Hasiči obsadili Adršpašsko-teplické skály. Společně zde cvičili čeští i polští lezci
Společný výcvik hasičů-lezců se uskutečnil ve dnech 12. – 14. září 2018 v rámci česko-polského projektu Bezpečné pohraničí.
Adršpašsko-teplické skály jsou velmi oblíbeným turistickým cílem a místní skalní města jsou každoročně v sezóně plná návštěvníků, ať už chodců, lezců, speleologů nebo i cyklistů na horských kolech. I z toho důvodu jsou skály relativně častým místem zásahu hasičů, kteří zde zachraňují nejen turisty, kterým se udělalo v terénu nevolno, nebo se zranili. Výjimkou není ani záchrana osob po pádu ze skal či vyhlídek. Skalní stěny jsou však pro záchranáře členitým a orientačně náročným terénem. A právě proto byla záchrana osob z obtížně přístupného skalního terénu (výšky a hloubky) tématem velkého společného výcviku stovky hasičů z České a Polské republiky. Uskutečnil se ve dnech 12. – 14. září 2018 v rámci přeshraničního projektu Bezpečné pohraničí.
Čeští hasiči z HZS Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a jejich polští kolegové z KW PSP we Wroclawiu, Opolu a Katowiciach měli v rámci praktického výcviku za úkol projít celkem osm stanovišť, kde pro ně byly připraveny modelové situace. Lezci tak museli vytahovat zraněnou osobu z jeskyně nebo skalního okna, zachraňovali turistu zapadlého do průrvy nebo speleologa uvízlého v propasti. Cvičili také resuscitaci osoby v terénu a transport zraněného ze závalové jeskyně. Součástí většiny úkolů byla také doprava zachráněného figuranta členitým skalním terénem do místa, kam je umožněn příjezd záchranářské techniky. Cvičení probíhalo hned na několik místech CHKO Broumovsko, například v lokalitách Chrámové stěny, rozhledna Čáp, zřícenina hradu Skály, propast Poseidon nebo Teplická jeskyně.
Součástí třídenního společného výcviku byla kromě samotného praktického provedení i teoretická příprava v den zahájení.
________________________________________________________________________________________________________________
Projekt Bezpečné pohraničí je realizován v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Do projektu jsou zapojeny na české straně Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Na polské straně v projektu spolupracují Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Wrocławiu a Katowicach.
Cílem projektu je zlepšit přeshraniční připravenost k provádění činností při řešení krizových situací prostřednictvím posílení spolupráce všech služeb zodpovědných za bezpečnost v pohraniční oblasti.
Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje