Institut ochrany obyvatelstva  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výcvik hasičů v prostředí s reálnou kontaminací radioaktivními látkami

Ve dnech 18. – 21. 4. 2023 proběhl v Mimoni tradiční kurz pro radiační pracovníky chemických laboratoří HZS ČR, tentokrát však s netradiční náplní spočívající v činnosti v prostředí s reálnou kontaminací radioaktivními látkami. 

 

První dva dny kurzu probíhaly jako obvykle. Zástupci jednotlivých laboratoří prezentovali ostatním zajímavé zásahy a činnosti z posledního období. Vyslechli si zajímavou přednášku o jaderných zbraní, neboť se toto téma stává bohužel opět aktuálnější a ověřili si funkčnost systémů na monitorování radiační situace v případě nehody v jaderné elektrárně nebo použití jaderné zbraně. V další části jsme si „na nečisto“ vyzkoušeli činnosti jako odběr a zpracování kontaminovaných vzorků životního prostředí, což se využilo hned následující den.

Třetí den se k nám přidali zástupci HZS hlavního města Prahy a HZS Libereckého kraje. Společně jsme se přesunuli na nedaleký Boreček, kde se nachází polygon Institutu ochrany obyvatelstva (IOO), kde lze bezpečně provádět experimenty a výcviky s reálnými nebezpečnými látkami. Zde na nás již čekali zástupci Armády České republiky, kteří zde cvičili předchozí dny a ve spolupráci s odborníky z IOO zde zřídili přechodné sledované pásmo, v němž pomocí radionuklidu s krátkým poločasem přeměny kontaminovali plochu přibližně 400 m2 a několik vybraných předmětů.

Týmy složené z příslušníků jednotlivých chemických laboratoří a tým HZS hlavního města Praha se postupně vydávaly do oblasti zamořené radioaktivními látkami s cílem provést monitoring dané oblasti a kontaminovaná místa a hot-spots (místa s extrémně vysokou hodnotou kontaminace) zakreslit do mapy. Mimo to bylo úkolem zkusit stanovit radionuklid kontaminantu pomocí přenosného gama spektrometru a odebrat vzorky životního prostředí pro další podrobnější zkoumání v mobilní chemické laboratoři, která zde byla také přítomna.

Příslušníci HZS Libereckého kraje byli potom zodpovědní za kontrolu kontaminace a následnou mokrou dekontaminaci všech, kteří se nacházeli v kontaminované oblasti. Vzhledem k tomu, že kontaminace byla nanesena na veliké ploše, nešlo se jí v podstatě vyhnout a všichni měli kontaminované minimálně podrážky použitých gumáků či ochranných návleků. Po omytí kontaminace pomocí vody s detergentem (jar) a kyselinou citronovou se při následné kontrole pomocí radiometrů DC-3E-98 zjistila u některých zasahujících zbytková kontaminace nad 3 Bq/cm2, což je hodnota podle Bojového řádu JPO - listu L9, nad kterou se osoba považuje za kontaminovanou a musela tak podstoupit opakovanou dekontaminaci. Nakonec se však všem podařilo zbavit se kontaminace a i dekontaminační stanoviště se podařilo následně zrušit tak, aby nedošlo k zanesení kontaminace mimo vytyčenou bezpečnostní zónu.

Celé cvičení bylo všemi cvičícími jak z řad HZS ČR, tak i armády ČR hodnoceno velice kladně a všichni velmi ocenili možnost „konečně“ si vyzkoušet práci v prostředí plošně kontaminovaném radionuklidy.

vytisknout  e-mailem