HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Advent v plamenech

V průběhu celého roku vyjíždí hasiči k požárům od zapálených svíček. Tyto výjezdy však narůstají zejména v období Dušiček a před Vánoci v adventním čase.  

V neděli 1. prosince 2013 zapálíme na adventním věnci první svíčku. Než tak učiníme, měli bychom si uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je vyrobeno z umělých vláken, které snadno hoří.

Jen loni v prosinci evidují hasiči v Olomouckém kraji 66 požárů, z toho 25 požárů v domácnostech a obytných domech. A počty požárů od svíček nejen na adventních věncích se množí. Příčina je velmi prostá. Svíčku umístíme kamkoli nás napadne, nemyslíme na žádnou nehořlavou podložku, a po zapálení na ni zapomeneme. Svíčka pak při dohořívání zapálí ubrus, televizi, nábytek, adventní věnec apod.

Jen za říjen a listopad letošního roku evidujeme pět požárů od svíček v našem kraji.
3. října 2013 zapálila svíčka na olomouckých hřbitovech vzrostlé túje.
4. října 2013 v Jeseníku zničila hořící svíčka poličku a postel s matrací pod ní.
7. října 2013 ve Šternberku svíčka poničila křeslo, záclony a ubrus.
30. října 2013 znovu hořely túje na hřbitově a
8. listopadu 2013 v Tovačově zapálila ledničku a zakouřila celou chodbu rodinného domu. Škody v těchto případech byly velmi malé.
 
Abyste prožili letošní vánoční svátky idylicky a bez zbytečných požárů, dodržujte zejména tato pravidla: 
  • Pečlivě volte místo, na které svíčku ukládáte

Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce, která brání přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce, ubrusem, dřevěnou poličkou apod.). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké. 

  • Pamatujte na dostatečnou vzdálenost od hořlavých předmětů

Svíčku postavte vždy v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Svíčky nenechávejte u sedaček, záclon, závěsů apod. V tomto případě je také nebezpečný průvan. 

  • Svíčky nikdy nenechávejte bez dozoru

Hořící svíčky nikdy nenechávejte bez dozoru. Totéž platí také pro aromalampy, u kterých může dojít k vyvření hořlaviny na podložku. I krátká nepozornost může mít za následek požár. 

  • Svíčku vždy důkladně uhaste

Před odchodem z bytu nebo před tím, než jdete spát, zapálenou svíčku vždy důkladně uhaste. 

  • Pozor na děti a zvířata

Děti a domácí mazlíčci by nikdy neměli zůstat sami v místnosti se zapálenou svíčkou. Při hře mohou hořící svíčku převrhnout. Stačí chvilka nepozornosti a může dojít k popálení nebo vzniku požáru. 

  • Pořiďte si hlásič požáru

Malá plastová krabička je jednoduchým zařízením, které svou akustickou sirénou dokáže včas upozornit na vznikající požár.

  • Pozor při výběru adventního věnce a svíček

Velkou pozornost věnujte tomu, jaký adventní věnec kupujete. Věnec by neměl být vyroben z vysoce hořlavých materiálů – např. pilin nebo hoblin. Je třeba si však uvědomit, že po nějaké době, kdy máte věnec doma, je již zcela vyschlý a tím pádem i snadno vznětlivý. Na trhu existují speciální adventní svíčky, které jsou ošetřené voskovou vrstvou, která tak snadno neprohoří. 

Co dělat v případě požáru?

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Malý požár se můžete pokusit zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny). V žádném případě nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokus zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

vytisknout  e-mailem