HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči zasahovali loni u rekordního počtu událostí, přibylo technických pomocí

 

05062020 P haly HAUK, Police nad Metují (6).jpgNa historické maximum počtu událostí se v loňském roce dostaly statistiky zásahové činnosti jednotek požární ochrany v Královéhradeckém kraji. Hasiči zasahovali celkem u 7659 událostí, to je o 440 událostí více než v roce 2019. Stejně jako v minulých letech je nejčastějším typem události, u které je vyžádána přítomnost hasičů, technická havárie.

Z celkového počtu událostí je nejvíce technických havárií (4140, nárůst o 350), kdy hasiči typicky pomáhají s otevřením uzamčených prostor, odstraňují popadané stromy nebo jiné překážky, měří koncentrace při podezření na únik plynu, vyprošťují osoby z výtahů, apod. Pokles zaznamenali hasiči u dopravních nehod, u kterých zasahovali v 1553 případech (o 110 méně než v roce 2019). Propad ve statistikách je evidován v kategorii požárů. Těch likvidovaly jednotky požární ochrany v roce 2020 celkem 803, což je o 122 méně než v roce 2019. Při všech zásazích došlo ke zranění 11 profesionálních a 8 dobrovolných hasičů.

Máme za sebou výjimečný rok, a to nejen z hlediska četnosti naší zásahové činnosti. V roce 2020 jsme zaznamenali rekordní počet událostí, celkem 7659. Za tímto číslem je nejen každodenní nasazení jednotek požární ochrany při různých typech mimořádných událostí, ale podepsala se na něm významně také opatření přijatá s šířením onemocnění COVID-19 a s nimi spojené úkoly, které sbor plnil. Naši příslušníci působili v bezpečnostních radách a krizových štábech obcí s rozšířenou působností a kraje, distribuovali jsme ochranné pomůcky a zdravotnický materiál, zřizovali jsme dekontaminační místa pro výjezdová vozidla složek IZS a prováděli desinfekci prostor nebo jsme zajišťovali činnost mobilního odběrového týmu s následnou podporou odběrových center v nemocnicích,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje plk. Ing. David Pouč.

Mobilní odběrový tým COVID-19 HZS KHK (2).jpgPři podílení se na zvládnutí epidemie COVID-19 plnil v průběhu roku 2020 Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje úkoly, během kterých je evidováno více než 400 událostí a ostatních činností s nimi spojených. Kromě dekontaminací osob, techniky a prostor, zajišťovali příslušníci transport zdravotnického materiálu a distribuci ochranných pomůcek v rámci Královéhradeckého kraje i mimo něj. Dále zajišťovalo operační středisko telefonickou podporu občanům a hygienické stanici. V období od 31. 10. 2020 do 17. 12. 2020 vyrážel každý den do terénu mobilní odběrový tým hasičů, který za uvedené období provedl PCR testy u 1031 osob na 433 místech, přičemž najezdil téměř 13 tisíc kilometrů. Od 18. 12. 2020 se příslušníci HZS KHK zapojili z důvodu vyššího požadavku na testování osob a dostupnosti antigenních testů do činnosti stacionárních odběrových týmů ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a v nemocnicích v Náchodě a Dvoře Králové nad Labem. Zde provedli do konce roku celkem 2335 odběrů na PCR testy a 2218 odběrů na antigenní testy.

Z celkového počtu zásahů tvořily požáry v roce 2020 asi 10,5 %. Přímé škody způsobené požárem byly loni vyčísleny na 252,5 milionu korun. Oproti tomu se však hasičům podařilo uchránit hodnoty představující asi 1,1 miliardy korun.

Hasiči v Královéhradeckém kraji zachránili před hrozícím nebezpečím loni celkem 2225 osob, 796 lidí evakuovali a pomohli 1854 zraněným osobám. Smutnou statistikou, kde bohužel čísla v loňském roce rostla, jsou počty usmrcených osob. Během mimořádných událostí loni zemřelo 225 lidí (nárůst o 17).

Během požárů zemřelo v loňském roce devět osob, o jednu více než v roce 2019, zraněno bylo 51 lidí. Nejvíce zásahů při požárech evidují hasiči v okresu Hradec Králové (201), dále v okresu Náchod (192), Trutnov (171), Rychnov nad Kněžnou (124) a nejméně v okresu Jičín (115). Nejtragičtější bilanci měla dopravní nehoda s následným požárem z 31. května 2020, kdy došlo na silnici č. 33 u Černožic ke střetu dvou osobních vozidel. Tři osoby na místě zemřely, jedno dítě bylo zraněné předáno do péče zdravotnické záchranné služby.

Krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje

Nepřetržitě fungují nejen výjezdové jednotky požární ochrany, ale také krajské operační a informační středisko hasičů. V technologii Telefonního centra tísňového volání (TCTV) jsou tísňové hovory přijímány na linky 112 i 150 z území celého Královéhradeckého kraje, ale ve výjimečných případech jsou přijímány také hovory z jiných krajů, popř. ze zahraničí. Na TCTV Hradec Králové bylo v roce 2020 uskutečněno celkem 98 655 tísňových hovorů, což odpovídá průměrnému počtu 270 hovorů za den.

Kdy měli hasiči v roce 2020 nejvíce práce?

Nejvíce událostí bylo z pohledu statistiky nahlášeno loni mezi 13. a 14. hodinou. V tomto rozmezí evidují hasiči 587 událostí. Dnem v týdnu, kdy měli hasiči nejvíce rušno, bylo pondělí. První pracovní den v týdnu se stalo celkem 1456 událostí. Mezi měsíci v roce vede loňskou statistiku únor s 975 událostmi. V dubnu pak likvidovaly jednotky požární ochrany nejvíce požárů z celého roku (137).

Největší požár roku 2020 – Požár skladovací haly firmy Hauk s.r.o., Police nad Metují, okr. Náchod, 6. 5. 2020

Šestnáct jednotek hasičů z třetího stupně požárního poplachu se podílelo na likvidaci rozsáhlého požáru skladovací haly v ul. 17. listopadu v Polici nad Metují 6. května 2020 od brzkých ranních hodin. Průzkumem na místě události hasiči zjistili, že požárem je zasažena průmyslová hala včetně střechy objektu. Požár se dostal do pokročilé fáze a probíhalo zde intenzivní hoření. Jednotky zahájily okamžitě hasební zásah a zároveň se soustředily na ochranu a ochlazování okolních objektů. Práci hasičů se zkomplikovala, když se vlivem požáru postupně začínaly propadat stropy a větší část konstrukce haly tak byla zborcená. Z toho důvodu musel probíhat hasební zásah převážně zvnějšku, a to z výškové techniky a střechy okolních objektů. Celková přímá škoda způsobená požárem byla stanovena na 155 milionů korun. Uchráněné hodnoty byly vyčísleny na 180 milionů korun. Příčina požáru nebyla prokazatelně zjištěna.

Zásah v číslech

  • 2 osoby s lehkým zraněním z řad členů JSDH,
  • nasazeno 71 ks dýchací techniky,
  • plněno 275 tlakových lahví na stanici Náchod + plnění v místě události cca 50 ks
  • poškozeno 43 ks požárních hadic „C“, 12 ks požárních hadic „B“, 4 ks proudnice „C“ kombinované
  • Hasební látky: 1200 l pěnidla Sthamex 5%, 1 350 600 l vody
  • Od nahlášení události do jejího ukončení se prostřídalo na místě 159 příslušníků HZS a členů JSDH s 57 kusy techniky

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje

vytisknout  e-mailem