VIDEO: Stabilizujeme poškozené budovy na Jesenicku. Nasazen je i tank ZÚ HZS ČR
Díky obrovskému úsilí stovek profesionálních i dobrovolných hasičů, vojáků a dobrovolníků se daří na Jesenicku každým dnem likvidovat následky povodní a postupně vracet život v regionu do normálu. Ve středu se podařilo zprovoznit cestu k vodárně v Bělé pod Pradědem, a tím umožnit příjezd techniků a zahájit její opravu. Postupně se pracuje na obnově dodávek vody.
V současné chvíli v lokalitě hasiči pracují především na stabilizacích poškozených budov. V součinnosti se Záchranným útvarem HZS ČR odstraňujeme nebezpečné objekty. Odklízíme hromady sutin, odpadu z veřejných komunikací i z domácností. Na místě pracuje nyní 670 hasičů z našeho i jiných krajů. Celkově máme v území 284 kusů těžké techniky.
Stabilizace narušených konstrukcí
S využitím dřevěných podpěr zpevníme konstrukce staveb speciálními postupy tak, abychom minimalizovali riziko zřícení či dalšího poškození. Naší snahou je nemovitosti zajistit, aby neohrožovaly životy a zdraví obyvatel. V některých případech díky stabilizaci konstrukcí umožníme jejich následnou opravu. Spolupracujeme samozřejmě se statikem.
Jde o odbornou činnost, na které pracují speciálně vycvičené týmy. V nejvíce zasažených obcích se již podařilo takto zajistit víc než 10 objektů. Jelikož jde většinou o nebezpečný zásah, hlídají narušené konstrukce inklinometry, což jsou citlivá čidla, která se instalují přímo na stavbu a hlásí na dálku pohyb jednotlivých nosných prvků. Chrání tak naše hasiče pro případ, kdy by hrozilo během prací zřícení stavby.
Při stabilizacích spolupracujeme například s týmem HZS Hlavního města Prahy, HZS Středočeského kraje, některé postupy jsme konzultovali s odborníky z USAR týmu HZS Moravskoslezského kraje. Ve stabilizacích budeme následující dny pokračovat.
Spolupráce se Záchranným útvarem HZS ČR
Spolu se Záchranným útvarem HZS ČR odstraňujeme nebezpečné stavy vzniklé narušením objektů, u kterých statik rozhodl o jejich stržení. Jedním z těchto objektů se stala trafostanice v Bělé pod Pradědem, jejíž konstrukce se po povodních nahnula tak, že znamenala riziko pro své okolí. O stržení staveb z důvodu bezpečnosti rozhoduje statik spolu se stavebním úřadem. Hasiči zajišťují technickou a odbornou stránku prací právě v součinnosti s kolegy ze záchranného útvaru, který disponuje speciální technikou.
Přímo ve městě Jeseník byl nasazen vyprošťovací tank VT 72b, který se postaral o odstranění ocelových konstrukcí dvou zřícených lávek. Díky jejich vyproštění z koryta řeky byl tok zprůchodněn.
Krajské informační a operační středisko a jeho nasazení
6 700 hovorů s žádostí o pomoc přijali naši operátoři na tísňových linkách 112 a 150 v našem kraji během povodňového víkendu. Další tísňová volání přebírala sousední střediska v jiných krajích. Na základě oznámení do terénu vysílali operační důstojníci stovky hasičů. Během víkendu šlo o 2 000 událostí. Grafy ukazují, jak přetížená centra byla a jakému náporu operátoři čelili v neděli, kdy byla situace nejdramatičtější: hasiči bojovali s živlem a zachraňovali životy obyvatel. Bez operační a informační podpory střediska a krizového štábu ORP a štábu HZS Olomouckého kraje by to nebylo možné.
por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
M: lucie.balazova@hzscr.cz
M: olk.mluvci@hzscr.cz