HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči procvičovali součinnost po pádu letadla na rakovnickém letišti

V pondělí 23. října v 8.32 hodin byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje ohlášen pád malého dopravního letadla, ke kterému došlo během nouzového přistání na letišti v Rakovníku. Po ohlášení mimořádné události byl spuštěn plán připraveného cvičení, které mělo za cíl prověřit připravenost profesionálních a dobrovolných jednotek, a to zejména při třídění raněných pomocí metody START. 

 

Podružným úkolem bylo prověřit akceschopnost a dojezdové časy jednotek v nově vzniklém požárně poplachovém plánu města Rakovník. Na místo zásahu byly Krajským operačním a informačním střediskem HZS Středočeského kraje vyslány jednotky požární ochrany z druhého stupně požárního poplachu.

Po příjezdu první jednotky z hasičské stanice Rakovník bylo zjištěno, že v letadle cestovalo dvanáct pasažérů a dva piloti. Převážná část osob ležela na ploše mimo letadlo, které se po zřícení rozlomilo a začalo hořet. Z havarovaného stroje navíc unikaly provozní náplně. Na uhašení plamenů byl nasazen jeden pěnotvorný proud od cisternové automobilové stříkačky.

Velitel zásahu na místě zřídil velitelské stanoviště, aby měl přehled nad celkovou situací, a rozdělil místo zásahu na dva úseky – úsek záchrany a vyhledávání a úsek odsunu a předlékařské pomoci. Na prvním úseku prováděla dvoučlenná skupina třídění zraněných metodou START, po kterém následoval podle priority transport do druhého úseku. Celková bilance po třídění raněných byla šest červených (neodkladná první pomoc a přednostní transport), čtyři žlutí (neodkladná první pomoc a transport až po červených), dva zelení (samostatný odchod) a 2 černí (smrtelná zranění).

Kolem desáté hodiny bylo prověřovací cvičení ukončeno a po nastoupení všech jednotek proběhlo vyhodnocení. Ředitel územního odboru Kladno se zaměřil na posouzení taktické a strategické úrovně, velitel zásahu zhodnotil praktické provedení zásahu a instruktor kladenského územního odboru pro první pomoc vyhodnotil činnost hasičů při třídění raněných i vlastní transport pacientů.

Cvičení se zúčastnily profesionální jednotky z hasičských stanic Rakovník a Stochov a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Hvozd, Chrášťany, Kněževes, Lubná, Lužná, Nové Strašecí a Roztoky.

plk. Ing. Martin Vondra, MBA
ředitel územního odboru Kladno

vytisknout  e-mailem