HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Létající lampiony štěstí na Valentýna

Slavit 14. února, svátek svatého Valentýna, se už i v Česku začíná stávat tradicí. Vzhledem k charakteru tohoto svátku si romantický večer mnozí zpestří také vypuštěním lampionů štěstí. Jen těžko si v takové chvíli uvědomí, že manipulují s otevřeným ohněm a je potřeba se k němu i podle toho chovat. 

 

V České republice není vypouštění létajících přání (lampionů štěstí) spojeno s žádným konkrétním svátkem. Lidé vypouští lampiony štěstí v průběhu celého roku pro radost dětem, v rámci různých rodinných oslav, společenských či firemních akcí nebo při novoročních oslavách.

A právě s narůstajícím počtem výskytu vypouštění létajících přání na našem území se začínáme setkávat s pozvolným nárůstem počtu požárů, které mají přímou souvislost s vypouštěním těchto výrobků do volného prostoru. V Olomouckém kraji zatím hasiči řešili pouze dva požáry, u nichž byla prokázána jako příčina právě vznícení od lampionu štěstí.

Připomeňme si jeden požár, který vznikl dne 13. 2. 2011, tedy v předvečer svátku svatého Valentýna, na náměstí v centru Zlína. Ohledání po likvidaci požáru prokázalo, že požár střechy způsobily vypuštěné lampiony štěstí z veřejné akce na náměstí. Požárem způsobená škoda byla odhadnuta na 1,5 mil. Kč. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při nedodržení pokynů výrobce papírových lampionů, které byly vypouštěny na nevhodném místě. Zejména vlivem nízkých teplot nedokázaly lampióny vystoupat nad střechy okolních objektů. Podle záběrů z veřejných kamer dokonce některá přání padala mezi občany na náměstí. Lampiony, které vystoupaly nad objekty, pak unášel vítr na jejich střechy. Vyšetřovatel hasičů také potvrdil, že ohledáním dalších střech domů v okolí byly rovněž nalezeny další stopy po tzv. lampionech štěstí.

Volně vypuštěný lampion štěstí je z pohledu hasičů naprosto nekontrolovatelný otevřený oheň, který se na obloze může chovat zcela nepředvídatelně a při sebemenším poškození může tento otevřený oheň spadnout na střechy domů, do lesa či kamkoliv jinam, kde velmi snadno způsobí požár.

Navíc vypuštěním otevřeného ohně do prostoru, kde není nijak pod lidskou kontrolou, se každý, kdo tak učiní, dopustí okamžitě porušení zákona o požární ochraně. Ten totiž každému nařizuje počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč.

Hasiči proto vypouštění lampionů štěstí důrazně nedoporučují. Pokud se i přes toto varování rozhodnete lampion štěstí vypouštět, měli byste dodržovat zejména tato pravidla:

  • při použití balónu přesně dodržujte přiložený návod výrobce,
  • balón smí obsluhovat pouze osoby starší 18-ti let,
  • balón ukládejte mimo dosah dětí a v žádném případě nenechávejte dětem balón na hraní,
  • balón vypouštějte pouze za bezvětří,
  • v blízkosti manipulace s balónem nesmí být žádné hořlavé předměty,
  • nikdy nevypouštějte balóny v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin, ve kterých se tyto materiály vyrábějí nebo skladují (např. čerpací stanice, zemědělské objekty apod.),
  • vyvarujte se vypouštění balónů v době zvýšeného sucha nebo v blízkosti ploch s dozrávajícím obilím, luk, lesů a elektrického vedení,
  • balóny nevypouštějte při velkém shromáždění osob a dětí bez dozoru dospělých nebo osob pod vlivem alkoholu,
  • balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně 100 metrů od nejbližší budovy, lesa, elektrického vedení apod.,
  • balón by měl být vždy přivázán pomocí provázku a držen za jeho konec po celou dobu hoření parafínového hořáku,
  • volným vypuštěním balónu na oblohu se vystavujete riziku založení požáru,
  • za veškeré škody vzniklé v souvislosti s manipulací s balónem nese vždy odpovědnost osoba manipulující s balónem,
  • pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.

Závěrem je potřeba zmínit ještě jeden problém, který je spojen s vypouštěním létajících přání do volné přírody, a to je množství odpadu, které zejména při masovém vypouštění může vznikat. Odhaduje se, že při vypouštění 2 000 kusů létajících přání spadne na zem přibližně 70 kg odpadu. A pokud se zmiňujeme o padajících zbytcích létajících přání na zem, pak také nelze vyloučit možnost, že může létající přání spadnout na čelní sklo jedoucího vozidla, například na dálnici. V zahraničí jsou také zmiňované případy, kdy zbytky létajících přání sežrala zvířata na pastvinách a utrpěla tím vnitřní zranění.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

vytisknout  e-mailem