Požárů komínů přibylo, je nutné dbát na údržbu
Během uplynulé topné sezóny (říjen – březen) zasahovali hasiči v Královéhradeckém kraji téměř u stovky požárů komínů, oproti minulé topné sezóně narostl počet takových případů asi o 37 %. Většinou je na vině nedbalost majitelů, kteří zanedbávají pravidelnou údržbu spalinových cest.
Počty požárů v období 1.10. - 31.3. (topná sezóna) v prostoru "komínové těleso"
- 2018/2019 47 požárů
- 2019/2020 70 požárů
- 2020/2021 96 požárů (z toho 85 požárů sazí)
„Bohužel můžeme ve statistice pozorovat stoupající trend počtu požárů spalinových cest – komínů. Vezmeme-li si hasičskou statistiku a podíváme se na příčiny vzniku požárů komínů, pak jsou zde sledovány čtyři příčiny: nevhodná konstrukce komínu a odvodu spalin, zazděný nebo přizděný trám v komíně, spáry v komíně a nezajištěná komínová dvířka a poslední jsou jiskry z komína a zažehnutí sazí. Statistika nám jednoznačně ukazuje, že převážnou příčinou požárů je poslední zmíněná příčina, zažehnutí sazí v komíně,“ uvedl náměstek ředitele HZS Královéhradeckého kraje pro prevenci plk. Pavel Nejtek.
Saze jsou přirozenou součástí produktů hoření a musí se pravidelně čistit. Větší množství sazí vzniká především spalováním nekvalitních paliv, jde hlavně o nekvalitní uhlí a dřevo. Velkou roli hraje vlhkost dřeva, dále pak spalování látek, které do kotle nebo kamen nepatří (plasty, textil, obaly od nápojů – tetrapak a podobně). Problémem může být i nevhodný spotřebič (například jeho velký výkon) a následně nevhodné provozování (škrcení výkonu a následně větší tvorba sazí nebo i dehtu). Máme-li dostatečně silnou vrstvu sazí je pak otázkou času, kdy některá z létajících jiskřiček saze zapálí.
„Za všemi těmito požáry pak stojí lidská nedbalost. Pokud budeme dodržovat návody výrobců k topidlům, pak snižují tvorbu sazí. Dodržujeme-li lhůty čištění komínů, pak není šance, aby k požáru došlo. Kde není hořlavá látka, není co zapálit, nemůže tak dojít k požáru,“ vysvětluje plk. Pavel Nejtek.
Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kWpři celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.
Co mohu zkontrolovat sám?
- Je kouřovod řádně upevněn?
- Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
- Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
- Fungují uzávěry komínových dvířek?
- Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?
- Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
- Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
Co dělat, když začne v komíně hořet?
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Příklady letošních požárů, v jejichž příčině hrálo hlavní roli komínové těleso:
- Kostelec nad Orlicí, část Kozodry, škoda 5 milionů korun, příčina: špatný stav komína, přizděný trám - https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-znicil-dilnu-stodolu-i-rodinny-dum.aspx
- Dvůr Králové nad Labem, škoda asi 1 milion korun, příčina: špatný stav komína, přizděný trám - https://www.hzscr.cz/clanek/pri-pozaru-rodinneho-domu-ve-dvore-kralove-n-l-vznikla-skoda-ve-vysi-asi-jednoho-milionu-korun.aspx
- Jasenná, škoda asi 400 tisíc korun, příčina technická závada na komínovém tělese - https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-staveni-v-jasenne-na-nachodsku-likvidovalo-sedm-jednotek-hasicu.aspxhttps:/www.hzscr.cz/clanek/pozar-staveni-v-jasenne-na-nachodsku-likvidovalo-sedm-jednotek-hasicu.aspx
Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK