HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pravidelné výcviky zvyšují odbornou způsobilost

Hasiči zasahují u různorodých událostí. V zimních měsících se nezřídka setkáváme s výjezdy, kdy dojde k proboření ledu na zamrzlé vodní ploše a k následnému propadnutí osoby nebo zvířete do vody, v horším případě i pod led. 

 

Jelikož opakování je matkou moudrosti, tak hasiči pravidelně každý rok cvičí různé druhy záchrany takto zasažených osob. Současné počasí a stav, kdy jsou zavřená všemožná sportoviště, kina, divadla a další relaxační nebo zábavní centra, nahrávají pohybu lidí v přírodě, a tedy i výjezdům k obdobným zásahům.

V uplynulém týdnu proto proběhla odborná příprava na toto téma, kdy středočeští hasiči z mnoha stanic napříč krajem využili mrazivého počasí a vyrazili na zamrzlé vodní plochy ve svém okolí. Výcvik probíhal převážně praktickou formou, kdy se jeden z hasičů v suchém obleku vydal na zamrzlou vodní plochu a následně se propadl ledem. Ostatní zkoušeli různé druhy záchrany. Například za pomoci házecího pytlíku nebo jiného vhodného předmětu, uvázaném na dlouhém laně. Další možností je záchrana hasičem, který se postupně plazí (aby došlo k rozložení tlaku na led) k zasažené osobě. K tomuto způsobu záchrany může pomoci také díl nastavovacího žebříku, transportní deska nebo paddleboard, který se postupně stává nedílnou součástí vybavení profesionálních jednotek. Jednou z dalších možností je záchrana za pomoci člunu, ve kterém se hasiči snaží dostat na místo, a v případě dalšího prolomení ledu tak pro ně nehrozí nebezpečí. Bez ohledu na zvolenou metodu záchrany jsou hasiči vždy jištěni lanem, aby nebyla ohrožena jejich bezpečnost.

Každý, kdo se rozhodne někoho takto zachraňovat, musí myslet v prvé řadě na vlastní bezpečnost. Pokud se stanete svědky obdobné události, neváhejte a ihned volejte linku 112 nebo 150.

Pamatujte, že bezpečná tloušťka ledu je minimálně 10 cm pro pohyb na zamrzlé vodní ploše, pro skupinu osob pak 20 cm. Pokud si nemůžete ověřit tloušťku ledu nebo si nejste jisti jeho sílou, raději na něj vůbec nevstupujte. A platí to i na mnohem slabším ledu pro domácí mazlíčky – v případě rizika proboření nenechávejte své psy běhat po zamrzlé ploše.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem