Při požáru v Roztokách u Prahy byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu
Ve středu 1. června ve čtvrt na osm večer přijali středočeští hasiči oznámení o požáru v domově se zvláštním režimem v Roztokách u Prahy.
Jelikož oznamovatel uvedl, že došlo k požáru pokoje ve druhém patře domu se speciálním režimem, vyslal operační důstojník na místo jednotky ze Středočeského kraje a zároveň požádal o výpomoc jednotky z Prahy. Během hovoru s oznamovatelem zazněla informace, že uvnitř objektu se nacházejí imobilní osoby a že už jsou vidět plameny ze třetího nadzemního podlaží. Operační důstojník proto ihned zvýšil poplachový stupeň na druhý a vyslal k události další hasiče.
První jednotky, které dojely na místo zásahu, se zaměřily na záchranu osob, které zůstaly uvězněny uvnitř. Evakuace probíhala okny za pomoci nastavovacích žebříků ze zadní části budovy, protože veškeré vnitřní prostory byly silně zakouřeny. Zároveň probíhal hasební zásah z vnějšku budovy za pomoci výškové techniky. V 19:40 nechal velitel zásahu zvýšit poplachový stupeň na třetí a povolal k požáru další jednotky. Zároveň požádal o vyslání evakuačního autobusu. K zajištění plynulé dodávky vody k hašení bylo na Vltavě zřízeno čerpací stanoviště a voda byla na požářiště dopravována kyvadlově cisternami.
Několik minut po půl deváté byl poplachový stupeň zvýšen na nejvyšší možný – zvláštní a k události zamířily další jednotky. K efektivnějšímu zvládnutí požáru byl zásah rozdělen na čtyři úseky, každý s vlastním velitelem. Na místo byla povolána také psycholožka HZS Středočeského kraje pro potřeby klientů a zaměstnanců centra. Ochranné nápoje a stravu pro zasahující hasiče na místě zajistili Český červený kříž a starosta obce Roztoky. Ve čtvrt na deset na místě zasahovalo 22 jednotek (18 ze Středočeského kraje a 4 z Prahy), což byla necelá stovka hasičů.
Ve tři čtvrtě na jedenáct mohli hasiči zahájit hasební práce ve vnitřní části objektu. Krátce po půlnoci podmínky požáru umožnily důkladný průzkum uvnitř budovy, kde byly nalezeny dvě osoby bez známek života a jedna přeživší, které byla poskytnuta kyslíková terapie a předlékařská první pomoc a okamžitě byla předána do péče zdravotnické záchranné služby, která ji odvezla do nemocnice k dalšímu ošetření. Následně došlo k redukci zasahujících hasičů. Některé jednotky byly odeslány zpět na své základny a ostatní byly vystřídány. Požární poplachový stupeň byl snížen na třetí.
Ve tři čtvrtě na tři byla stažena výšková technika a jednotky se zaměřily na ruční rozebírání střešní konstrukce. Ve čtyři hodiny ráno se podařilo dostat oheň pod kontrolu a hasiči mohli nahlásit lokalizaci. Jednotky se dále zaměřily na rozebírání konstrukce, vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek. V půl osmé ráno byl poplachový stupeň snížený na druhý a další jednotky byly odeslány zpět na své základny. Po desáté hodině byl stupeň poplachu snížen na základní a na místě zůstaly čtyři jednotky. Během dopoledne se u události sešli hasičští vyšetřovatelé spolu s Policií ČR a experty z Technického ústavu požární ochrany v Praze a sbírali podklady pro zjištění, proč začalo v budově hořet.
Ve čtvrt na čtyři odpoledne u události zůstala pouze místní dobrovolná jednotka, které byla nařízena dvanáctihodinová dohlídka nad požářištěm. Následně bude místo zkontrolováno termokamerou a předáno k další dohlídce majiteli.
Přesná příčina požáru i výše škody jsou předmětem dalšího vyšetřování. Škoda se však bude pohybovat v řádech desítek milionů korun.
Dobrovolné jednotky obcí Kralupy nad Vltavou, Středokluky, Zlonice a Žilina držely pohotovost na svých zbrojnicích pro případ dalšího výjezdu a zálohovaly tak profesionální hasiče ze stanic Kladno, Kralupy nad Vltavou, Roztoky a Slaný.
Zasahující jednotky:
HZS Středočeského kraje: Kladno, Krajské ředitelství HZS Středočeského kraje, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Rakovník, Roztoky, Slaný a Stochov.
SDH Středočeského kraje: Brandýsek, Horoměřice, Hostouň, Hřebeč, Kněževes, Kozinec, Kralupy nad Vltavou, Libčice nad Vltavou, Minice – Kralupy nad Vltavou, Roztoky, Stehelčeves, Středokluky, Úholičky a Zákolany.
HZSP Středočeského kraje: Synthos Kralupy a.s.
HZS Praha: Petřiny (HS-2).
SDH Praha: Lysolaje a Suchdol.
GŘ HZS ČR: Hasičský útvar ochrany Pražského hradu, dokumentační skupina, Operační výjezd GŘ HZS ČR, ZPP GŘ – vyšetřovací skupina, TÚPO – vyšetřovací skupina.
Na místě od prvních okamžiků probíhala příkladná spolupráce všech složek integrovaného záchranného systému. Příslušníci Policie ČR velmi významnou měrou pomohli s evakuací osob ze zasaženého objektu!
por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje