- Otevřený oheň je možné rozdělávat jen na místě vzdáleném minimálně 50m od okraje lesa.
- Nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.
- Při teplém a suchém počasí je lepší oheň vůbec nerozdělávat.
- Hořící oheň mějte vždy pod kontrolou, nikdy od něj neodcházejte. Po ukončení pálení nezapomeňte ohniště důkladně uhasit.
- Nikdy nevypalujte trávu a porosty. Tato činnost je zákonem zakázána a hrozí za ní pokuta až 25 tisíc korun.
- Buďte velmi opatrní při používání propanbutanových nebo lihových vařičů. Nenechávejte je ani na okamžik bez dozoru.
- Vyhněte se nebezpečné manipulaci s vysoce hořlavými kapalinami, jako je benzín, nafta, petrolej atd.
- Pamatujte, že požár může způsobit i rozžhavený výfuk (katalyzátor) automobilu.
- Pozor také dávejte při používání zábavní pyrotechniky a tzv. „lampionků štěstí“. Právě tyto lampionky vůbec šťastné nejsou a mohou velmi snadno zapříčinit požár.
Rozdělávat ohýnek v přírodě nedoporučujeme v takto suchém počasí raději vůbec.
Pokud se přece jen rozhodnete jej rozdělat, pak pamatujte na to, že je velmi důležitý již samotný výběr místa pro ohniště. Toto místo by mělo být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničenou pruhem širokým nejméně jeden metr. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50m, od stohu je nutné dodržet odstup 100m. Dostatečná by měla být i vzdálenost od budov. V zásadě vždy rozděláváme jen takový oheň, který jsme schopni zvládnout. Důležité je také mít připravenou dostatečnou zásobu hasebních látek pro případný prvotní zásah. Po ukončení pálení je pochopitelně nutné ohniště důkladně uhasit. Prosíme také občany, aby nám pálení ohlásili. Řádným ohlášením na operační středisko předejdete zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárů. Ohlášení si provádí buď prostřednictvím aplikace na našich webových stránkách (pálení klestí) nebo můžete pálení ohlásit i telefonicky na telefonním čísle 950 270 102.
kpt. Ing. Bc. Petra Musilová - tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina
vytisknout
e-mailem
Facebook