Počet požárů se kvůli suchu zvyšuje, hejtman Jiří Štěpán vyhlásil období mimořádných klimatických podmínek
K zajištění požární bezpečnosti by měli občané dodržovat stanovené povinnosti, které ukládá nařízení Královéhradeckého kraje.
AKTUALIZACE 5. 9. 2018
Období mimořádých klimatických podmínek bylo z rozhodnutí hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána zrušeno ke dni 5. 9. 2018.
__________________________________
Na základě návrhu ředitele hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a v souvislosti s vyšší četností požárů v přírodním prostředí vyhlásil hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán dne 25. 7. období mimořádných klimatických podmínek. V tomto období, které platí až do odvolání, je nutné, aby občané dodržovali povinnosti nutné k zajištění požární bezpečnosti.
Mezi povinnosti fyzických osob patří například zákaz:
- kouření, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně na lesních pozemcích do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesního pozemku
- rozdělávání a udržování otevřeného ohně v přírodním prostředí
- táboření na lesních pozemcích a ve volné přírodě mimo vyhrazená místa
- odhazování hořících nebo doutnajících předmětů na lesních pozemcích a ve volné přírodě
- spalování odpadů a dalších hořlavých látek na volném prostranství, jakož i jejich hromadění v blízkosti lesních porostů, polí s obilovinami a pícninami
Podrobný soupis všech stanovených povinností fyzických, právnických a podnikajících fyzických osob a případných sankcí naleznete v příloze nařízení Královéhradeckého kraje č. 3/2002 ze dne 9. října 2002, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru (viz níže).
Do odvolání bude z výše uvedených důvodů zablokována aplikace pro hlášení pálení biologického odpadu na území Královéhradeckého kraje.
O zvýšeném počtu požárů v přírodním prostředí svědčí statistika HZS Královéhradeckého kraje. Jen v období od začátku letošního června až do dnešního dne evidujeme 30 požárů travních, lesních nebo polních porostů a sedm požárů, kdy došlo k zahoření zemědělské techniky. Za stejné období loňského roku byly počty mnohem menší. V roce 2017 zasahovali hasiči u 19 požárů travních, lesních nebo polních porostů a pouze ve dvou případech došlo zahoření zemědělských strojů.
Prozatím největší škody na majetku způsobil požár kombajnu u Nepolis na Hradecku (5. 7. 2018). Při provádění zemědělských prací došlo k technické závadě na stroji a k následnému zahoření. Oheň zničil kompletně celý kombajn, přičemž výše škody byla odhadnuta na 10 milionů korun.
Škodu 200 tisíc korun pak způsobil požár stohu v Obědovicích (17. 6. 2018), se kterým bojovali hasiči dlouhých dvacet hodin. Jedenáct jednotek muselo chránit před rozšířením požáru blízké pole, za kterým se nacházely rodinné domy, a dále také truhlárnu nebo objekt s hospodářskými zvířaty. Nikdo nebyl při události zraněn. K požáru došlo s největší pravděpodobností nedbalou hrou dětí.
Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje