Povodně a silný vítr se nevyhnuly ani Středočeskému kraji
Od pátku 13. září 2024 přecházela také přes naše území tlaková níže Boris. Ta s sebou přinesla silný vítr a deštivé počasí, které zvedalo hladiny vodních toků a na mnoha místech působilo problémy.
Český hydrometeorologický ústav vydal na pátek výstrahy na silný vítr, velmi vydatný déšť a povodňové ohrožení. Na některých částech našeho kraje byly tyto výstrahy s extrémním stupněm nebezpečí. Predikce byly původně velmi špatné a očekávaly se velké problémy na řece Sázavě, která nedisponuje žádnou možností regulace toku. Na mnoha místech se tak rozjely přípravy na možné povodně a s tím spojená protipovodňová opatření (plnění pytlů s pískem, stavění protipovodňových hrází, čištění vodních toků, propustků a důkladný monitoring).
V sobotu ráno se sice situace na řece Sázavě změnila a předpověď se zmírnila, ale i tak řešilo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje za celý páteční den 167 mimořádných událostí. Ve spojitosti s povodněmi jich bylo 113 a 78 ve spojitosti se silným větrem. Páteční den byl v kraji hlavně ve znamení příprav a preventivních opatření, které mohly zmírnit následky povodní. Mezi tyto opatření patřilo například přemístění lávek na několika vodních tocích. Ty mohly v případě rozvodnění toku představovat problém.
O víkendu pokračovala protipovodňová opatření a přibývaly události spojené se silným větrem i různě rozvodněnými toky, či přívalovými dešti. Hasiči tak velmi často jezdili čerpat vodu z níže zatopených míst, pomáhali plnit pytle s pískem, stavěli nebo zpevňovali protipovodňové hráze, rozřezávali stromy a odstraňovali další nebezpečné stavy. Celkově nakonec situace ve středních Čechách nebyla tak závažná, jak se očekávalo. Ale bezpochyby k tomu přispěly mnohá protipovodňová opatření.
por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje