HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vichřice Eberhard potrápila i středočeské hasiče

V souvislosti s výstrahou vydanou Českým hydrometeorologickým ústavem na silný vítr z neděle na pondělí evidují středočeští hasiči k dnešní desáté hodině přes 470 výjezdů. 

 


Hodinu před půlnocí řešili středočeští hasiči přibližně 130 událostí

Na území Středočeského kraje se očekávala vyšší intenzita větru po 19. hodině. Z tohoto důvodu byla posílena noční směna na operačním a informačním středisku (KOPIS). Standardně je plánována v minimálním stavu, vzhledem k vydané výstraze byl počet příslušníků navýšen na maximální stav. Obdobně byly posíleny všechny směny výjezdových hasičů, a to v návaznosti na opatření ke zvládnutí velkého množství mimořádných události, které vydalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Po 21. hodině zátěž ve Středočeském kraji kulminovala. K maximálnímu početnímu stavu jedné směny (15 příslušníků) byli povoláni do mimořádného výkonu služby další dva operační důstojníci a jeden operační technik. Nad spolehlivostí technologií bděl specialista v oblasti KOPIS.

Příslušníci pracující na části operačního střediska, která je určena pro řízení hasičských jednotek, za jedinou noční směnu uskutečnili 4033 komunikací na telefonech a radiostanicích. Konkrétně šlo o 619 relací v digitální radiové sítí, 2068 relací v analogové radiové síti a 1346 telefonických hovorů. Jde o mimořádný objem práce, protože za stejné časové období o týden dříve bylo uskutečněno pouze 118 komunikací.

Operační středisko řešilo s jednotkami požární ochrany za noční směnu od devatenácti do sedmi hodin 405 mimořádných událostí, nejvíce v okresech Benešov, Mladá Boleslav a Příbram. To je dvacetinásobek průměrného počtu událostí za jednu směnu. U těchto událostí zasahovalo více než 500 hasičských jednotek s cca 700 vozidly. Výraznou měrou se na odstraňování následků řádění vichřice Eberhard podílely dobrovolné jednotky, bez kterých by se takový objem záchranných prací zvládnout nedal.

Na úrovni příjmu tísňového volání bylo v rámci celé České republiky vytvořeno 2660 mimořádných událostí. Telefonní centrum tísňového volání HZS Středočeského kraje se na tomto množství podílelo 11 procenty. Příjem tísňových linek 112 a 150 zajišťovalo ve Středočeském kraji 5 operátorů, kteří za noc z neděle na pondělí odbavili celkem 394 hovorů.

Hasiči nejčastěji zasahovali u událostí v souvislosti s popadanými stromy přes pozemní komunikace nebo u takových případů, kdy byly stromy nebezpečně nakloněné nad domy nebo silnice, hrozil jejich pád a bylo nutné tuto situaci vyřešit, aby nedošlo k větším škodám. Kromě stromů likvidovaly jednotky také utrhané nebo jinak poškozené plechy střech, které hrozily, že by mohly způsobit zranění nebo škody na majetku.

Například u Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku hasiči likvidovali strom, který spadl na železniční trať a projíždějící vlak do něj narazil. Událost se obešla bez zranění, ale vlak nemohl dále pokračovat a bylo nutné evakuovat 21 osob. Evakuační autobus ze stanice HZS Mladá Boleslav pak cestující převezl na vlakové nádraží.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
kpt. Ing. Radomír Stošek
oddělení KOPIS
HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem