HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Taktické cvičení složek IZS - požár Domova Sněženka

Dne 3. 6. 2015 se uskutečnilo v Jeseníku taktické cvičení složek IZS. Námětem tohoto cvičení byl požár v I. NP objektu Domova Sněženka... 

Taktické cvičení složek IZS - požár Domova Sněženka

Dne 3. 6. 2015 se uskutečnilo v Jeseníku taktické cvičení složek IZS. Námětem tohoto cvičení byl požár v I. NP objektu Domova Sněženka. Výběr tohoto zařízení byl zcela účelový a jednoznačně zapadá do problematiky požární ochrany tohoto období, kdy je značná pozornost věnována požárnímu zabezpečení zařízení sociálních služeb, jež obývají občané se sníženou pohyblivostí a orientací. V Domově Sněženka žije trvale 72 osob s mentálním postižením od lehké až po těžkou formu retardace, přičemž zhruba třetina z nich je imobilních, trvale odkázaných na lůžko či pomoc personálu. Již samotná představa kolik osob a s jakým postižením se nachází v objektu, stanovuje záchranným složkám primární úkoly v souvislosti s nutností nasazení velkého počtu zasahujících sil zaměřených na evakuaci a záchranu osob z objektu v případě reálného požáru.  Zejména z tohoto důvodu bylo v rámci cvičení prověřeno nasazení jednotek PO odpovídající vyhlášení II. stupně požárního plachu.
 
Neméně důležitým krokem při počátečních přípravách bylo společné rozhodnutí vedení ústavu s vedením HZS o pravidelných návštěvách jednotky HZS v tomto zařízení. A tak již měsíc před samotným cvičením zajížděla vždy každou středu sloužící směna do ústavu a v plné výzbroji přicházela do kontaktu s uživateli, kteří si jednak mohli hasiče takříkajíc osahat a jednak byli uživatelé nenásilnou formou seznamováni a přesvědčováni k používání vyváděcích masek a dalších technických prostředků nutných k jejich záchraně z objektu. Bylo tím docíleno odbourání nedůvěry ze strany uživatelů k plně vyzbrojeným hasičům a eliminování možných nepředvídaných reakcí na stresující podněty (agresivita, zoufalost, apod.) vyvolanými při samotném cvičení, které tak proběhlo bez jakýchkoliv problémů.
 
Při samotném cvičení byly prověřeny všechny možné způsoby evakuace osob z budovy. A to v první fázi pouze v režii personálu ústavu, dále pak již byla prováděna evakuace ve spolupráci s jednotkami PO a poté bylo nutné některé uživatele a ošetřovatele zachránit z budovy pomocí technických prostředků na ochranu dýchacích cest, transportních prostředků a v neposlední řadě také pomocí výškové techniky. O důkladnou dopravní uzávěru místa zásahu se postarali příslušníci PČR společně se strážníky MP. V průběhu cvičení bylo z objektu evakuováno a zachráněno včetně personálu celkem 96 osob, z nichž bylo fiktivně 9 zraněno. Jednalo se převážně o termická poranění či intoxikaci zplodinami hoření. Tyto osoby byly po vynesení z budovy ošetřeny posádkami ZZS ve zbudovaném zázemí pro přednemocniční lékařskou péči. V poslední fázi až při dostatečném soustředění sil a prostředků proběhla likvidace samotného požáru.
 
Ať už příprava či samotné cvičení proběhlo i přes počáteční obavy zaměstnanců ústavu zcela hladce a podle plánu. V případě výskytu nenadálých skutečností bylo na ně operativně reagováno ať už ze strany personálu nebo ze strany zasahujících složek, za což patří jak zasahujícím tak zejména zaměstnancům a v neposlední řadě také uživatelům Domova Sněženka velké poděkování.
 
 
plk. Ing. Jan Pastucha, ředitel územního odboru Jeseník

vytisknout  e-mailem