HZS Karlovarského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výcvik Luxor učí přípravu na živelné události

Během víkendu se celkem šestnáct jednotek dobrovolných hasičů zdokonalovalo v činnostech pro řešení následků větrných smrští či povodní. 

 

Výcviky s označením Luxor mají za úkol připravit předem vybrané jednotky dobrovolných hasičů na zvládání následků živelných událostí. Takto vycvičené jednotky jsou předurčené pro tyto činnosti. V případě větrných smrští či záplav profesionální hasiči a dobrovolní hasiči kategorie JPO II. a III. primárně vyjíždějí provádět záchranu osob a majetku, samotnou likvidaci následků těchto událostí pak zvládají předurčené a vyškolené jednotky. První z řady výcviků Luxor se konal v roce 2010 u Mariánských Lázní. Ten poslední pak o víkendu 17. a 18. října v areálu ředitelství HZS Karlovarského kraje, u Tuhnického jezu a v Centru zdraví a bezpečí v Karlových Varech. Každý den se po osmi jednotkách proškolilo na pěti stanovištích:
 
Stanoviště č. 1 – Evakuace a nouzové přežití. Seznámení s aktuálním stavem v oblasti varování, evakuace, nouzového přežití a humanitární pomoci. Seznámení s prostředky HZS KVK a Správy státních hmotných rezerv. Hasiči absolvovali prohlídky skladů s vybavením humanitární pomoci a prakticky si vyzkoušeli stavbu a vystrojení nouzového evakuačního střediska pro 10 osob.
 
Stanoviště č. 2 – Technika HZS kraje. Ukázka techniky určené ke zdolávání následků MU - Tatra evakuační, kontejnery nouzového přežití, dekontaminace či zásobník pohonných hmot, evakuační autobus, čtyřkolka Arctic Cat, olejový separátor, spojový vůz nebo nakladač BobCat.
 
Stanoviště č. 3 – Práce na vodě, vyhledávání osob, čerpání. Plnění teoretických i praktických úkolů v oblasti záchrany osob, vyhledávání utonulých a čerpání vody s využitím technických prostředků HZS kraje – elektrocentrály, čerpadla kalové, plovoucí a ponorné, čluny a záchranné prostředky.
 
Stanoviště č. 4 – Odstranění následků MU. Plnění teoretických i praktických úkolů v oblasti řešení následků vichřice a přívalových dešťů s využitím technických prostředků HZS kraje – elektrocentrály, osvětlovací prostředky, protipovodňové prostředky. Hasiči si vyzkoušeli nouzové zakrytí poškozených staveb či stavbu protipovodňových zábran.
 
Stanoviště č. 5 – Centrum zdraví a bezpečí. Seznámení s možnostmi Centra, úvod do problematiky preventivně výchovné činnosti u HZS kraje a pro jednotky požární ochrany.
 
Kromě předurčených jednotek absolvovali víkendový výcvik také pozvaní jednotlivci z ostatních dobrovolných jednotek. Pro ukončení výcviku pak tito získali osvědčení jako Technik ochrany obyvatelstva.
 

vytisknout  e-mailem