HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požární stanice Šumperk

HZS Olomouckého kraje

Územní odbor Šumperk
požární stanice Šumperk

Nemocniční 7
787 01  ŠUMPERK

telefon: 950 785 011
fax: 950 785 108
e-mail: jan.svab2@hzscr.cz

mjr. Ing. Jan Šváb
velitel PS Šumperk
telefon: 950 785 097

sumperk

Kategorie požární stanice a předurčenost

Požární stanice Šumperk je na základě plošného pokrytí území Olomouckého kraje jednotkami požární ochrany zařazena do kategorie C 2. Na stanici je zajištěn nepřetržitý výkon služby, standardně je v každé směně 15 příslušníků. V rámci směny jsou organizovány 2 výjezdy. Stanice je předurčena pro zásahy při dopravních nehodách na všech komunikacích a dálnicích. Z hlediska předurčenosti k zásahům na nebezpečné látky se jedná o kategorii střední. Hasební obvod stanice čítá 36 obcí z území obce s rozšířenou působností (ORP) Šumperk.

Celkový početní stav příslušníků zařazených v jednotce na požární stanici Šumperk je 45 příslušníků ve směnovém režimu, z toho 3 velitelé čet, 6 velitelů družstev, 3 technici strojní služby, 3 technici spojové služby, 6 techniků chemickotechnické služby, 15 strojníků a 9 hasičů.

Organizační struktura PS Šumperk

 schemaSumperk.jpg

Historie stanice

Po roce 1960, po sloučení okresů Šumperk, Zábřeh a Jeseník, byla z požárních sborů v Jeseníku a v Zábřehu zřízena detašovaná pracoviště okresního veřejného požárního útvaru - stanice Jeseník a Zábřeh. V roce 1976 došlo k výstavbě nové garáže pro umístění nové moderní požární techniky. S postupným dovybavováním novou požární technikou byl v roce 1980 vypracován projekt na ocelovou skladovou halu a v násleujícím roce byla stavba realizována. Sloučením územního odboru Šumperk a Jeseník vznikl 1. září 2003 nový územní odbor Sever, který slučoval PS Šumperk, Zábřeh a Jeseník a sídlo měl na stanici v Šumperku. Od 1. 1. 2011 podle nové organizační struktury zaniká územní odbor Sever a od tohoto data fungují oět dva samostané územní odbory Šumperk a Jeseník.

Do 1945

  • Do roku 1945 pracoval v Šumperku německý profesionální hasičský sbor.

1945

  • Po osvobození Českoslovanské republiky byl postupně nahrazen německý hasičský sbor českým dobrovolným hasičským sborem. Město vydalo vyhlášku, která vybízela občanstvo a národní správce, aby se přihlásili na úřadu práce za členy dobrovolných hasičů. Datum vzniku českého dobrovolného hasičského sboru je 2. prosince 1945, kdy se v klášterní budově sešlo 20 občanů a byl zde založen první český sbor dobrovolných hasičů v Šumperku.

1946

  • Historie profesionálního hasičského sboru v Šumperku se začíná odvíjet v roce 1946, kdy vyvstala potřeba zřídit placený hasičský sbor, a to z důvodu velkého počtu požárů v té době. Nábor k placeným hasičům se prováděl z řad dobrovolných pracovníků. První požární zbrojnice v Šumperku byla Na hradbách u kláštera, a to společně pro dobrovolné i pro placené hasiče.

1947

  • Hasičský sbor města Šumperka nesloužil pouze pro město Šumperk, ale vyjížděl společně s dobrovolnými hasiči obcí k požárům do poměrně širokého okolí. Zúčastnili se hašení požáru dřevoskladu v obci Písečná společně s hasiči z Krnova a Olomouce a v témže roce hasili požár v Břidličné.

1948

  • Město propustilo část placených hasičů. Zůstalo sloužit celkem šest placených hasičů ve směnovém provoze, a to po dvou lidech na směnu.

1952

  • Od 1. ledna 1952 byl opět ustanoven placený velitel. Tuto funkci zastával až do 30. září 1955 Antonín Vařeka.

1953

  • Hasičský sbor města dostal nové prostory ke zřízení požární zbrojnice. Byla to bývalá textilka KORHOŇ a POSPÍŠIL, později Stavokonstrukce a DOLS, včetně pozemků, na nynější Nemocniční ulici. V té době ještě část budov sloužila jako sklad Centrotexu. V objektech staré textilky si hasiči svépomocí vybudovali prostory pro garážování, sklady a prostory pro údržbu techniky. Na pozemcích v areálu závodu si rovněž svépomocí zřídili prostory pro výcvik.
  • Prostory, v nichž se požární sbor nyní zdržoval, byly tomuto sboru přiděleny jen na přechodnou dobu.

1954

  • Družstvo požárního sboru z povolání Šumperk zúčastnilo celostátní soutěže požárních jednotek v Praze, kde se stalo absolutním vítězem v ČSR. Město Šumperk hasičům budovu a pozemky bývalé městské sportovní střelnice v sousedství stávajícího hasičského areálu na nynější Nemocniční ulici.

1956

  • Dne 1.července 1956 vznikl jako smíšený hasičský sbor v bývalém okrese Zábřeh. V této době již na okrese Zábřeh existoval Státní požární dozor jako součást Odboru pro vnitřní věci okresního národního výboru. První hasičská zbrojnice v Zábřehu byla na ulici Komenského, kde zůstal placený hasičský sbor 13 let.
  • Placený hasičský sbor v bývalém okrese Jeseník vznikl také dnem 1.července 1956 k posílení požární ochrany ve městě a okolí. Hasičská zbrojnice byla na ulici Leninova a pro nedostatek prostorů v hasičské zbrojnici musela být část techniky umístěna v garáži Lesního závodu Bukovice, vzdálené asi 2 km od hasičské zbrojnice.

1958

  • Početní stav pracovníků z povolání se v roce 1958 zvýšil na 18, po šesti lidech na pracovní směnu. Ve stejném roce se započalo s adaptací budovy střelnice. V rámci adaptace budovy střelnice byla stará budova přestavěna na provozní potřeby požárního sboru. K této staré budově byly přistavěny garáže a další prostory včetně bytů hasičů a zasedací sál okresního národního výboru.

1960

  • Stavba ještě nebyla dokončena, když se v roce 1960 požární sbor musel přestěhovat do nových prostor rozestavěného objektu. Budova prozatím nebyla vytápěná. Sloučením tří okresů Šumperk, Zábřeh a Jeseník, vznikl nový okres Šumperk. Ke sboru požárníků z povolání byl přičleněn požární sbor Zábřeh a požární sbor Jeseník. Z požárních sborů v Jeseníku a Zábřehu byla zřízena detašovaná pracoviště okresního veřejného požárního útvaru – stanice Jeseník a stanice Zábřeh

1961

  • Ukončení výstavby nové stanice v Šumperku.

1967

  • Započala výstavba nové stanice v Zábřehu na ulici Zahradní a to z prostředků Městského národního výboru Zábřeh.

1968

  • Dokončení první etapy výstavby stanice v Zábřehu. Část budovy stanice v Šumperku byla zabrána sovětskými vojsky jako ubytovna sovětských důstojníků (až do roku 1988).

1975

  • Dokončena výstavba nové zbrojnice Zábřeh.

1976

  • Při nákupu vysokozdvižné požární plošiny PVP – 27 – T 148 bylo nutno přistoupit k výstavbě nové garáže pro umístění této techniky na stanici v Šumperku.

1981

  • Stavba ocelové haly v prostoru stanice Šumperk.

1986

  • Od 1. července došlo ke změně názvu organizace – vznikla Okresní správa Sboru požární ochrany Šumperk.  V roce 1986 byla stanice Zábřeh rozšířena o přístavbu umývárny hadic.

1988

  • Zahájení výstavby nové stanice v Jeseníku – vlivem plánované výstavby silnice obchvatu kolem Jeseníku, který měl být veden přes pozemky, na nichž byla umístěna požární zbrojnice. Družstvo Okresního veřejného požárního útvaru Šumperk se probojovalo na první místo v požárním sportu v rámci Severomoravského kraje. Družstvo postoupilo  do národní soutěže, kde se umístilo na sedmém místě.

1990

  • Od 1.června 1990 bylo pro oblast jesenicka na stanici v Jeseníku zřízeno detašované pracoviště Oddělení prevence.

1994

  • Zřízeno Okresní operační středisko v prostoru přízemí stanice Šumperk, vedle garáží (dřívější místnost spojaře).

1995

  • Po účinnosti novely zákona o požární ochraně, tj. dnem 1.ledna 1995, došlo znovu ke změně názvu organizace. Okresní Správa Sboru požární ochrany nabyla zcela nové organizační struktury pod názvem Hasičský záchranný sbor okresu Šumperk, jako samostatná příspěvková organizace s právní subjektivitou.

1996

  • Dnem 1.ledna 1996 vznikl nový okres Jeseník včetně Hasičského záchranného sboru Jeseník.

1997

  • Operační středisko v Šumperku bylo vybaveno technologií na přenos dat na požární stanice, ovládání technologií stanic a odesílání informací o události přes GSM síť, včetně síťové programové podpory pro organizaci operačního řízení hasičských jednotek.

1998

  • Změna vzhledu stanice Zábřeh, rovnou střechu budovy a garáží nahradila sedlová střecha.

2001

  • Hasičský záchranný sbor okresu Šumperk ukončil svou činnost k 31. prosinci 2000 a v souvislosti s reformou státní správy byl 1.ledna 2001 zřízen ze zákona 238/2000 Sb. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Z bývalých okresů vznikly územní odbory.
  • Od 1. ledna 2001 byla pod Hasičský záchranný sbor České republiky převedena kompletní problematika řešící úkoly civilní ochrany obyvatelstva, do té doby spadající pod okresní úřady. K Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje územnímu odboru Šumperk bylo tímto delimitováno 6 pracovníků Okresního úřadu v Šumperku.

2002

  • Přemístění zadávacího terminálu pro celorepublikový systém varování a vyrozumění obyvatelstva z prostorů Robotárny na pracoviště operačního střediska na stanici Šumperk.

2003

  • Sloučením Územního odboru Šumperk a Jeseník vznikl k 1. září 2003 nový Územní odbor Sever, který slučoval stanice Šumperk, Zábřeh a Jeseník a sídlo měl na stanici v Šumperku. Došlo k propojení operačních středisek s krajským operačním střediskem na stanici v Olomouci pevnou datovou linkou.

2004

  • Proběhla instalace digitálních radiostanic Matra do výjezdových vozidel hasičských jednotek. V krajských městech byla zřízena Telefonní centra tísňového volání 112 a propojena s okresními operačními středisky , v dubnu 2004 začal jejich ostrý provoz a příjem tísňového volání na číslo 112.

2011

  • Od 1.ledna 2011 na základě nové organizační struktury HZS Olomouckého kraje zaniká územní odbor Sever a od tohoto data vznikají opět dva samostatné Územní odbory Šumperk a Jeseník.

2012

  • Dne 14.června 2012 se přijel osobně seznámit se stavem stanice Šumperk Generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky plk. Ing. Drahoslav Ryba.  Bylo rozhodnuto o neefektivnosti plánované rekonstrukce stávající stanice Šumperk a o nutnosti výstavby nové moderní stanice.

2013–2014

  • Zahájena příprava výstavby nové stanice. Výběr dodavatele projektové dokumentace – Projekt 2010 s.r.o., Ostrava.

2015

  •  V I. polovině června bylo přestěhováno ředitelství územního odboru do budovy „Robotárny“ na ul. Lidická Šumperk.                                                                                                                                                                                                     
  • 29. 6. byla podepsána smlouva o dílo s firmou Hochtief CZ, a.s. Jednotka stanice Šumperk byla přestěhována do pronajatých prostor RWE.
  • 14.7. – předáno zhotoviteli staveniště.

2016

  • 17.10. se uskutečnilo slavnostní otevření nové stanice profesionálních hasičů a sídla územního odboru. Nová stanice vyrostla na místě původním za 13. měsíců. Celkové náklady na demolici a výstavbu nové stanice a ředitelství činily 124,5 mil. Kč, z toho 1.2 mil. Kč přispěl Olomoucký kraj na projektovou dokumentaci.


Mobilní požární technika na požární stanici:

Hasební obvod

zasahuje  :
  • na severu od Ramzovského sedla a Červenohorské sedla
  • na východě po Skřítek
  • na západě po hranici  s Polskem ,  Štítecko, Hanušovicko
  • na jihu končí katastry obcí Sudkov, Bludov 

vytisknout  e-mailem