HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Když slyšíte na ledu praskání, vraťte se na břeh aneb Hasiči radí

Jakmile se hladiny rybníků či vodních nádrží pokryjí vrstvou ledu, lidé si vyrážejí zabruslit na čerstvém vzduchu a v přírodě. Ne vždy je však pohyb po zamrzlém povrchu bezpečný. Především v případech, kdy se teploty často mění. 

 

Hasiči se během zimy setkávají s událostmi, kdy je potřeba pomoci přimrzlým zvířatům nebo zachránit psy, kteří se zaběhli na led. Občas řeší i dramatičtější situace, kdy je po proboření do ledové vody v ohrožení lidský život. Pravidelně proto v zimních měsících všichni hasiči zařazení ve výjezdových jednotkách absolvují výcvik záchrany tonoucího z ledu. Přinášíme vám pár rad, jak reagovat v případě, že se na ledu dostanete do svízelné situace:

hasici_radi_unor_led.png

Podrobnější informace najdete zde

Záchrana z pohledu hasičů

A jak vypadá záchrana z ledu z pohledu zasahujících hasičů? Co dělat, abyste jim záchranu usnadnili? „Pokud víme, že se člověk probořil ledem, už v garážích se oblékáme do speciálních suchých obleků určených pro práci na vodě. Převlékají se vždy dva hasiči, aby se po příjezdu na místo nezdržovali. V těchto případech jde o čas, takže to musí odsýpat,“ popisuje vedoucí instruktor olomouckých hasičů-potápěčů Josef Skalka s tím, že je nejdůležitější podobné události vždy nahlásit na tísňovou linku. Ještě předtím, než se sami pustíte do záchrany kamaráda nebo třeba zaběhnutého psa. „Když vidíte, že se někdo probořil, ihned volejte. Když by se vám záchrana nepodařila a sami byste se ledem probořili, těžko budete z vody volat hasiče,“ zdůraznil zkušený potápěč.

Než hasiči po příjezdu vyskáčou z kabiny, mají na sobě kompletní výbavu. Kromě obleku také přilbu, rukavice a záchrannou vestu, v níž jsou bodce do ledu. „Ty bych doporučil do výbavy každého bruslaře, který se pohybuje po přírodním ledě. Je to bezvadná sebezáchranná pomůcka, díky níž se můžete dostat z vody zpět na led velmi rychle,“ podotýká Josef.

vycvik_zachrana_led_sternberk (3).jpgLetošní výcvik záchrany z ledu šternberských hasičů na rybníku v Babicích

K záchranným pracím na vodě automaticky vždy vyjíždí také člun. O jeho nasazení se rozhoduje po prvotním rychlém průzkumu přímo na místě události. „Odhadujeme sílu ledu a jeho kvalitu. Vždy se snažíme o co nejrychlejší a nejefektivnější zásah, takže vybíráme co nejkratší a nejjednodušší cestu k tonoucímu. Většinou se tedy postupuje tak, že lanem zajistíme jednoho hasiče, který se pro tonoucího vydá. Pokud to lze, jde po svých, jakmile se začne bořit, lehne si na břicho a plazí se,“ popisuje instruktor.

Jakmile je záchranář u tonoucího, chytí jej pod paže a ostatní z jednotky na břehu je oba pomocí lana vytáhnou na bezpečné místo. Takže například na pevný led nebo až na břeh. „Pokud je člověk při vědomí, zabezpečíme mu tepelný komfort a předáme jej zdravotnické službě. V případě, že je v bezvědomí, provádíme resuscitaci,“ vysvětluje Josef s tím, že pro zachránce je nejdůležitější, aby s člověkem v ledové vodě komunikoval, snažil se jej uklidnit a udržet s ním kontakt.

vycvik_olomouc_hamrys_zachrana_led (1).jpegLetošní výcvik olomouckých hasičů záchrany z ledu i s využitím člunu

Při záchraně by se lidé měli co nejméně hýbat, aby kolem sebe nevířili vodu, a tak led okolo sebe nečinili ještě víc kluzký. „To je pak záchrana složitější, fyzicky náročnější a nebezpečnější. Když člověk poslouchá naše pokyny a spolupracuje, jde to snáz. V každém případě, jde o vypjatou situaci, takže se dá chápat, že jsou lidé vystrašení a panikaří,“ říká hasič.

Z ledu kromě osob zachraňujeme i zvířata, například přimrzlé labutě, srny či psy. V roce 2015 vytahovali hasiči ze zamrzlého jezera Poděbrady u Olomouce ženu, která se probořila asi 15 metrů od břehu, když zachraňovala svého psa, který se topil o dalších 15 metrů dále. Díky zásahu hasičů vše dobře dopadlo a oba, byť podchlazení, koupel v ledové vodě přežili. Níže se můžete mrknout na video pořízené přímo během zásahu.  

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky nejen z výcviků, ale také z reálných zásahů v našem kraji.


por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz

vytisknout  e-mailem